![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo V310-15IKB Black
Winner
|
|
5.0
|
|
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Display type | Anti-Glare |
Processor |
|
| Number of processor cores | 2 × |
| Processor frequency | 2.7 GHz (2,700 MHz) |
| Core boost frequency | 3.5 GHz (3,500 MHz) |
| Cache processor | 4 MB |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i7 |
| Processor model number | Intel Core i7 7500U Kaby Lake |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 2 GB |
| Graphics card type | Dedicated |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory type | DDR4 |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,128 GB |
| HDD capacity | 1 TB (1,000 GB) |
| SSD capacity | 128 GB (0.13 TB) |
| Storage Type | SSD + HDD |
Weight |
|
| Weight | 1.85 kg |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Other interfaces | Docking connector |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| Optical drive | DVD |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 380 mm |
| Depth | 262 mm |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 12.5 h |
| Battery capacity | 67 Wh |
| Number of cells | 6× |
Equipment |
|
| Equipment | Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Pro |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | AMD Radeon |
| Model graphics cards | Radeon R5 M430 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo V310-15IKB Black | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|