Alza days prosinec Alza days prosinec

Přechod na DVB-T2: standard DVB-T je minulostí

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V říjnu 2020 byl završen přechod na DVB-T2, a to vypnutím posledního DVB-T vysílače. Nový standard DVB-T2 tak dnes musí přijímat každá domácnost, která chce ke sledování televize využívat digitální pozemní vysílání, jinak řečeno anténu. Neměli jste s DVB-T2 co dočinění, a teď například nevíte, jaký potřebujete set-top box? Nebo vás nový standard zajímá jen ze zvědavosti? Pak v tomto článku najdete vše, co o něm potřebujete vědět.

Podívejte se na starší video s Mikolášem Tučkem. Protože vyšlo v roce 2019, všechny informace v něm už nejsou relevantní, avšak získáte základní představu o tom, v čem spočíval přechod na DVB-T2.

Vše o DVB-T2 – OBSAH ČLÁNKU

 1. Co je DVB-T2?
 2. Jak DVB-T2 naladit?
 3. DVB-T2 multiplexy – jaké programy jednotlivé sítě nabízejí?
 4. Výhody DVB-T2 – kvalitnější obraz a více programů
 5. DVB-T2 frekvence
 6. Co je HEVC / H.265?
 7. DVB-T2: Často kladené otázky
 8. Co jsme o DVB-T2 napsali dříve?
 9. Kdy bylo DVB-T vypnuto a jak šel čas s přechodem na DVB-T2? (TELEVIZNÍ VYSÍLAČE – MAPA)

Co je DVB-T2?

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je nový standard pozemního (anténního) televizního vysílání, kterým je dnes pokryta prakticky celá ČR. Jde o jediný způsob, jak lze v ČR anténní vysílání naladit. DVB-T2 vychází ze staršího standardu DVB-T, liší se ale způsoby komprese, tedy algoritmy, které chytře snižují datový tok (velikost) přenášeného obsahu. Zatímco DVB-T využívalo kompresi MPEG–2 a MPEG–4, DVB-T2 může být šířeno kompresí MPEG-4 nebo HEVC (H.265). V ČR je DVB-T2 vysílání šířeno pouze v efektivnějším HEVC. Důvody rozebíráme níže v článku

i Další způsoby příjmu televizního vysílání

Pokud přijímáte televizní vysílání jedním z následujících způsobů, přechod na DVB-T2 se vás netýká.

 • DVB-S – Digitální satelitní vysílání.
 • DVB-C – Digitální vysílání přes televizní kabelový rozvod.
 • IPTV – Digitální vysílání přes počítačovou síť (internet).

Jak DVB-T2 naladit?

Abyste naladili vysílání v DVB-T2 HEVC / H.265, musí televizor nebo set-top box tento standard podporovat. Informaci o tom, jestli vaše televize, respektive set-top box nový standard podporuje, najdete přímo v detailu produktu a rovněž v manuálu daného zařízení.

DVB-T2 – LG OLED C1
Prakticky všechny nové televize jsou s DVB-T2 kompatibilní, žádný set-top box k nim tedy připojovat nemusíte. (na obrázku špičková LG OLED C1).

Ladění televizních přijímačů kompatibilních s DVB-T2 není nijak složité. Na televizoru nebo set-top boxu spustíte buď automatické vyhledávání sítí (do paměti přijímače se mu načtou veškeré sítě DVB-T2, jejichž signál je v dané lokalitě dostupný), nebo zvolíte manuální ladění, při němž můžete sami zadat vysílací kanály, které chcete přidat. Přechod na DVB-T2 nevyžadoval a ani nevyžaduje žádné úpravy antén na rodinných domech. Technickou úpravu společných televizních antén (v bytových domech) by měla zajistit odborná firma.

DVB-T2 multiplexy – jaké programy jednotlivé sítě nabízejí?

Jednou z hlavních výhod digitálního vysílání je větší množství kanálů. To je možné díky použití tzv. multiplexů, tedy vysílacích sítí, které obsahují hned několik televizních stanic, rozhlasové stanice a s nimi spojené doplňkové služby. Podobně jako dříve u DVB-T, tak i dnes najdeme u DVB-T2 4 celoplošné multiplexy a nekolik multiplexů regionálních. Diváci po celé republice tak mají přístup k více než třem desítkám českých televizních programů zdarma. V současné době probíhá vysílání už jen v rámci finálních multiplexů DVB-T2. Přechodové multiplexy i sítě DVB-T už byly vypnuty.

