Možná to znáte: máte relativně novou nebo stále kvalitní televizi, na kterou nedáte dopustit a chtěli byste na ní využívat spoustu praktických funkcí a webových aplikací, jimiž disponují moderní Smart TV. A to je situace, kdy na scénu nastupují multimediální centra neboli Smart TV boxy. Jde o skvělý způsob, jak udělat z normální televize chytrou – multimediální centrum připojíte k televizi podobně jako třeba DVD přehrávač, a už vše funguje. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete o multimediálních centrech vědět.
Multimediální centra původně vznikla především pro přehrávání filmů a hudby na televizích, které nedisponovaly DLNA ani USB porty.
Poté, co se objevily první Smart TV, které měly svůj vlastní operační systém, přes nějž se dalo surfovat na internetu, přehrávat videa a streamovat, bylo jasné, jakým směrem se další vývoj multimediálních center bude vyvíjet. Výrobci postupem času rozšířili multimediální centra o funkce tak, aby začala oslovovat uživatele kvalitních, leč ještě neinteligentních televizí.
Základní funkcí multimediálních center byla možnost přehrávat obsah z jiného zařízení skrze DLNA či HDMI. Do zařízení tak šlo, a stále jde připojit foťák či kameru a přímo na obrazovce televize koukat na fotky a videa, které jste nasnímali. Vestavěné USB porty, kterými disponují i ta nejlevnější multimediální centra, navíc umožňují připojení flashky či externího disku. Smart TV boxy přehrají všechny standardní videoformáty, například AVI, WMV či MPEG, většina ale zvládne i moderní MKV nebo kodek DivX.
To samé platí i o přehrávání hudby – z externích médií nebo z paměti zařízení můžete spustit MP3, vybavenější modely si poradí i s bezeztrátovým formátem FLAC. Dokonce existují i multimediální centra s CD mechanikou, která přehrají klasická cédéčka.
Při výběru multimediálního centra si ale všechny podporované formáty pro jistotu zkontrolujte. Informace najdete jednoduše na produktové stránce v eshopu nebo v dokumentaci výrobce. Díky operačnímu systému však dokáží multimediální centra chybějící podporu doplnit, například v systému Android instalací dodatečného přehrávače, jak jste zvyklí ze svého tabletu nebo telefonu. Záleží však na typu zařízení, proto je kontrola na místě.
Pokud ale máte Full HD nebo 4K televizi, určitě se nespokojíte jen s obyčejnými multimediálními centry, u kterých si přehrajete „avíčka z flashek.“ Existují proto modely, jež dokáží přehrávat videa ve Full HD či 4K. V takovém případě samozřejmě platí, že i video musíte mít v patřičném rozlišení, jinak potenciál Full HD či 4K multimediálních center nevyužijete. Zvláště důležitá je tato podpora při využití internetových kinoték, které postupně začínají nabízet obsah právě až v rozlišení 4K, což je jedno z největších lákadel pro pořízení Smart TV boxu.
Drtivá většina multimediálních center má přístup k internetu, ke kterému je připojíte buď ethernetovým kabelem, nebo pomocí WiFi. Tímto způsobem můžete de facto dostat internet do televize, která je třeba i stará a o funkcích Smart TV v době její výroby nikdo neměl ponětí. O vyloženě historický kus ale jít nemůže, neboť je nutné,aby televize měla HDMI. Žádný internet do TV přes HDMI samozřejmě neputuje – tam putuje jen obraz. K internetu je připojeno multimediální centrum. Televize, která je k němu připojená, funguje vlastně jen jako velký monitor.
Jak udělat z hloupé televize chytrou už víme – stačí k ní připojit multimediální centrum, které ukrývá operační systém. K čemu je ale vlastně chytrá televize dobrá? Tak například k tomu, abyste měli přístup k množství multimediálního obsahu, jaké vám žádná televizní stanice nenabídne. Skrze internet se totiž dostanete k videotékám, jako je Netflix nebo HBO GO, ke službám pro streamování hudby (Spotify apod.) i k dalším obsahům, jako jsou například videa na YouTube. Málokdy se stane, že nenajdete to, co byste rádi viděli nebo slyšeli.
