![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Jabra Evolve 30 II MS Mono USB-A
Winner
|
|
4.5
|
|
Connection |
|
| Cable length | 1.2 m |
| Connection Type | 3,5mm Jack , USB Type-A |
| Cable routing | Unilateral (in one shell) |
Headphone characteristics |
|
| Frequency from | 150 Hz |
Microphone characteristics |
|
| Frequency from | 100 Hz |
| Frequency to | 10,000 Hz |
| Microphone construction | Foldable |
| Functions | Microphone muting, Noise-canceling |
Weight |
|
| Weight | 142.5 g |
Type of headphones |
|
| Construction | Closed |
| Design | On-ear |
| Microphone | YES |
Backlight |
|
| Backlighting | Without backlight |
Platform |
|
| Platform | PC |
Features and functions |
|
| Functions | Call handling, Volume control |
| Other features | App for headphone settings, Exchangeable earpads |
| Certification | MS Teams |
Battery |
|
| Battery charging | USB-A |
Colour |
|
| Colour | Black |
Number of headphones |
|
| Number of headphones | 1 (mono) |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Jabra Evolve 30 II MS Mono USB-A | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|