![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
MSI gp72 2QE-087XCZ Leopard Pro
Winner
|
|
5.0
|
|
Display |
|
| Display size | 17.3 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | Big |
Processor |
|
| Processor frequency | 2.9 GHz (2,900 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| Core boost frequency | 3.5 GHz (3,500 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 4210H Haswell |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 2 GB |
| Number of stream processors | 640× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR3L |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Memory Card Reader, Numeric keyboard, Optic drive |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,000 GB |
| HDD capacity | 1 TB (1,000 GB) |
| Storage Type | HDD |
Weight |
|
| Weight | 2.6 kg |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 3 × |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, Mini DisplayPort |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 420 mm |
| Depth | 278 mm |
Battery |
|
| Battery capacity | 120 Wh |
| Number of cells | 6× |
Operating system |
|
| Operating system | Without Operating System |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ |
Product series |
|
| Laptop Series | MSI series GP |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| MSI gp72 2QE-087XCZ Leopard Pro | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|