![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS X409FA-EK092T Transparent Silver
Winner
|
|
5.0
|
|
Dimensions |
|
| Width | 325 mm |
| Depth | 216 mm |
| Maximum height | 23.1 mm |
Weight |
|
| Weight | 1.6 kg |
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Luminosity | 200 Nits |
| Display refresh rate | 60 Hz |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Panel type | TN |
Processor |
|
| Number of processor cores | 2 × |
| Processor frequency | 2.1 GHz (2,100 MHz) |
| Cache processor | 4 MB |
| Core boost frequency | 3.9 GHz (3,900 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i3 |
| Processor model number | Intel Core i3 8145U Whiskey Lake |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Total number of slots | 1× |
| Number of installed slots | 1 × |
| Memory type | DDR4 |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 256 GB |
| SSD capacity | 256 GB (0.26 TB) |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe |
Battery |
|
| Battery capacity | 1,684.21 mAh |
| Number of cells | 2pc(s) |
| Maximum battery capacity | 2 h |
Interface |
|
| USB 2.0 | 2 × |
| USB-C | 1 × |
| Graphical output ports | HDMI |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| WiFi version | WiFi 5 |
| Audio | Combo Audio Jack |
Equipment |
|
| Webcam | 480 px |
| Equipment | Memory Card Reader, Operating system |
Graphics card |
|
| Number of stream processors | 192× |
| GPU Passmark | 1,077 |
| Graphics card type | Integrated |
Colour |
|
| Colour | Silver |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
| Model graphics cards | Intel UHD Graphics 620 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS X409FA-EK092T Transparent Silver | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|