Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

DVB-T2 startuje nově ve východních Čechách a moravskoslezsku

Zobrazit katalog
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/ceske-radiokomunikace-dvb-t2.jpg
Aktualizováno

Podporuje vaše televize DVB-T2/HEVC vysílání?

 
DVB-T2 je nový standard pozemního televizního vysílání, na který se bude v příštích letech v ČR přecházet.

  Zadejte typ své televize a ověřte si,

  zda jste připraveni na přechod na DVB-T2/HEVC

  České televizní vysílání prochází další velkou změnou. Po Praze a okolí, Brnu, Ostravě, Vysočině a středních Čechách spustily České Radiokomunikace vysílání v modernějším formátu DVB-T2 HEVC/H.265 v západních a severních Čechách, na Pardubicku a Domažlicku i ve velké části Moravskoslezského kraje. Do konce roku se přidají i zbylé vysílače po celé republice. Pokračuje tak tzv. přechodová fáze, tedy souběžné vysílání v novém DVB-T2 i v současném DVB-T formátu. Toto souběžné vysílání by mělo trvat až do roku konce roku 2020 s tím, že některé kanály své vysílání ve starším DVB-T pravděpodobně ukončí dříve. V případě, že sledujete vysílání přes anténu a vaše televize nebo set-top box nepodporují +DVB-T2 HEVC, po roce 2020 na svém přijímači televizní vysílání již nenaladíte.
  Vše o přechodu pozemního (anténního) televizního vysílání na nový standard se dočtete níže.

  Přechod na DVB-T2 HEVC/H.265 – nejčastější otázky

  Co je to DVB-T2?

  DVB-T2 je nový standard pozemního (anténního) televizního vysílání, na který se bude v průběhu několika příštích let na území České republiky přecházet.

  Kde naladím nový formát televizního vysílání DVB-T2?

  Vysílání ve standardu DVB-T2 oficiálně odstartovalo 1. března 2017 z pražských vysílačů Žižkov a Cukrák. Následně se připojily další vysílače:

  • 20. dubna Brno a Ostrava
  • 30. května Votice a Javořice
  • 27. června Ještěd a Krašov
  • 27. července Krásné a Vraní vrch
  • 17. října Černá hora a Lysá hora

  DVB-T2 zatím tedy naladí diváci z Prahy a okolí a dále z Brna, Ostravy, západních, středních, východních a severních Čech, Vysočiny a moravskoslezského regionu. Všechny vysílače vysílají na kanálu 31, v Brně, Ostravě, Pardubicích, a u vysílačů na Černé hoře a Lysé hoře pak vysílání probíhá na 28. kanálu.

  Pokrytí DVB-T2; Česká republika

  Mapa pokrytí ČR (stav k 17. 10. 2017)

  Jak se bude rozšiřovat pokrytí DVB-T2 HEVC vysílání po ČR?

  K pokrytí celé republiky novým DVB-T2 by mělo dojít v prvním čtvrtletí roku 2018. V průběhu roku 2017 se budou přidávat další vysílače a programová nabídka těch stávajících se rozroste. Prozatím může signál přijímat 83,1 % domácností.

  Jaké programy již vysílají v DVB-T2?

  • BARRANDOV Family
  • BARRANDOV Plus
  • BARRANDOV TV
  • Kino Barrandov
  • Óčko
  • Óčko Expres
  • Óčko GOLD
  • Prima
  • Prima COOL
  • Prima LOVE
  • Prima Max
  • Prima ZOOM
  • Šlágr TV
  • TV NOE

  Česká televize a DVB-T2

  Novela zákona o elektronických komunikacích, podepsaná 31. 7. 2017, umožňuje přechod na DVB-T2 i všem kanálům veřejnoprávní televize. ČT plánuje v novém standardu spustit všechny své programy v HD rozlišení. Doposud je možné sledovat v HD kvalitě jen vysílání ČT 1, ČT 2 a ČT Sport. Další programy, ČT 24, ČT D a ČT art vysílají ve vysokém rozlišení jen přes satelit.

  Budu si muset pořídit DVB-T2 set-top box, novou TV, nebo naladím nové vysílání na svém televizoru?

  Abyste naladili vysílání v DVB-T2 HEVC/H.265, musí televizor nebo set-top-box tento standard podporovat. Informaci o tom, jestli vaše televize, respektive set-top-box nový standard podporuje, najdete manuálu daného zařízení, případně můžete zkusit vyhledat produkt přímo na našich stránkách. Televizor nebo set-top-box podporující nový standard vysílání má v parametru „Typ tuneru“ vyplněno DVB-T2 – HEVC a je označený níže uvedeným zlatým logem (logo najdete na stránce produktu pod obrázkem). Zdali podporuje vaše TV DVB-T2 HEVC můžete otestovat i na stránkách Českých Radiokomunikací.

