![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Acer Aspire V7-482P Rose Gold Touch
Winner
|
|
4.3
|
|
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system, Touch display |
Processor |
|
| Processor frequency | 1.7 GHz (1,700 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| CPU features | HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 4200U Haswell |
Weight |
|
| Weight | 2.1 kg |
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display resolution | Big |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 5.88 h |
| Battery capacity | 3,560 mAh |
| Number of cells | 4× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Memory type | DDR3 |
Graphics card |
|
| Number of stream processors | 20× |
| Graphics card type | Integrated |
Interface |
|
| USB 2.0 | 2 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 × |
| WiFi | WiFi 802.11a, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 340 mm |
| Depth | 240 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 516 GB |
| HDD capacity | 0.5 TB (500 GB) |
| SSD capacity | 16 GB (0.02 TB) |
| Storage Type | SSHD |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 8.1 |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Acer Aspire V7-482P Rose Gold Touch | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|