![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS Zenbook 14 OLED UX3402ZA-OLED385W Ponder Blue all-metal
Winner
|
|
5.0
|
|
Dimensions |
|
| Width | 313.6 mm |
| Depth | 220.6 mm |
| Maximum height | 16.9 mm |
Weight |
|
| Weight | 1.39 kg |
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Luminosity | 400 Nits |
| Display refresh rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display type | Glossy |
| Panel type | OLED |
| Display resolution | 2880 × 1800 px |
Processor |
|
| Number of processor cores | 12 × |
| Processor frequency | 3.3 GHz (3,300 MHz) |
| Cache processor | 12 MB |
| Core boost frequency | 4.4 GHz (4,400 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Intel processor generation | Alder Lake (12th gen) |
| Processor model number | Intel Core i5 1240P Alder Lake |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Memory type | LPDDR5 |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 512 GB |
| SSD capacity | 512 GB (0.51 TB) |
| Number of occupied slots M.2 | 1 × |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe NVMe |
Battery |
|
| Number of cells | 4pc(s) |
| Charging power | 65 W |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Maximum battery capacity | 18 h |
| USB-C charging | Can be charged via USB-C |
| Charging connector | USB-C |
Equipment |
|
| Webcam | 1,080 p |
| Equipment | Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, NumberPad, Operating system, TPM 2.0 |
Interface |
|
| USB 3.2 Gen 2 | 1 × |
| Thunderbolt / USB 4 | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI, USB-C |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| WiFi version | WiFi 6E |
| WiFi | 802.11ax (6GHz) |
| Data | Thunderbolt 4 |
| Audio | Combo Audio Jack |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter, Power cable |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
Product series |
|
| Laptop Series | Asus ZenBook |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Certification |
|
| Certification | Intel EVO, Windows 11 compatible |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 11 Home |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
| Model graphics cards | Intel Iris Xe Graphics |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS Zenbook 14 OLED UX3402ZA-OLED385W Ponder Blue all-metal | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|