Přehřívá se vám M.2 disk? Chladiče Axagon CLR-M2 nabízí řešení

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Známá česká společnost Axagon uvádí na trh novou generaci chladičů pro M.2 disky označenou jako CLR-M2. Moderní M.2 disk se v provozu poměrně rychle zahřívá, čímž postupně klesá jeho výkon. Této nepříjemné situaci můžete předejít právě instalací chladiče od značky Axagon. O kolik klesnou teploty? A je instalace takového chladiče složitá záležitost?

Chladiče Axagon

Přehřívá se vám M.2 disk? Chladiče Axagon CLR-M2 nabízí řešení – OBSAH

  1. Využijte rychlost M.2 disků na maximum
  2. Axagon CLR-M2XL snižuje teplotu SSD až o 40 °C
  3. Představujeme další zajímavé chladiče Axagon
  4. O značce Axagon

Využijte rychlost M.2 disků na maximum

Kvůli stále náročnějšímu používání počítačů včetně moderních her nebo zpracování videa se častěji setkáváme s novými typy úložišť, jako jsou M.2 disky. Tyto disky nabízejí vysokou rychlost přenosu dat a jsou velmi oblíbené zejména v herních a výkonných počítačích. Při intenzivním používání však M.2 disky vyzařují vysoké množství tepla, což má negativní vliv na výkon disku a jeho životnost. Proto jsou některé M.2 disky dodávány přímo od výrobce i s chladičem, který pomáhá udržovat teplotu disku na bezpečné úrovni.

Celá řada uživatelů při návrhu počítače docela podceňuje typ systémového disku, nebo dokonce jeho velikost. Je až s podivem, že i dnes se dá setkat s počítači postavenými primárně na SATA disku, který má správně již dlouhé roky sloužit jako druhý nebo třetí disk v počítači k uložení objemných dat. Tuto situaci je třeba rychle napravit a přemigrovat na moderní M.2 disk.

Tímto moderním slotem je vybavena drtivá většina základních desek prodávaných v posledních letech. U toho se trochu zastavme, protože pro mnoho uživatelů je matoucí, že nový M.2 disk nefunguje zrovna v jejich základní desce. Je totiž nutné rozlišovat mezi SATA a NVMe PCIe SSD disky.

SATA vs. NVMe SSD disk

Notoricky známé disky typu SSD ve formátu 2,5" s rozhraním SATA jsou typickou součástí většiny starších počítačů a hlavně notebooků, kde citelně zrychlují start operačního systému i jakoukoli práci. V poslední době navíc citelně poklesla jejich cena. Patří tak mezi velká lákadla i pro pořízení jako diskového úložiště. Nicméně velkou kaňkou na kráse je fakt, že 2,5" SATA disky již nemají svým výkonem kam růst. Maximální hodnoty propustnosti bylo dosaženo již v roce 2014. Proto vznikl v té době nový konektor M.2.

Disky určené pro M.2 konektor zcela postrádají tradiční šasi a připojují se přímo na základní desku. Zjednodušeně řečeno vypadají jako klasický paměťový modul. Tím jsme se elegantně zbavili další otravné kabeláže ve skříni. Tady však přichází největší kámen úrazu.

Zejména levnější základní desky (i v noteboocích) sice často obsahují M.2 konektor, ale jen s podporou starého SATA rozhraní. To je omezeno na maximální přenosové rychlosti kolem 550 MB/s. Ale přitom modernější rozhraní NVMe PCIe 3.0 nabídne až 3 500 MB/s. Aktuálně jsou již k dispozici disky podporující rozhraní NVMe PCIe 4.0 s přenosovou rychlostí až kolem 8 000 MB/s. To je působivý rozdíl, který pozná ve svém počítači i naprostý laik. Je však skutečně nutné si před nákupem nového M.2 disku pečlivě ověřit, zda vaše deska či notebook toto rozhraní podporuje a také kterou jeho verzi.

Klíčové výhody M.2 NVMe disků

Použití M.2 disku s sebou nese celou řadu zajímavých výhod a můžeme vám garantovat, že s jeho využitím budete jistě spokojeni.

  • Ohromný nárůst přenosové rychlosti vůči SATA diskům.
  • Bleskový start systému Windows 10/11 i všech aplikací.
  • Díky integraci přímo do základní desky potěší absence jakékoli kabeláže.
  • Fyzicky kompaktní provedení.
  • Celkově nižší spotřeba energie.
  • Dlouhodobá životnost se zárukou často na 60 měsíců.

