![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo IdeaPad G500 Dark Metal
Winner
|
|
4.1
|
|
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Memory Card Reader, Numeric keyboard, Optic drive |
Processor |
|
| Processor frequency | 2.4 GHz (2,400 MHz) |
| Cache processor | 3 MB |
| CPU features | HyperThreading, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i3 |
| Processor model number | Intel Core i3 3110M Ivy Bridge |
Weight |
|
| Weight | 2.6 kg |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1366 × 768 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Glossy |
| Display resolution | Small |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 4.9 h |
| Number of cells | 6× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Memory frequency | 1,600 MHz (1.6 GHz) |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR3 |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 2 GB |
| Number of stream processors | 384× |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 377 mm |
| Depth | 250 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 508 GB |
| HDD capacity | 0.5 TB (500 GB) |
| SSD capacity | 8 GB (0.01 TB) |
| Storage Type | SSHD |
Operating system |
|
| Operating system | Without Operating System |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | AMD Radeon |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo IdeaPad G500 Dark Metal | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|