Televizní DVB-T2 programy jsou dostupné v následujících multiplexech:

 • Multiplex 21 programy | Česká televize – ČT1 HD, ČT2 HD, ČT sport HD, ČT 24, ČT art / ČT :D + stanice Českého rozhlasu
 • Multiplex 22 programy | České Radiokomunikace – Prima, Prima Cool, Prima LOVE, Prima Max, Prima Krimi, Prima +1, CNN Prima News Óčko, Óčko Star, Retro Music Television + Radio Proglas
 • Multiplex 23 programy | Czech Digital Group – Nova, Nova Cinema, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Televize Seznam (HD), TV Noe + Radio Dechovka
 • Multiplex 24 programy | Digital Broadcasting – Nova Action, Nova Gold, Nova Fun, Prima Comedy Central, JOJ Family, Relax, Rebel 2 (Slušnej kanál), SPORT 5, Šlágr TV, CS Mystery + regionální stanice + Radio Čas, Radio Čas Rock, Rádio Dálnice

Tabulka kanálů pro Multiplexy 21, 22 a 23

Vysílač Kanál Multiplexu 21 Kanál Multiplexu 22 Kanál Multiplexu 23
Brno – Kojál 26 40 33
Brno – Hády 26 40 33
Brno – Barvičova 26 40 33
České Budějovice – Kleť 39 27 34
Domažlice – Vraní vrch 26 34 ×
Frýdek-Místek – Lysá hora 26 28 ×
Cheb – Zelená hora 26 38 ×
Chomutov – Jedlová hora 33 38 ×
Jáchymov – Klínovec 39 38 ×
Jeseník – Praděd 26 28 31
Jihlava – Javořice 26/td> 28 35
Liberec – Ještěd 26 28 31
Mikulov – Děvín 26 40 ×
Ostrava – Hošťálkovice 26 28 31
Ostrava – Hladnov 26 28 31
Pardubice – Krásné 26 28 34
Plzeň – Krašov 26 34 31
Praha – Cukrák 26 40 23
Praha – Žižkov 26 40 23
Sušice – Svatobor 26 34 31
Trutnov – Černá hora 26 28 31
Ústí n. L. – Buková hora 33 38 31
Valašské klobouky – Ploštiny 26 22 ×
Vimperk – Mařský vrch 39 27 ×
Votice – Mezivrata 26 40 ×
Zlín – Tlustá hora 26 22 33

Tabulka kanálů pro Multiplex 24

Vysílač Kanál Multiplexu 24
Benešov – Kozmice 44
Brno – Barvičova 46
Brno – Jihlavská 46
Česká Lípa – Špičák 43
České Budějovice – Kleť 30
Děčín – Chlum 21
Domažlice – Čerchov 43
Frenštát pod Radhoštěm 42/45
Hlubočec – Hůrka 45
Hodonín – Kapansko 46
Hradec Králové – Chlum 45
Jablonec n. N. – Černá Studnice 43
Jáchymov – Klínovec 45
Jihlava – Jeníkov 42
Mariánské Lázně – Dyleň 45
Olomouc – Slavonín 44
Ostrava – Lanová 45
Pardubice – Slatiňany 21
Plzeň – Vodárna 43
Praha – Ládví 42
Praha – Novodvorská 42
Praha – Olšanská 42
Rakovník – Louštín 44
Sušice – Svatobor 42
Svitavy – Hřebečov 21
Teplice – Vodárna 21
Třebíč – Vartemberk 42
Uherské Hradiště – Rovnina 42
Ústí n. L. – Krušnohorská 21
Ústní n. O. – Andrlův důl 21
Zlín – Segment 42
Znojmo – Deblínek 46

Výhody DVB-T2 – kvalitnější obraz a více programů

Ve srovnání se standardem DVB-T znamená DVB-T2 pro diváky zejména kvalitativní změnu. Nové sítě nabízejí vyšší přenosovou kapacitu, takže stanic může být nejen více, ale mohou také vysílat ve vyšší kvalitě. DVB-T umožňovalo šířit v jedné vysílací síti až 8 televizních programů ve standardním rozlišení (SD), kdežto DVB-T2 umožňuje šířit až 18 stanic ve standardním rozlišení, nebo až 7 stanic ve vysokém rozlišení (HD). S využitím tohoto standardu může pozemní vysílání programy šířit i v Ultra HD (4K) rozlišení.