Procesor, grafická karta a další komponenty v počítači bývají často vybaveny vlastním chladičem, který je navržen tak, aby udržoval nízkou teplotu těchto součástí při jejich vysokém výkonu. M.2 disky jsou ale obvykle menší, a mají tak citelně méně prostoru pro chlazení, takže jsou náchylnější k přehřívání. V ten okamžik se výkon disku postupně snižuje, což má následně negativní dopad na celkový výkon počítače. Chladiče na M.2 disky se mohou lišit v závislosti na velikosti disku a na tom, jak vysokou rychlost čtení a zápisu disku potřebujete. Některé chladiče jsou navrženy tak, aby byly součástí desky samotné, zatímco jiné jsou samostatné komponenty, které se instalují odděleně. Některé chladiče jsou pasivní, což znamená, že využívají vlastní konstrukci. V některých případech jsou i M.2 chladiče osazené malým ventilátorem.

Axagon CLR-M2XL snižuje teplotu SSD až o 40 °C

V představení produktů značky Axagon začneme rovnou tím papírově nejlepším chladičem pro M.2 disk. Jde o Axagon CLR-M2XL, který již od pohledu budí respekt. Žebrovaný hliníkový XL pasiv vysoký 32 mm spolu s kovovým rámečkem napomáhá optimálně odvádět teplo vzniklé při provozu M.2 SSD disku, a umožňuje tak snížit teplotu až o 40 °C.

SSD;chladič; M.2,axagon;
Kvalitní chladič prodlužuje životnost SSD disku a zamezí klesání rychlosti disku tzv. „Thermal Throttling“.

Konstrukci chladiče Axagon CLR-M2XL tvoří hliníkový monolit. Z pohledu kompatibility lze chladič použít výhradně na standardní M.2 disky o rozměru 22 × 80 mm. Součástí balení jsou i teplovodivé podložky, které umožňují montáž chladiče pro všechny jednostranné i oboustranné M.2 SSD disky. Díky nadstandardní výšce chladiče je jasné, že jej nelze použít v noteboocích a ani v prostorově extra malých skříní. Pokud však máte standardní PC skříň, tak chladič Axagon CLR-M2XL můžete využít zcela bez problémů.

SSD;chladič; M.2,axagon;
Součástí balení jsou 3 kusy teplovodivých podložek, které lze kombinovat, a použít tak pro jednostranné i oboustranné SSD disky s různou výškou.

Pokud nahlédneme do recenze na serveru www.hwcooling.net, tak zjistíme, že jde o nejlepší M.2 chladič ze všech testovaných. A těch už bylo hned 41, což je velmi pěkný vzorek. Řadič výkonného disku Samsung 980 Pro má teplotu jen 50 °C, přičemž integrovaný chladič na základní desce MSI Z690 Tomahawk DDR4 uchladí stejný disk jen na 85 °C. A to se samozřejmě vůbec nebavíme o situaci, kdy na takto výkonný disk nepoužijete žádných chladič. I takové situace nastávají. Z testů je tak patrné, že i když se výrobci základních desek chlubí kvalitou chlazení M.2 disků, tak samostatný poctivý hliníkový chladič Axagon CLR-M2XL vyhrává na celé čáře. A přitom jsou náklady na jeho pořízení zcela minimální.

Pokud tak stavíte herní dělo, případně streamovací stanici nebo střihový stroj, tak rozhodně doporučujeme nákup rychlých M.2 disků doplnit i o extra chlazení Axagon CLR-M2XL.

Představujeme další zajímavé chladiče Axagon

Nabídka společnosti Axagon v oblasti M.2 chladičů je poměrně pestrá. Zahrnuje například AXAGON CLR-M2 ALU. Jde o účinné, a přitom levné řešení pro chlazení M.2 SSD. Žebrovaný 8mm hliníkový chladič napomáhá odvodu vzniklého tepla přímo z povrchu disku. Jeho montáž je snadná, protože se na libovolné M.2 SSD jednoduše nalepí. Součástí balení jsou rovnou 3 kusy teplovodivých podložek. To je znamení, že lze chladič použít na jednostranné i oboustranné disky SATA i NVMe.

