![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo IdeaPad Flex 2 15 Black
Winner
|
|
5.0
|
|
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 4 GB |
| Number of stream processors | 384× |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Backlit keyboard, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Optic drive, Touch display |
Processor |
|
| Processor frequency | 1.9 GHz (1,900 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| CPU features | HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i3 |
| Processor model number | Intel Core i3 4030U Haswell |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory frequency | 1,600 MHz (1.6 GHz) |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR3L |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Glossy |
| Display resolution | Big |
Interface |
|
| USB 2.0 | 2 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Weight |
|
| Weight | 2.3 kg |
Dimensions |
|
| Width | 382 mm |
| Depth | 266 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 128 GB |
| SSD capacity | 128 GB (0.13 TB) |
| Storage Type | SSD |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 5.88 h |
| Number of cells | 4× |
Operating system |
|
| Operating system | Without Operating System |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | Radeon Graphics 840M |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo IdeaPad Flex 2 15 Black | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|