![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo ThinkPad Edge E540 Black 20C60-045
Winner
|
|
4.5
|
|
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive |
Processor |
|
| Processor frequency | 2.5 GHz (2,500 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| Core boost frequency | 3.1 GHz (3,100 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 4200M Haswell |
Weight |
|
| Weight | 2.44 kg |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | Big |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 5.88 h |
| Number of cells | 6× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory frequency | 1,600 MHz (1.6 GHz) |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR3 |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 2 GB |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 377 mm |
| Maximum height | 26.6 mm |
| Depth | 250 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,000 GB |
| HDD capacity | 1 TB (1,000 GB) |
| Storage Type | HDD |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, EN int. |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo ThinkPad Edge E540 Black 20C60-045 | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|