![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
MSI GF63 Thin 10SCXR
Winner
|
|
4.7
|
|
Dimensions |
|
| Width | 359 mm |
| Depth | 254 mm |
| Maximum height | 21.7 mm |
Weight |
|
| Weight | 1.86 kg |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Luminosity | 300 Nits |
| Display refresh rate | 60 Hz |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Matte |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 2.5 GHz (2,500 MHz) |
| Cache processor | 8 MB |
| Core boost frequency | 4.5 GHz (4,500 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 10300H Comet Lake |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory frequency | 2,666 MHz (2.67 GHz) |
| Total number of slots | 2× |
| Number of installed slots | 1 × |
| Memory type | DDR4 |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 4 GB |
| Graphics card type | Gaming |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 512 GB |
| SSD capacity | 512 GB (0.51 TB) |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe NVMe |
Battery |
|
| Battery capacity | 4,500 mAh |
| Number of cells | 3pc(s) |
| USB-C charging | No charging via USB-C |
Interface |
|
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 3 × |
| USB-C | 1 × |
| Graphical output ports | HDMI |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| WiFi version | WiFi 6 |
| Audio | Headphone input, Microphone input |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Equipment |
|
| Webcam | 720 p |
| Equipment | Backlit keyboard, Operating system |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
Product series |
|
| Laptop Series | MSI series GF |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Certification |
|
| Certification | Windows 11 compatible |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| MSI GF63 Thin 10SCXR | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|