![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo ThinkPad E550 Black
Winner
|
|
4.8
|
|
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive, TrackPoint |
Processor |
|
| Processor frequency | 2.2 GHz (2,200 MHz) |
| Number of processor cores | 2 × |
| Cache processor | 3 MB |
| Core boost frequency | 2.7 GHz (2,700 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 5200U Broadwell |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| WiFi | WiFi 802.11a, WiFi 802.11ac, WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Other interfaces | Docking connector |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
Weight |
|
| Weight | 2.35 kg |
Dimensions |
|
| Width | 377 mm |
| Depth | 256 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 500 GB |
| HDD capacity | 0.5 TB (500 GB) |
| Storage Type | HDD |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 5.88 h |
| Battery capacity | 3,950 mAh |
| Number of cells | 6× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Memory frequency | 1,600 MHz (1.6 GHz) |
| Memory type | DDR3 |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, EN int. |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo ThinkPad E550 Black | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|