![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
iRobot Roomba i3 Neutral
Winner
|
|
4.5
|
|
Power Supply |
|
| Charging time | 1.5 h |
| Battery capacity | 1,800 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Operating time | 75 min |
| Battery type | Li-ion |
| Power / Charging | AKU |
Specific Features |
|
| Number of side brushes | 1 |
| Overcome obstacle to height | 1.8 cm |
| Function | Adjustable to match the flooring, Anti-tangle function, Automatic charging, Cleaning schedule, Continue cleaning after recharging, Czech speaking, Dirt Detect mode, Shock sensor, Stairs detection sensor, Vacuum multiple rooms |
| Navigation type | Gyroscopic |
Dimensions and weight |
|
| Width | 34 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 3.18 kg |
Noise |
|
| Noise | 58 dB |
Features |
|
| Motor type | BLDC |
| Control type | Mobile application |
| Features | Bag full indicator, Brush resistance against tangled hair , Charging indicator, Cleaning system |
Usage |
|
| Designation | Animal hair, Antibacterial |
| Cleaning type | Dry cleaning |
Surface type |
|
| Surface type | All types of floorings, Carpets, Floating floors, Hard floors, Linoleum, Soft surfaces, Wooden floors |
Equipment & accessories |
|
| Charging accessories | Battery, Charging adapter |
| Brushes | Side |
| Additional Accessories | Cleaning roller, Filtration Basket |
Vacuum cleaner type |
|
| Vacuum cleaner type | Robotic |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| iRobot Roomba i3 Neutral | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|