![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 (AMD) Black
Winner
|
|
|
|
Dimensions |
|
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Maximum height | 17.9 mm |
Weight |
|
| Weight | 1.46 kg |
Display |
|
| Display size | 14 " |
| Luminosity | 400 Nits |
| Display refresh rate | 60 Hz |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 8 × |
| Processor frequency | 1.9 GHz (1,900 MHz) |
| Cache processor | 16 MB |
| Core boost frequency | 4.4 GHz (4,400 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, Virtualization Support |
| Processor type | AMD Ryzen 7 |
| AMD processor generation | Zen 3 (5th generation) |
| Processor model number | AMD Ryzen 7 PRO 5850U |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Memory frequency | 3,200 MHz (3.2 GHz) |
| Total number of slots | 1× |
| Number of installed slots | 0 × |
| Memory type | DDR4 |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 512 GB |
| SSD capacity | 512 GB (0.51 TB) |
| Number of occupied slots 2.5" | 0 × |
| Slots in total 2.5" | 0 × |
| Number of occupied slots M.2 | 1 × |
| Slots in total M.2 | 1 × |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe NVMe |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 16.9 h |
| Charging power | 65 W |
| USB-C charging | Can be charged via USB-C |
| Charging connector | USB-C |
Interface |
|
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| USB-C | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI |
| Other interfaces | Docking connector |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| WiFi version | WiFi 6 |
| Data | USB-C |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system, Smart card reader, TrackPoint, Windows Hello |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Pro |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
Product series |
|
| Laptop Series | Lenovo ThinkPad T |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | Plastic + Magnesium |
Warranty |
|
| Extended warranty | Next Business Day (NBD) |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Certification |
|
| Certification | Windows 11 compatible |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | AMD Radeon |
| Model graphics cards | Graphics |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 (AMD) Black | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|