![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
ASUS RT-AC1200G+
Winner
|
|
4.6
|
|
Connectors |
|
| WAN | 1× |
| LAN | 4 × |
| USB 2.0 | 1× |
Speed |
|
| WiFi transmission speed | 1,167 Mb/s |
Antenna features |
|
| External antenna count | 4 × |
| Antenna gain | 2 dBi |
| Antenna type | Detachable |
Dimensions and weight |
|
| Width | 20.7 cm |
| Depth | 14.8 cm |
| Height | 3.5 cm |
Functions |
|
| Features | Access point, Router |
Standards and frequency |
|
| Standards | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| WiFi Bands | 2,4 GHz, 5 GHz |
| WiFi type | WiFi 5 |
Type |
|
| Type | Dual-band |
Advanced parameters |
|
| Advanced functions | IPv6 Ready, Parental control, VPN |
| DHCP functions | DHCP Client List, DynDNS |
| Service quality | QoS (Quality of Service) |
| USB functions | Print Server |
| NAT functions | DMZ (Demilitarized Zone), Port Triggering, UPnP |
Security |
|
| Encryption | WEP 128bit, WEP 64bit, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPS |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| ASUS RT-AC1200G+ | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|