![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo VIBE P1 PRO Gold Dual SIM
Winner
|
|
4.7
|
|
Memory and performance |
|
| Number of processor cores | 8 × |
| Processor frequency | 1.5 GHz (1,500 MHz) |
| Maximum memory card capacity | 128 GB |
| Memory card type | Micro SD |
| Processor tag | Qualcomm |
Display |
|
| Display size | 5.5 " (13.97 cm) |
| Screen fineness | 401 PPI |
| Display type | IPS |
Camera |
|
| Main rear camera resolution | 13 Mpx |
| Front Camera Resolution | 5 Mpx |
Design and colour |
|
| Width | 75.6 mm |
| Depth | 9.9 mm |
| Weight | 187 g |
| Type | Touch display |
Communication and network |
|
| Data services | EDGE (2.5G), GSM/GPRS (2G), LTE (4G), UMTS/CDMA (3G) |
| Primary SIM card type | Nano SIM |
| Secondary SIM Card Type | Nano SIM |
Connectors and sensors |
|
| Connectors | Jack (3.5mm), USB micro |
Software |
|
| Operating system version | Android 5.1 Lollipop |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo VIBE P1 PRO Gold Dual SIM | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|