![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS F555LB-white DM076H
Winner
|
|
4.9
|
|
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 2 GB |
| Number of stream processors | 384× |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive |
Processor |
|
| Processor frequency | 2.4 GHz (2,400 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| Core boost frequency | 3 GHz (3,000 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i7 |
| Processor model number | Intel Core i7 5500U Broadwell |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Total number of slots | 1× |
| Memory type | DDR3 |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Panel type | TN |
| Display resolution | Big |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Weight |
|
| Weight | 2.3 kg |
Dimensions |
|
| Width | 382 mm |
| Depth | 256 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,000 GB |
| HDD capacity | 1 TB (1,000 GB) |
| Storage Type | HDD |
Battery |
|
| Battery capacity | 37 Wh |
| Number of cells | 2× |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 8.1 |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS F555LB-white DM076H | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|