Nicméně DVB-T2 vysílání ve 4K rozlišení je v ČR aktuálně spíše hudbou vzdálené budoucnosti. Pokud chcete i tak využívat svou 4K televizi, můžete zvážit předplatné některé ze streamovacích služeb (Netflix, HBO Max, Disney+), které 4K obsah nabízejí, případně si vybrat některý z filmů na Blu-ray dostupných ve 4K rozlišení.

i

DVB-T2 frekvence

Jedním z hlavních důvodů přechodu na DVB-T2 je také uvolnění vysílacích frekvencí pro další technologie. Zatímco starší standard DVB-T měl k dispozici frekvence 470 až 865 MHz, frekvence DVB-T2 jsou aktuálně omezeny na rozsah 470 až 694 MHz. Staré frekvence pozemního vysílání, které už DVB-T2 nevyužívá, jsou volné například pro mobilní operátory a rychlý mobilní internet.

Současné digitální vysílací sítě používají následující kmitočty:

 • Multiplex 21: frekvence 514 MHz
 • Multiplex 22: frekvence 626 MHz
 • Multiplex 23: frekvence 490 MHz
 • Multiplex 24: frekvence 642 MHz

Co je HEVC / H.265?

V článku jsme už zmiňovali, že standard DVB-T2 umožňuje efektivnější přenos obrazu díky využití HEVC. HEVC (High Efficiency Video Coding) nebo také H.265 je takzvaný „kodek“, což je zkratka pro „kodér a dekodér“. „Kodek“ je tedy obecné označení pro systémy zajišťující kódování (a dekódování) signálu při odesílání i při příjmu. Z nezkráceného anglického názvu HEVC vyplývá, že tento konkrétní kodek je určen pro kódování videa. HEVC (H.265) zařízení podporující DVB-T2 využívají proto, že je zhruba dvakrát efektivnější než starší H.264. To znamená, že stejně velkým balíkem dat dokáže přenést dvakrát kvalitnější video.

DVB-T2 HEVC certifikované zařízení
Na detailu produktu poznáte DVB-T2 HEVC / H.265 ověřené zařízení podle tohoto potvrzení.

Je důležité o tom vědět, protože signál, který přijímač díky DVB-T2 obdrží, je zakódovaný právě pomocí HEVC a pokud si s ním vaše zařízení neumí poradit, uvidíte místo obsahu televizích programů jen černou obrazovku. Aby se vám to nestalo, dejte si pozor, aby zařízení, které doma máte, případně které plánujete kupovat, mělo mezi parametry nejen DVB-T2, ale přímo DVB-T2 HEVC / H.265. U televizorů zakoupených před rokem 2018 je pravděpodobnost nepodpory HEVC celkem vysoká.

i

Ověřte si svá zařízení

Váháte nad tím, zda doma máte či nemáte správné zařízení (televize, set top box) k příjmu vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265)? Není nic jednoduššího než si jej v několika vteřinách ověřit na stránkách www.dvbt2overeno.cz/overeni.

DVB-T2: Často kladené otázky

Koho se DVB-T2 týká?

Stručně řečeno – příjem DVB-T2 se týká všech diváků, kteří za příjem televizního signálu neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (vyjma poplatku České televize, který je povinný). Pokud tedy vaše domácnost přijímá televizní signál na společnou, venkovní nebo klasickou pokojovou anténu, dnes už byste měli mít přechod na DVB-T2 vyřešený, jinak by vám klasická televize nefungovala. Naopak pokud vysílání přijímáte po kabelu, satelitem nebo se díváte přes internet, DVB-T2 nemusíte ani nebudete muset řešit.

Co potřebuji k příjmu vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265)?

Pro příjem vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) potřebujete kompatibilní televizi nebo set top box. Obecně poznáte taková zařízení podle zlaté kulaté samolepky s logem DVB-T2 ověřeno. Na Alza.cz jsme vám ulehčili práci – televize pro příjem vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) najdete pohromadě v kategorii Televize DVB-T2, set top boxy zase v kategorii DVB-T2 set top boxy.

