![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS ROG Flow X16 GV601RM-M6043W Off Black
Winner
|
|
3.4
|
|
Interface |
|
| USB-C | 2 × |
| USB 3.2 Gen 2 | 1 × |
| Graphical output ports | HDMI, USB-C |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| WiFi version | WiFi 6E |
| WiFi | 802.11ax (6GHz) |
| Data | USB-C |
| Audio | Combo Audio Jack |
Equipment |
|
| Webcam | 720 p |
| Equipment | Memory Card Reader, MUX Switch, Operating system, Stylus support, Touch display |
| Backlight | RGB |
Dimensions |
|
| Width | 355 mm |
| Depth | 243 mm |
| Maximum height | 21.9 mm |
Processor |
|
| Processor frequency | 3.2 GHz (3,200 MHz) |
| Cache processor | 16 MB |
| Number of processor cores | 8 × |
| Core boost frequency | 4.7 GHz (4,700 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, Virtualization Support |
| Processor type | AMD Ryzen 7 |
| Processor model number | AMD Ryzen 7 6800H |
| AMD processor generation | Zen 3+ (6th gen) |
Battery |
|
| Charging power | 240 W |
| Number of cells | 4pc(s) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| USB-C charging | Can be charged via USB-C |
| Charging connector | 6,00/3,00 mm |
Display |
|
| Display size | 16 " |
| Luminosity | 500 Nits |
| Display refresh rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | 2560 × 1600 px |
| Panel type | IPS |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 32 GB |
| Number of installed slots | 1 × |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR5 |
Hard drive |
|
| SSD capacity | 1,000 GB (1 TB) |
| Storage capacity (total) | 1,000 GB |
| Number of occupied slots M.2 | 1 × |
| Slots in total M.2 | 2 × |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe NVMe |
Weight |
|
| Weight | 2 kg |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 6 GB |
| Maximum Graphic Power (TGP) | 125 W |
| Boost clock | 1,475 MHz |
| Graphics card type | Gaming |
Construction |
|
| Convertibility | Reflexive |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter, Power cable |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Product series |
|
| Laptop Series | Asus ROG |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Certification |
|
| Certification | Windows 11 compatible |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 11 Home |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | RTX 3060 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS ROG Flow X16 GV601RM-M6043W Off Black | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|