![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo IdeaPad 510-15IKB Gun Metal
Winner
|
|
4.3
|
|
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | Big |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 2 × |
| Processor frequency | 2.5 GHz (2,500 MHz) |
| Core boost frequency | 3.1 GHz (3,100 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor model number | Intel Core i5 7200U Kaby Lake |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 4 GB |
| Graphics card type | Dedicated |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 8 GB |
| Memory frequency | 2,133 MHz (2.13 GHz) |
| Total number of slots | 2× |
| Number of installed slots | 2 × |
| Memory type | DDR4 |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Backlit keyboard, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,000 GB |
| Storage Type | HDD |
Weight |
|
| Weight | 2.2 kg |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| WiFi | WiFi 802.11a, WiFi 802.11ac, WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| WiFi version | WiFi 5 |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 379 mm |
| Depth | 265 mm |
Battery |
|
| Battery capacity | 39 Wh |
| Number of cells | 2× |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | GeForce 940MX |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo IdeaPad 510-15IKB Gun Metal | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|