Má televize DVB-T2/HEVC nepodporuje – musím kupovat novou?

V případě, že vaše televize nepodporuje příjem vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265), není nutné kupovat televizi novou. Vše, co vám stačí, je pořídit si vhodný set top box se zlatou samolepkou DVB-T2 ověřeno. Na Alza.cz najdete tyto set top boxy v kategorii DVB-T2 set top boxy.

Stačí mi pro více televizí jeden DVB-T2 přijímač?

Bohužel, každá televize ve vaší domácnosti vyžaduje vlastní přijímač pro DVB-T2 vysílání. Jinými slovy, pokud vlastníte více televizí nepodporujících DVB-T2/HEVC, budete muset pro každou z nich pořídit samostatný set top box s logem a samolepkou DVB-T2 ověřeno.

Jak řešit potíže s příjmem televizního signálu?

V případě jakýchkoliv potíží se zakoupeným DVB-T2 zařízením se na nás můžete obrátit prostřednictvím kontaktního formuláře. Pomoc s přeladěním či odstranění potíží s příjmem TV signálu vám nabízí také široké spektrum proškolených firem.

Proč bylo nutné na DVB-T2 přecházet a kde najít další informace?

Přechod na vysílací standard DVB-T2 byla záležitost vynucená vnějšími okolnostmi – provozovatelé televizního vysílání nejsou iniciátorem, ale přesto se musejí se situací vypořádat. Část vysílacího spektra využívaného pro TV vysílání byla totiž uvolněna mobilním operátorům, a proto je za účelem zachování současného rozsahu/pokrytí nutné přejít na efektivnější standard DVB-T2.

i V souvislosti s DVB-T2 by vás mohly zajímat i další weby:

Co jsme o DVB-T2 napsali dříve?

Přechod na DVB-T2 (PODROBNÉ INFORMACE)

Aktualizováno
České televizní vysílání prochází velkými změnami. Po Praze a okolí, Brnu, Ostravě, Vysočině a středních Čechách spustily České Radiokomunikace vysílání v modernějším formátu DVB-T2 HEVC/H.265 v západních a severních Čechách, na Pardubicku a Domažlicku i ve velké části Moravskoslezského kraje a na jižní Moravě. Během roku 2018 se přidávají i zbylé vysílače po celé republice. Pokračuje tak tzv. přechodová fáze, tedy souběžné vysílání v novém DVB-T2 i v současném DVB-T formátu. Toto souběžné vysílání by mělo trvat až do roku konce roku 2020 s tím, že některé kanály své vysílání ve starším DVB-T pravděpodobně ukončí dříve. V případě, že sledujete vysílání přes anténu a vaše televize nebo set-top box nepodporují +DVB-T2 HEVC, po roce 2020 na svém přijímači televizní vysílání již nenaladíte.
Vše o přechodu pozemního (anténního) televizního vysílání na nový standard se dočtete níže.

Přechod na DVB-T2 HEVC/H.265 – nejčastější otázky

Co je to DVB-T2?

DVB-T2 je nový standard pozemního (anténního) televizního vysílání, na který se bude v průběhu několika příštích let na území České republiky přecházet.

Kde naladím nový formát televizního vysílání DVB-T2?

Vysílání ve standardu DVB-T2 oficiálně odstartovalo 1. března 2017 z pražských vysílačů Žižkov a Cukrák. Následně se připojily další vysílače:

Rok 2017:

 • 20. dubna Brno a Ostrava
 • 30. května Votice a Javořice
 • 27. června Ještěd a Krašov
 • 27. července Krásné a Vraní vrch
 • 17. října Černá hora a Lysá hora

Rok 2018:

 • 23. ledna Buková hora a Děvín
 • 28. února Klínovec a Ploštiny
 • 29. března ČT spouští síť 11

DVB-T2 naladí diváci z Prahy a okolí a dále z Brna, Ostravy, západních, středních, východních a severních Čech, Vysočiny, moravskoslezského regionu, jižní Moravy a většiny jižních Čech. Všechny vysílače vysílají na kanálu 31. V Brně, Ostravě, Pardubicích, a u vysílačů Černá hora, Lysá hora a Děvín vysílání probíhá na 28. kanálu, vysílačům Ploštiny a Tlustá hora patří kanál 22.

