![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
APC Smart-UPS 1000VA LCD C
Winner
|
|
4.8
|
|
Weight |
|
| Weight | 17.27 kg |
Dimensions |
|
| Height | 215 mm |
| Depth | 439 mm |
| Width | 171 mm |
Output type |
|
| IEC 320 C13 | 8 |
| IEC Jumpers | 2 |
| Communication and protective interfaces | USB |
Efficiency |
|
| Efficiency at 100% load | 97 % |
| Efficiency at 50% load | 96 % |
| Power type | Line interactive |
Performance |
|
| Actual performance | 600 W |
| Apparent performance in VA | 1,000 |
Backup time |
|
| Backup time at 100% load | 5.88 min |
| Backup time at 50% load | 15.69 min |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| APC Smart-UPS 1000VA LCD C | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|