![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo ThinkPad X280
Winner
|
|
5.0
|
|
Display |
|
| Display size | 12.5 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 1.6 GHz (1,600 MHz) |
| Core boost frequency | 3.4 GHz (3,400 MHz) |
| Cache processor | 6 MB |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 8250U Kaby Lake R |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory frequency | 2,133 MHz (2.13 GHz) |
| Memory type | DDR4 |
Equipment |
|
| Webcam | 720 p |
| Equipment | Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system, TrackPoint |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe |
Weight |
|
| Weight | 1.13 kg |
Interface |
|
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| USB-C | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI |
| Other interfaces | Docking connector |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | 4G/LTE modem, RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 305 mm |
| Maximum height | 17.8 mm |
| Depth | 208 mm |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 10 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of cells | 6× |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Pro |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
Product series |
|
| Laptop Series | Lenovo ThinkPad X |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | All-metal (unibody) |
Warranty |
|
| Extended warranty | Extended Warranty |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
| Model graphics cards | Intel UHD Graphics 620 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo ThinkPad X280 | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|