Pokrytí DVB-T2; Česká republika

Mapa pokrytí ČR, síť 12 (stav k 29. 3. 2018)

Jak se bude rozšiřovat pokrytí DVB-T2 HEVC vysílání po ČR?

K pokrytí celé republiky novým DVB-T2 by mělo dojít v prvním čtvrtletí roku 2018. Od roku 2017 se zvyšuje počet vysílačů a roste programová nabídka. Prozatím může signál přijímat plných 97,9 % domácností, které naladí celkem 21 programů.

i V lednu 2018 zařadily České radiokomunikace do celoplošného DVB-T2 vysílání stanice Nova, Nova Cinema, ČT :D a ČT Art. Od března 2018 vysílá v DVB-T2 všechny své programy Česká televize.

Jaké programy již vysílají v DVB-T2?

Přechodová síť 12:

 • BARRANDOV Family
 • BARRANDOV Plus
 • BARRANDOV TV
 • Kino Barrandov
 • Óčko
 • Óčko Expres
 • Óčko GOLD
 • Prima
 • Prima COOL
 • Prima LOVE
 • Prima Max
 • Prima ZOOM
 • Šlágr TV
 • TV NOE
 • Nova
 • Nova CINEMA
 • ČT :D / ČT Art

Přechodová síť 11:

 • ČT 1
 • ČT 2
 • ČT 24
 • ČT :D / ČT Art
 • ČT Sport

Česká televize a DVB-T2

Novela zákona o elektronických komunikacích, podepsaná 31. 7. 2017, umožňuje přechod na DVB-T2 i všem kanálům veřejnoprávní televize. ČT v novém standardu spustí všechny své programy v HD rozlišení. Dříve bylo možné sledovat v HD kvalitě jen vysílání ČT 1, ČT 2 a ČT Sport. Program ČT 24 vysílá ve vysokém rozlišení jen přes satelit. V lednu 2018 zařadily České Radiokomunikace do celoplošného DVB-T2 vysílání první prgramy České televize ČT :D a ČT Art. Kompletní nabídku svých programů ČT spustila koncem března 2018. Pomocí 22 vysílačů pokrývá v 98,7 % obyvatel, do května pak spustí další 4 vysílače a bude mít téměř 100 % pokrytí. Vysílat bude na kanálu 26 (výjimkou bude jihočeský vysílač Kleť na kanálu 39 a ústecký kraj s kanálem 33).

! ČT vypíná ČT Sport z DVB-T sítě a přesouvá ČT Art V rámci přechodu na DVB-T2 vysílání vyřadí ČT na konci května 2018 svůj sportovní kanál ze sítě DVB-T. Program ČT Sport bude poté k dispozici v síti DVB-T2, v původním DVB-T vysílání jej bude možné ještě do konce roku 2018 naladit na regionálních sítích 7, 10 a 20. Stanice ČT Art, potažmo ČT :D se přesune se v rámci DVB-T na původní místo sportovního vysílání, v televizorech se tedy objeví na jiné programové pozici. Kvůli změně ovšem na měsíc zcela zmizí z celoplošné sítě. V dubnu bude dostupná jen na sítích regionálních, na celoplošné se vrátí začátkem května. Už nyní je program dostupný v rámci DVB-T2 vysílání.

Pokrytí DVB-T2; Česká televize; Česká republika

Mapa pokrytí ČR síťí 11, programy České televize (stav k 29. 3. 2018)

Budu si muset pořídit DVB-T2 set-top box, novou TV, nebo naladím nové vysílání na svém televizoru?

Abyste naladili vysílání v DVB-T2 HEVC/H.265, musí televizor nebo set-top-box tento standard podporovat. Informaci o tom, jestli vaše televize, respektive set-top-box nový standard podporuje, najdete manuálu daného zařízení, případně můžete zkusit vyhledat produkt přímo na našich stránkách. Televizor nebo set-top-box podporující nový standard vysílání má v parametru „Typ tuneru“ vyplněno DVB-T2 – HEVC a je označený níže uvedeným zlatým logem (logo najdete na stránce produktu pod obrázkem). Zdali podporuje vaše TV DVB-T2 HEVC můžete otestovat i na stránkách Českých Radiokomunikací.

