![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 Chameleon Blue
Winner
|
|
4.7
|
|
Interface |
|
| USB-C | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| Graphical output ports | HDMI |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| WiFi version | WiFi 5 |
| Data | USB-C |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Memory |
|
| Total number of slots | 2× |
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Number of installed slots | 1 × |
| Memory frequency | 3,200 MHz (3.2 GHz) |
| Memory type | DDR4 |
Equipment |
|
| Webcam | 720 p |
| Equipment | Backlit keyboard, Numeric keyboard, Operating system, TPM 2.0 |
Hard drive |
|
| Number of occupied slots 2.5" | 0 × |
| Slots in total 2.5" | 1 × |
| SSD capacity | 512 GB (0.51 TB) |
| Storage capacity (total) | 512 GB |
| Number of occupied slots M.2 | 1 × |
| Slots in total M.2 | 1 × |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | PCIe NVMe |
Dimensions |
|
| Width | 359 mm |
| Depth | 249.6 mm |
| Maximum height | 24.9 mm |
Processor |
|
| Processor frequency | 3 GHz (3,000 MHz) |
| Cache processor | 8 MB |
| Number of processor cores | 6 × |
| Core boost frequency | 3 GHz (3,000 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, Virtualization Support |
| Processor type | AMD Ryzen 5 |
| Processor model number | AMD Ryzen 5 4600H |
| AMD processor generation | Zen 2 (4th generation) |
Battery |
|
| Charging power | 135 W |
| Maximum battery capacity | 6.7 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| USB-C charging | No charging via USB-C |
| Charging connector | Lenovo Slim Tip |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Luminosity | 250 Nits |
| Display refresh rate | 60 Hz |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Panel type | IPS |
Weight |
|
| Weight | 2.2 kg |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 4 GB |
| Graphics card type | Gaming |
Package contents |
|
| Package includes | Power adapter |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | Plastic |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Product series |
|
| Laptop Series | Lenovo IdeaPad Gaming |
Certification |
|
| Certification | Windows 11 compatible |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
| Model graphics cards | GTX 1650 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 Chameleon Blue | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|