![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
HP Pavilion dm1-4210sc
Winner
|
|
4.6
|
|
Battery |
|
| Number of cells | 6× |
Dimensions |
|
| Width | 292 mm |
| Depth | 215 mm |
Display |
|
| Display size | 11.6 " |
| Display resolution | 1366 × 768 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Glossy |
| Panel type | TN |
| Display resolution | Small |
Processor |
|
| Processor frequency | 1.4 GHz (1,400 MHz) |
| Cache processor | 1 MB |
| CPU features | Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | AMD E1 |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR3 |
Interface |
|
| USB 2.0 | 3 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v2.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 640 GB |
| HDD capacity | 0.64 TB (640 GB) |
| Storage Type | HDD |
| Drive interfaces | Serial ATA I |
Equipment |
|
| Equipment | Memory Card Reader |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 7 Home Premium |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | AMD Radeon |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| HP Pavilion dm1-4210sc | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|