Logo DVB-T2 ověřeno

Pokud vybíráte nový televizor nebo set-top box, dejte si pozor. Stále je totiž k dispozici mnoho televizorů a set-top-boxů, které podporují DVB-T2 bez obrazového formátu HEVC/H.265. Taková zařízení sice programy v novém standardu naladí, ale nepůjde vám u nich obraz. Seznam všech televizorů podporující DVB-T2 HEVC/H.265 (zároveň jsou ověřené Českými Radiokomunikacemi) najdete na našich stránkách v kategorii Televize DVB-T2 HEVC / H.265. Na trhu je v současnosti na 1 200 certifikovaných TV a jejich podíl rychle narůstá, již v září roku 2017 mělo DVB-T2 přijímač 22 % domácností.

iDozvěte se také více, jak je to s DVB-T2 HEVC/H.265 při výběru multimediálního centra, jež udělá z vaší staré televize Smart TV.

Podrobné informace o digitálním vysílání DVB-T

Aktualizováno

Historie DVB-T

Pozemní digitální televizní vysílání DVB-T je nástupcem analogového vysílání, které bylo na území tehdejšího Československa spuštěno v roce 1953. Označováno je zkratkou DVB–T (z anglického Digital Video Broadcasting - Terrestrial) a poprvé ho Češi mohli naladit 21. října 2005. Pozemní digitální vysílání je šířeno z pevně ukotvených vysílačů a je přijímáno standardními anténami, na rozdíl od vysílání satelitního či kabelového. Zároveň je jediným vysíláním, za jehož příjem divák neplatí žádné poplatky. Oproti analogovému nabízí digitální vysílání lepší příjem signálu v členitých regionech a husté městské zástavbě, více televizních stanic, vyšší kvalitu obrazu, mobilitu a interaktivní služby.Multiplexy DVB-T

Jednou z hlavních předností digitálního vysílání je větší množství kanálů. To je možné díky použití tzv. multiplexů, tedy vysílacích sítí, které obsahují hned několik televizních stanic, rozhlasové stanice a s nimi spojené doplňkové služby. K nim patří Elektronický programový průvodce (EPG), superteletext a jiné interaktivní služby (on-line nákupy, hlasování, e-mail, jednoduché hry). V současné a také konečné podobě digitálního vysílaní najdeme 4 celoplošné multiplexy a několik multiplexů regionálních. Diváci po celé republice tak mají přístup k více než třem desítkám českých televizních programů zdarma.

Multiplex 1 (Česká televize)

•  ČT 1
• ČT 2
• ČT 24
• ČT sport
• Český rozhlas Radiožurnál
• Český rozhlas Dvojka
• Český rozhlas Vltava
• Český rozhlas Radio Wave
• Český rozhlas D-dur
• Český rozhlas Rádio Junior
• Český rozhlas Plus
•  Český rozhlas Jazz

Multiplex 2 (České Radiokomunikace)

•  Nova
• Nova Cinema
• Prima TV
• Prima Cool TV
•  Barrandov

Multiplex 3 (České Radiokomunikace)

•  Prima Love
• Prima Zoom
• Prima Max
• Óčko
• Óčko Gold
• ČT :D/ČT art
• Šlágr TV
• Kino Barrandov
• Barrandov Plus
•  Radio Proglas

Multiplex 4 (Digital Broadcasting)

•  Telka
• Smíchov
• Fanda
• Prima Comedy Central
• RELAX REBEL
• Mňam TV
• Mňau TV
• Seznam.cz TV (HbbTV pro Stream.cz)
• TV Morava - jen vysílač Olomouc
• BTV - jen vysílače Brno, Hodonín, Znojmo a Blansko
• TV Slovácko - jen vysílače Uherské Hradiště a Zlín
• TV Polar - jen vysílače Ostrava, Hlubočec, Bruntál
• ZAK TV - jen vysílače Plzeň, Sušice, Klatovy, Domažlice, Jáchymov, Mariánské lázně
• Jihočeská televize - jen vysílače České Budějovice - Kleť, Prachatice - Křeplice
•  Rádio Čas

Pokrytí DVB-T

Všechny 4 vysílací sítě digitální televize jsou dostupné téměř na celém území České republiky (více než 99% území).

