![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Cougar ARMOR S gaming chair
Winner
|
|
4.7
|
|
Load capacity |
|
| Maximum capacity | 120 kg |
Dimensions and weight |
|
| Chair /armchair width | 69 cm |
| Minimum sitting height | 36 cm |
| Maximum sitting height | 44 cm |
| Chair weight | 21 kg |
| Max. backrest height | 83 cm |
| Min. backrest height | 83 cm |
Material |
|
| Coating material | Synthetic leather |
| Seat padding material | PUR foam |
| Base/leg material | Metal |
| Construction | Metal |
Construction |
|
| Mechanics | Rocking |
| Supports | Armrests, Head support, With lumbar support |
| Setting option | Backrest inclination, Seat height |
| Construction | Revolving |
| Seat | Flat |
Wheels |
|
| Wheel material | Plastic |
| Wheels | On wheels |
Armrests |
|
| Armrest adjustment | Height, Left / right movement, Orward/backward movement |
Colour |
|
| Colour | Black, Orange |
Usage |
|
| Usage | Gaming |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Cougar ARMOR S gaming chair | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|