![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Asus Zenbook Flip 15 UX563FD-EZ043T Gun Metal Grey
Winner
|
|
5.0
|
|
Dimensions |
|
| Width | 356 mm |
| Depth | 229 mm |
| Maximum height | 19.9 mm |
Weight |
|
| Weight | 1.9 kg |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Luminosity | 350 Nits |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Glossy |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 1.8 GHz (1,800 MHz) |
| Cache processor | 8 MB |
| Core boost frequency | 4.9 GHz (4,900 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i7 |
| Processor model number | Intel Core i7 10510U Comet Lake |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Memory frequency | 2,133 MHz (2.13 GHz) |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 4 GB |
| Number of stream processors | 640× |
| Graphics card type | Gaming |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,000 GB |
| SSD capacity | 1,000 GB (1 TB) |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe |
Battery |
|
| Battery capacity | 71 Wh |
| Number of cells | 8pc(s) |
Interface |
|
| USB-C | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac, WiFi 802.11ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| WiFi version | WiFi 6 |
| Audio | Combo Audio Jack |
Equipment |
|
| Equipment | Backlit keyboard, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, ScreenPad, Stylus support, Touch display, Windows Hello |
Construction |
|
| Convertibility | Reflexive |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Product series |
|
| Laptop Series | Asus ZenBook |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | GTX 1050 Max-Q |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Asus Zenbook Flip 15 UX563FD-EZ043T Gun Metal Grey | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|