Příjem DVB-T

K příjmu pozemního digitálního vysílání divák potřebuje televizi s tunerem DVB-T, případně DVB-T set-top box, který se připojí mezi stávající anténu a televizor. S použitím DVB-T karty nebo USB modulu je možné digitální vysílání sledovat také na notebooku nebo stolním počítači.
 

Další možnosti příjmu televizního vysílání

•   DVB-S Digitální satelitní vysílání
• DVB-C Digitální vysílání přes televizní kabelový rozvod
•   IPTV Digitální vysílání přes počítačovou síť

Jaký je rozdíl mezi DVB-T a DVB-T2?

Aktualizováno   

Modernější DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Liší se způsoby komprese, tedy algoritmy, které snižují potřebný datový tok. Zatímco DVB-T využívá kompresi MPEG–2 a MPEG–4 (v ČR vysílají všechny stanice v MPEG–2), DVB-T2 může být šířeno s kompresí MPEG-4 (s kodekem H.264) nebo HEVC (s kodekem H.265).

České radiokomunikace rozhodly, že v Čechách začnou s vysíláním v druhém, datově úspornějším formátu H.265/HEVC. To přináší možnost umístit do jednoho multiplexu buď více televizních programů ve standardní kvalitě, nebo stejný počet programů vysílajících v HD, případně i Ultra HD rozlišení.

Pro příjem nového českého DVB–T2 vysílání není nutné měnit anténní systém, avšak je nutné, aby byl přijímač vybaven tunerem pro zmíněný standard H.265/HEVC.  

Další užitečné informace v souvislosti s DVB-T2

Kdy bylo DVB-T vypnuto a jak šel čas s přechodem na DVB-T2? (TELEVIZNÍ VYSÍLAČE – MAPA)

Termíny vypnutí vysílání DVB-T

Podívejte se, jak postupně probíhalo vypínání multiplexů ve všech krajích

Uvedené informace jsou orientační. Záleží, z jakého vysílače čerpáte signál.
Uvedené datum je vždy první termín, kdy byl vypnut jeden z multiplexů v konkrétním kraji.

Podrobnější informace

Publikováno 10. června 2020

Praha odstartovala proces vypínání DVB-T. Co bude dál?

Od čtvrtka 28. 11. 2019 televizní diváci na území Prahy přijímají kanály České televize (Multiplex 1) pouze přes DVB-T2. Zbylé televizní kanály (Multiplex 2, 3 a 4) stále v DVB-T formátu vysílaly, avšak jen do 8. 1. 2020. O den dříve, tedy 7. 1. 2020, došlo k vypnutí prvního DVB-T multiplexu ve Středočeském kraji (vysílač Mezivrata – Votice) a také v Královehradeckém kraji (Trutnov – Černá hora).

Na přelomu ledna a února přestal v DVB-T vysílat i Ústecký, Plzeňský a Karlovarský kraj, na konci února následoval kraj Liberecký a v březnu Jihočeský. Proces vypínání DVB-T měl dále pokračovat ve východní části republiky. Vzhledem k epidemiologické situaci v České republice byl však postupný přechod na nový vysílací standard v půlce března odložen (před vypnutím vysílání multiplexu 2 v Ústeckém kraji). Původně se plánovalo, že přechod na DVB-T2 bude obnoven přesně za čtyři měsíce.

DVB-T2 - Praha - Žižkov
Žižkovský vysílač ukončil přenos DVB-T programů České televize 27. 11. 2019 ve 23:59.
   

Podle nového harmonogramu pokračuje vypínání DVB-T nakonec o něco dříve, a to konkrétně od 8. 7. 2020 (MUX 2) u vysílačů Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec. V několika vlnách bude pak v daném kraji zpravidla nejdříve vypnut multiplex 1 (MUX 1) přenášející programy České televize, později pak i MUX 2 a MUX 3 přenášející zbytek televizních stanic. V případě zdárného uskutečnění tohoto scénáře bude k 29. 10. 2020 (vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny) přechod na DVB-T2 zcela hotov. Všichni diváci přijímající televizní signál přes televizní anténu se tak budou muset vybavit DVB-T2 televizí či DVB-T2 set-top boxem.

