![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo TAB M10 HD (2nd Gen) 4 + 64GB Grey
Winner
|
|
4.7
|
|
Design and colour |
|
| Width | 149.38 mm (14.94 cm) |
| Depth | 241.54 mm (24.15 cm) |
| Height | 8.25 mm (0.83 cm) |
| Weight | 420 g (0.42 kg) |
| Colour | Grey |
Display |
|
| Display size | 10.1 " (25.65 cm) |
| Screen fineness | 149 PPI |
| Resolution | HD 1280 × 800 |
| Display technology | IPS |
Battery life and performance |
|
| Number of processor cores | 8 × |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| graphics chip | IMG GE8320 |
| Processor model | MediaTek Helio P22T |
Storage |
|
| Computer memory (RAM) size | 4 GB (4,096 MB) |
| Storage Capacity | 62.5 GB |
| Max. memory card size | 1,000 GB (1,024,000 MB) |
| Memory card type | Micro SD |
Camera |
|
| Main (rear) camera resolution | 8 Mpx |
| Front-facing (selfie) camera resolution | 5 Mpx |
| Maximum video resolution | 1920 × 1080 (Full HD) |
| Supported resolutions and frame rates (FPS) | 1080p (Full HD) 30fps |
Software |
|
| Operating system | Google Android |
| Operating system version | Android 11 |
Connectors and sensors |
|
| Tablet connectors | Headphone output (3.5mm jack), USB-C |
| Sensors | Full sensor |
Communication and network |
|
| Wireless technology | Bluetooth, WiFi |
Series |
|
| Tablet series | Lenovo Tab |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Brand/models |
|
| Tablet brand | Lenovo |
| Tablet model | TAB M10 HD (2nd) |
Package contents |
|
| Package contents | Charger (adapter with cable) |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo TAB M10 HD (2nd Gen) 4 + 64GB Grey | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|