Prostřednictvím internetového prohlížeče můžete přímo z multimedálního centra zavítat na webové stránky a třeba zjistit, jak hrál váš oblíbený tým či jaké bude zítra počasí. Surfování není vůbec složité, jelikož výrobci k multimediálním centrům zpravidla přibalují dálkové ovladače, jež jsou pro ovládání internetových přímo stvořené.
Stejně jako u Smart televizí, tak i u multimediálních center je operační systém srdcem a duší celého zařízení. OS ovlivňuje, jak se vám bude televize ovládat, jaké služby budou dostupné a jakým způsobem budete mít přístup do různých videoték. Každý výrobce se navíc snaží přijít s dalšími nápady, a přinést tak uživatelům přidanou hodnotu.
U multimediálních center se lze setkat nejčastěji se dvěma variantami: v drtivé většině případů se setkáte s Android TV, kterou vyvíjí Google a do svých multimediálních center jej licenčně montuje celá řada výrobců (například Evolveo, Venztech nebo Sencor).
Operační systém Android zná většina uživatelů smartphonů, což je pro Android TV velká výhoda – systém totiž vychází přímo z Androidu a z jeho oblíbenosti pochopitelně těží. Můžete se setkat také s novějším systémem Google TV, což je nástupce systému Android TV. Co je ale řečeno o Android TV, platí víceméně i pro Google TV.
Android TV / Google TV box je snadno ovladatelný a přehledný, což zvyšuje uživatelský komfort. Navíc není problém přes Google Play do multimediálního přehrávače nainstalovat prakticky jakýkoliv program, který chcete. Takže když vás třeba vypeče přehrávač a nechce vám z nějakého důvodu spustit film, můžete si během chvilky přes Google Play stáhnout jinou přehrávací aplikaci, která formát videa již přehrát umí.
Operační systém od Applu, stejně jako ten od Googlu, sází na sesterské aplikace. Například na Apple TV+, díky které máte přístup do rozsáhlé videotéky přímo ze svého multimediálního centra. Také můžete zavítat do nabídky hudební služby Apple Music. Pokud by vám to nestačilo, můžete se připojit k Netflixu nebo HBO GO. Apple TV je úzce provázána s ekosystémem Apple, takže ji nejvíce ocení především stávající uživatelé Apple produktů a služeb.
Apple TV rovněž v rámci Smart home kooperuje s dalšími inteligentními přístroji, ale jen s těmi od Applu. Propojit ji tak můžete například s HomePodem.
i
Chcete levné, a přitom kvalitní multimediální centrum? Mrkněte na EVOLVEO MultiMedia Box C4. Navzdory nízké ceně podporuje 8K Ultra HD rozlišení.
Nejnovější multimediální centra vývojem směřují, jak tomu současné trendy velí, ke Smart Home. Některé modely podporují instalaci Smart Home aplikací, takže je možné z televize ovládat další zařízení v chytré domácnosti.
Novinkou poslední doby jsou také virtuální asistenti, které vyvíjí technologické firmy jako Google, Apple či Amazon. Jimi vybavené boxy umožňují ovládání hlasem – lze tak například vyhledat film, spustit klip, nechat si doporučit vhodný obsah, nastavit upomínku nebo třeba zjistit informace o počasí. Při tom se od vás hlasoví asistenti učí, takže jsou den ode dne chytřejší. Potíž akorát je, že pro komunikaci s asistentem musíte umět alespoň jeden ze světových jazyků, protože česky zatím ani jeden neumí a není známo, zda vůbec někdy umět bude.
Síťové audio přehrávače jsou určené k přehrávání hudby prostřednictvím drátového nebo bezdrátového připojení k domácí síti. Kvalitní síťový přehrávač se chlubí širokou kompatibilitou a celou řadou doplňkových funkcí.
I bez asistentů v češtině nabízí Smart TV boxy nespočet funkcí, díky kterým uděláte ze své starší televize (nebo i projektoru) chytré zařízení s přístupem k internetu, nespočtu aplikací a praktickým funkcím.