Tabulka s termíny vypínání vysílačů pro Prahu

Vysílač / termín vypnutí Multiplex 1
(ČT)
Multiplex 2
(Nova, Prima, ...)
Multiplex 3
(Óčko, Šlágr, ...)
Multiplex 4
Praha-Žižkov 27. 11. 2019 8. 1. 2020 8. 1. 2020 Více informací
Praha-Cukrák 27. 11. 2019 15. 1. 2020 15. 1. 2020 Více informací

Tabulka s termíny vypínání vysílačů 2020

Vysílač / termín vypnutí Multiplex 1 Multiplex 2 Multiplex 3 Multiplex 4
Leden 2020Votice-Mezivrata  7. 1. 22. 1. 22. 1.
Trutnov – Černá hora 7. 1. 12. 2. 28. 4.
Ústí nad Labem – Buková hora 30. 1. 21. 7.
18. 8.
Chomutov-Jedlák 30. 1. 21. 7.
18. 8.
Únor 2020Plzeň-Krašov 4. 2. 2. 3. 1. 4.
Domažlice – Vraní vrch 4. 2. 2. 3. 5. 4. během února
Cheb – Zelená hora 12. 2. 8. 7.
Jáchymov-Klínovec 12. 2.  8. 7.
19. 2.
České Budějovice – Kleť 19. 2.
13. 2.
19. 2. během února
Vimperk – Mařský vrch 19. 2.
13. 2.
19. 2.
Sušice-Svatobor 26. 2. 30. 3. 5. 4. 27. 2.
Liberec-Ještěd 26. 2. 30. 3. 26. 4. 26. 2.
Březen 2020Brno-Kojál 29. 7.
1. 9. 30. 9.
Brno-Hády 29. 7.
1. 9.
30. 9.
Brno-Barvičova 29. 7.
1. 9.
30. 9.

Mikulov-Děvín 29. 7.
1. 9.
30. 9.
Duben 2020Pardubice-Krásné 27. 8. 22. 9. 22. 9.
Jihlava-Javořice 27. 8. 22. 9. 25. 5.
Jeseník-Praděd 27. 8. 1. 10. 6. 10.
Ostrava-Hošťálkovice 27. 8. 1. 10. 13. 10.
Ostrava-Hladnov 27. 8. 1. 10. 13. 10.
Frýdek-Místek – Lysá hora 27. 8. 1. 10. 13. 10.
Květen 2020Zlín – Tlustá hora 30. 9. 21. 10. 22. 10.
Valašské Klobouky – Ploštiny  30. 9. 21. 10. 28. 10.

Vysílač / termín vypnutí Multiplex 4
Leden 2020
Praha – Ládví 8. 1.
Praha – Novodvorská 8. 1.
Praha – Olšanská 8. 1.
Benešov – Kozmice 9. 1.
Rakovník – Louštín 9. 1.
Únor 2020
Děčín – Chlum 7. 2.
Teplice – Vodárna 7. 2.
Ústí nad Labem – Krušnohorská 7. 2.
Jáchymov – Klínovec 19. 2.
Mariánské Lázně – Dyleň 19. 2.
Česká Lípa – Špičák 26. 2.
Jablonec nad Nisou – Černá Studnice 26. 2.
Liberec – Ještěd 26. 2.
Domažlice – Čerchov 27. 2.
Plzeň – Vodárna 27. 2.
Sušice – Svatobor 27. 2.
České Budějovice – Kleť během února
Duben 2020
Hradec Králové – Chlum 29. 4.
Pardubice – Slatiňany 30. 4.
Svitavy – Hřebečov 30. 4.
Ústí nad Orlicí – Andrlův Chlum 30. 4.
Květen 2020
Brno – Barvičova 4. 5.
Brno – Jihlavská 4. 5.
Hodonín – Kapánsko 4. 5.
Znojmo – Deblínek 4. 5.
Olomouc – Slavonín 5. 5.
Opava – Hlubočec 27. 5.
Ostrava – Lanová 27. 5.
Frenštát pod Řadhoštěm 28. 5.
Zlín – Segment 28. 5.
Jihlava – Jeníkov během května
Třebíč – Vartemberk během května
Uherské Hradiště – Rovnina během května
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Alternativní produkty

i Set-top boxy
i Multimediální centrum

Pokud ho ještě nemáte, příliš s koupí nového zařízení s podporou DVB-T2 a HEVC neotálejte, již během tohoto roku přestanou ve starším formátu vysílat některé regionální televize a také ČT v Praze. Na zbytek ČR dojde během roku 2020.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací