![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Acer Swift 3 Sparkly Silver all-metal
Winner
|
|
5.0
|
|
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Matte |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 1.6 GHz (1,600 MHz) |
| Core boost frequency | 3.9 GHz (3,900 MHz) |
| Cache processor | 6 MB |
| CPU features | HyperThreading, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 8265U Whiskey Lake |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory type | DDR4 |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | NVME |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system |
Weight |
|
| Weight | 1.35 kg |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 10 h |
| Battery capacity | 3,220 mAh |
| Number of cells | 4× |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| USB-C | 1 × |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Audio | Combo Audio Jack |
Dimensions |
|
| Width | 323 mm |
| Maximum height | 14.9 mm |
| Depth | 228 mm |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
Product series |
|
| Laptop Series | Acer Swift |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | All-metal (unibody) |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
| Model graphics cards | Intel UHD Graphics 620 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Acer Swift 3 Sparkly Silver all-metal | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|