  Logo DVB-T2 ověřeno

  Pokud vybíráte nový televizor nebo set-top box, dejte si pozor. Stále je totiž k dispozici mnoho televizorů a set-top-boxů, které podporují DVB-T2 bez obrazového formátu HEVC/H.265. Taková zařízení sice programy v novém standardu naladí, ale nepůjde vám u nich obraz. Seznam všech televizorů podporující DVB-T2 HEVC/H.265 (zároveň jsou ověřené Českými Radiokomunikacemi) najdete na našich stránkách v kategorii Televize DVB-T2 HEVC / H.265.

  iDozvěte se také více, jak je to s DVB-T2 HEVC/H.265 při výběru multimediálního centra, jež udělá z vaší staré televize Smart TV.

  Kdy dojde k ukončení televizního vysílání v DVB-T? (termín přechodu na DVB-T2 HEVC)

  K celoplošnému vypnutí vysílání ve formátu DVB-T dojde na území České republiky nejspíše na konci roku 2020, nejpozději však 1. února 2021. Přesný plán vypínání vysílačů bude součástí Technického plánu přechodu, který bude ministerstvo průmyslu a obchodu připravovat v následujících měsících. Pokud již víte, že vaše televize nový standard DVB-T2 nepodporuje, s koupí nového televizoru, případně set-top boxu neotálejte. Lze totiž očekávat, že některé televizní stanice s příchodem nového standardu DVB-T2 své vysílání v DVB-T pravděpodobně ukončí dříve. V DVB-T zůstanou do roku 2021 nejspíše jen základní programy.

  Jaké jsou důvody k přechodu na DVB-T2?

  Hlavním důvodem přechodu na DVB-T2 je uvolnění pásma 700 MHz potřebám mobilních operátorů a službám širokopásmového internetu.

  Přinese s sebou nový standard nějaké výhody?

  Oproti stávajícímu vysílacímu formátu umí standard DVB-T2 H.265/HEVC efektivněji přenášet obraz a zvuk. S přechodem na nový formát televizního vysílání tak lze počítat se zvýšením kvality obrazu stávajících stanic, případně s rozšířením nabídky stanic vysílajících ve standardní kvalitě.

  Podrobné informace o přechodu na DVB-T2 HEVC

  Přechod na druhou generaci digitálního vysílání DVB-T2 bude znamenat spíše kvalitativní změnu. Nové sítě nabídnou vyšší přenosovou kapacitu, televizní stanice dostanou větší prostor a budou tak moci vysílat v lepší kvalitě. Dnešní pozemní digitální televizní vysílání DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti až osm televizních programů ve standardním rozlišení obrazu (SD). V sítích DVB-T2 to bude až 18 programů v klasickém rozlišení nebo šest až sedm ve vysokém rozlišení (HD). Možné bude dokonce šířit programy v Ultra HD rozlišení, označovaném rovněž 4K.

  Během roku 2017 by měly začít vysílat dvě až tři přechodové sítě, k celoplošnému pokrytí by měly dosáhnout na konci roku 2017. Definitivní podoby DVB-T2 sítě bychom se měli dočkat do roku 2020. Přelaďování televizních přijímačů DVB-T2 nebude nijak složité. Divák si na televizoru nebo set-top boxu spustí buď automatické vyhledávání sítí (do paměti přijímače se mu načtou veškeré sítě DVB-T2, jejichž signál je v dané lokalitě dostupný), nebo zvolí manuální ladění, při němž sám zadá vysílací kanály, které chce přidat. Běžné antény na rodinných domech nebude třeba měnit, v případě společných TV antén (STA) bude třeba povolat servisní firmu, která zajistí technické úpravy zařízení STA.

  Přibližný harmonogram spuštění DVB-T2 vysílání

  • 2017/2019 – start souběžného vysílání DVB-T a DVB-T2 sítí, masivní informační kampaň.
  • 2020 – přelaďování stávajících DVB-T sítí na DVB-T2 a přelaďování přechodových DVB-T2 sítí. 
  • 2021 – od 1.února vypnutí DVB-T a uvolnění pásma 700 MHz.
  EVOLVEO OMEGA T2
  DVB-T2 přijímač nové generace, podpora H.265/HEVC, HD/Full HD rozlišení, USB přehrávání a nahrávání, TimeShift, MKV/DivX, MP3, JPG, HDMI, SCART, EPG, NTFS, Dolby Digital Plus, EAC3, CZ/SK menu, ECO spotřeba < 1 W
  ...

  EVOLVEO OMEGA T2 - DVB-T2 přijímač
  2×
  949,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  a na 4 prodejnách
  Objednací kód: JT901m3d
  0
  Vytisknout
  Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
  WEB8