![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS ZENBOOK UX430UN-GV116T Blue NIL
Winner
|
|
|
|
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Matte |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 1.8 GHz (1,800 MHz) |
| Core boost frequency | 4 GHz (4,000 MHz) |
| Cache processor | 8 MB |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading |
| Processor type | Intel Core i7 |
| Processor model number | Intel Core i7 8550U Kaby Lake R |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 2 GB |
| Graphics card type | Dedicated |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Memory frequency | 1,600 MHz (1.6 GHz) |
| Memory type | DDR3 |
Equipment |
|
| Webcam | 1.3 Mpx |
| Equipment | Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | Serial ATA III |
Weight |
|
| Weight | 1.3 kg |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 × |
| USB-C | 1 × |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| Graphical output ports | Micro HDMI |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| Audio | Combo Audio Jack, Headphone input, Microphone input |
Dimensions |
|
| Width | 324 mm |
| Maximum height | 159 mm |
| Depth | 225 mm |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 9 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Number of cells | 3× |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Lease |
|
| Lease | No |
Product series |
|
| Laptop Series | Asus ZenBook |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | All-metal (unibody) |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | GeForce MX150 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS ZENBOOK UX430UN-GV116T Blue NIL | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|