Axagon CLR-M2 ALU, M.2 chladič Axagon CLR-M2 ALU,detail chladiče

Detailní pohledy na žebrovaný chladič Axagon CLR-M2 ALU.

8 mm vysoké hliníkové tělo s deseti žebry udrží na uzdě i teplotu výkonného M.2 SSD. Výrobce uvádí, že Axagon CLR-M2 ALU dokáže snížit provozní teplotu disku až o 25 °C. Díky tomu nabídne disk optimální přenosové rychlosti v těsné blízkosti maximálních hodnot.

Dále nás zaujal Axagon CLR-M2FAN, jehož měděné žebrované jádro doplňuje hliníkový kryt s výškou 8,6 mm. Pod krytem je však umístěn ventilátor s PWM řízením otáček, který se zapojuje 4pin napájecím konektorem do základní desky počítače. Rychlost ventilátoru může být automaticky řízena podle teploty, pro úsporu energie nebo pro redukci hluku.

SSD;chladič; M.2,axagon;
Chladič s ventilátorem s napájecím kabelem pevné délky 38 cm.

Měděný pasiv s ventilátorem spolu s kovovým rámečkem napomáhají optimálně odvádět teplo vzniklé při provozu M.2 SSD. Společnými silami tak snižují teplotu disku až o 30 °C, což vzhledem k malým rozměrům není vůbec špatné.

O značce Axagon

Axagon je značka, která se specializuje na výrobu a distribuci počítačových komponentů a příslušenství. Firma Axagon vznikla v roce 1994 a má sídlo v České republice. Produkty jsou dodávány do celého světa a získaly si vynikající pověst pro svou kvalitu a spolehlivost.

Mezi hlavní prodejní artikly společnosti Axagon zcela jistě patří řada převodníků, adaptérů, rozšiřujících karet a rozbočovačů pro různé typy konektorů, jako jsou USB, SATA, DisplayPort a další. Firma také vyrábí řadu produktů pro bezdrátové sítě a připojení k internetu, včetně WiFi adaptérů, routerů a antén. A samozřejmě nesmí chybět ani kovové boxy pro M.2 disky nebo systémy pro jejich chlazení.

Axagon si klade za cíl nabízet vysokou kvalitu produktů za dostupnou cenu. Firma také dbá na to, aby jejich výrobky byly snadno použitelné, a zákazníci tak měli snadný přístup k technické podpoře v případě potřeby. Vzhledem k tomu, že Axagon vyrábí širokou škálu produktů, tak je často vyhledávanou volbou pro uživatele, kteří hledají spolehlivé a kvalitní počítačové příslušenství.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Chladiče Axagon CLR-M2

AXAGON CLR-M2XL ALUMINUM Heatsink for M.2 SSD
Pasivní hliníkový chladič AXAGON CLR-M2XL ALU pro extrémní chlazení výkonných M.2 SSD disků, zejména NVMe. Univerzální heatsink lze použít na M.2
Více
359 Kč

Udržte rychlost moderního M.2 disku na maximálních hodnotách a použijte kvalitní chladiče od značky Axagon. Za pár stokorun totiž disku zajistíte ideální provozní podmínky i dlouhou životnost.

4,6 96×
AXAGON CLR-M2L3 M.2 ALU Heatsink
Chladič pevného disku pro M.2 SSD disk 2280 mm, hliníkový, žebrovaný, výška 3 mm, v balení dvě teplovodivé podložky
129,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AG300c1
4,4 54×
AXAGON CLR-M2L10 M.2 ALU Heatsink
Chladič pevného disku pro M.2 SSD disk 2280 mm, hliníkový, žebrovaný, výška 10 mm, v balení dvě teplovodivé podložky
149,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AG300c3
4,4 50×
AXAGON CLR-M2L6 M.2 ALU Heatsink
Chladič pevného disku pro M.2 SSD disk 2280 mm, hliníkový, žebrovaný, výška 6 mm, v balení dvě teplovodivé podložky
139,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AG300c2
4,5 17×
AXAGON CLR-M2FAN COPPER Heatsink with FAN for M.2 SSD
Chladič pevného disku pro M.2 SSD disk 2280 mm, měděný s ventilátorem, aktivní, chlazení jednostranných i oboustranných disků, výška 13 mm, v balení tři teplovodivé podložky
499,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AG300c5
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací