![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Acer Extensa 2510 Black
Winner
|
|
4.0
|
|
Equipment |
|
| Webcam | 1 Mpx |
| Equipment | Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive |
Processor |
|
| Processor frequency | 1.9 GHz (1,900 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| CPU features | Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i3 |
| Processor model number | Intel Core i3 4030U Haswell |
Weight |
|
| Weight | 2.5 kg |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1366 × 768 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | Small |
Battery |
|
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Number of cells | 6× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Memory type | DDR3 |
Interface |
|
| USB 2.0 | 2 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 381.6 mm |
| Maximum height | 30.4 mm |
| Depth | 256 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 500 GB |
| HDD capacity | 0.5 TB (500 GB) |
| Storage Type | HDD |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 8.1 |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Acer Extensa 2510 Black | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|