![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QC-K2123W Eclipse Gray
Winner
|
|
4.7
|
|
Dimensions |
|
| Width | 324 mm |
| Depth | 222 mm |
| Maximum height | 17.9 mm |
Processor |
|
| Processor frequency | 3 GHz (3,000 MHz) |
| Cache processor | 16 MB |
| Number of processor cores | 8 × |
| Core boost frequency | 4.4 GHz (4,400 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, Virtualization Support |
| Processor type | AMD Ryzen 7 |
| Processor model number | AMD Ryzen 7 5800HS |
| AMD processor generation | Zen 3 (5th generation) |
Battery |
|
| Charging power | 180 W |
| Number of cells | 4pc(s) |
| Battery capacity | 76 Wh |
| USB-C charging | Can be charged via USB-C |
| Charging connector | USB-C |
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Luminosity | 300 Nits |
| Display refresh rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | 2560 × 1440 px |
| Panel type | IPS |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Memory frequency | 3,200 MHz (3.2 GHz) |
| Number of installed slots | 1 × |
| Memory type | DDR4 |
Hard drive |
|
| SSD capacity | 512 GB (0.51 TB) |
| Storage capacity (total) | 512 GB |
| Number of occupied slots M.2 | 1 × |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe NVMe |
Interface |
|
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| USB-C | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI, USB-C |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| WiFi version | WiFi 6 |
| Data | USB-C |
| Audio | Combo Audio Jack |
Weight |
|
| Weight | 1.6 kg |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 4 GB |
| Maximum Graphic Power (TGP) | 75 W |
| Boost clock | 1,600 MHz |
| Graphics card type | Gaming |
Equipment |
|
| Equipment | Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Operating system, TPM 2.0 |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Product series |
|
| Laptop Series | Asus ROG |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Certification |
|
| Certification | Windows 11 compatible |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 11 Home |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | RTX 3050 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QC-K2123W Eclipse Gray | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|