AlzaBoxy CZ, SK AlzaErgo

Multimediální centrum: jak udělat z hloupé televize chytrou?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Možná to znáte: máte relativně novou nebo stále kvalitní televizi, na kterou nedáte dopustit a chtěli byste na ní využívat spoustu praktických funkcí a webových aplikací, jimiž disponují moderní Smart TV. A to je situace, kdy na scénu nastupují multimediální centra neboli Smart TV boxy. Jde o skvělý způsob, jak udělat z normální televize chytrou – multimediální centrum připojíte k televizi podobně jako třeba DVD přehrávač, a už vše funguje. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete o multimediálních centrech vědět.

Multimediální centrum

Multimediální centrum – OBSAH

 1. Co je multimediální centrum?
 2. Multimediální centra přehrají i to, co televize nedokáže
 3. Multimediální centra zvládnou videa ve 4K
 4. Jak připojit starou TV k WiFi? Smart TV box je odpověď
 5. Operační systémy multimediálních center
 6. Multimediální centra jako centrály chytrých domácností

Co je multimediální centrum?

Multimediální centra původně vznikla především pro přehrávání filmů a hudby na televizích, které nedisponovaly DLNA ani USB porty.

Poté, co se objevily první Smart TV, které měly svůj vlastní operační systém, přes nějž se dalo surfovat na internetu, přehrávat videa a streamovat, bylo jasné, jakým směrem se další vývoj multimediálních center bude vyvíjet. Výrobci postupem času rozšířili multimediální centra o funkce tak, aby začala oslovovat uživatele kvalitních, leč ještě neinteligentních televizí.

iNení multimediální centrum jako multimediální centrum
Při projíždění nabídkou se můžete setkat i s multimediálními centry, jež jsou spíše domácí kina bez přístupu k internetu (a pokud jej náhodou přece jen mají, tak nedisponují vlastním operačním systémem). O těchto zařízeních, často nazývaných multimediální přehrávače, tento článek nepojednává. Dnes se bavíme o multimediálních centrech, která dokáží z běžné televize udělat Smart TV. Podle této schopnosti jsou tato multimediální centra také hojně nazývána Smart TV boxy.

Multimediální centra přehrají i to, co televize nedokáže

Základní funkcí multimediálních center byla možnost přehrávat obsah z jiného zařízení skrze DLNA či HDMI. Do zařízení tak šlo, a stále jde připojit foťák či kameru a přímo na obrazovce televize koukat na fotky a videa, které jste nasnímali. Vestavěné USB porty, kterými disponují i ta nejlevnější multimediální centra, navíc umožňují připojení flashky či externího disku. Smart TV boxy přehrají všechny standardní videoformáty, například AVI, WMV či MPEG, většina ale zvládne i moderní MKV nebo kodek DivX.

DLNA

DLNA je již poněkud přežitá funkce, ale například k promítání fotek na televizní obrazovce s se může hodit i dnes.

To samé platí i o přehrávání hudby – z externích médií nebo z paměti zařízení můžete spustit MP3, vybavenější modely si poradí i s bezeztrátovým formátem FLAC. Dokonce existují i multimediální centra s CD mechanikou, která přehrají klasická cédéčka.

iZajímají digitální formáty? Přečtěte si třeba náš článek Co je Blu-ray?, v němž se dozvíte o této technologii vše, co potřebujete vědět.

Při výběru multimediálního centra si ale všechny podporované formáty pro jistotu zkontrolujte. Informace najdete jednoduše na produktové stránce v eshopu nebo v dokumentaci výrobce. Díky operačnímu systému však dokáží multimediální centra chybějící podporu doplnit, například v systému Android instalací dodatečného přehrávače, jak jste zvyklí ze svého tabletu nebo telefonu. Záleží však na typu zařízení, proto je kontrola na místě.

Multimediální centra zvládnou videa ve 4K

Pokud ale máte Full HD nebo 4K televizi, určitě se nespokojíte jen s obyčejnými multimediálními centry, u kterých si přehrajete „avíčka z flashek.“ Existují proto modely, jež dokáží přehrávat videa ve Full HD či 4K. V takovém případě samozřejmě platí, že i video musíte mít v patřičném rozlišení, jinak potenciál Full HD či 4K multimediálních center nevyužijete. Zvláště důležitá je tato podpora při využití internetových kinoték, které postupně začínají nabízet obsah právě až v rozlišení 4K, což je jedno z největších lákadel pro pořízení Smart TV boxu.

 
iPokud uvažujete, že byste místo multimediálního centra rovnou pořídli Smart televizi a zajímá vás, co by vám přinesla, přečtěte si náš článek Smart TV, co to je a co všechno umí.

Jak připojit starou TV k WiFi? Smart TV box je odpověď

Drtivá většina multimediálních center má přístup k internetu, ke kterému je připojíte buď ethernetovým kabelem, nebo pomocí WiFi. Tímto způsobem můžete de facto dostat internet do televize, která je třeba i stará a o funkcích Smart TV v době její výroby nikdo neměl ponětí. O vyloženě historický kus ale jít nemůže, neboť je nutné,aby televize měla HDMI. Žádný internet do TV přes HDMI samozřejmě neputuje – tam putuje jen obraz. K internetu je připojeno multimediální centrum. Televize, která je k němu připojená, funguje vlastně jen jako velký monitor.

Multimediální centrum

K multimediálnímu centru dostanete ovladač, díky kterému se ovládá stejně pohodlně jako kterákoliv Smart TV.

Jak udělat z hloupé televize chytrou už víme – stačí k ní připojit multimediální centrum, které ukrývá operační systém. K čemu je ale vlastně chytrá televize dobrá? Tak například k tomu, abyste měli přístup k množství multimediálního obsahu, jaké vám žádná televizní stanice nenabídne. Skrze internet se totiž dostanete k videotékám, jako je Netflix nebo HBO GO, ke službám pro streamování hudby (Spotify apod.) i k dalším obsahům, jako jsou například videa na YouTube. Málokdy se stane, že nenajdete to, co byste rádi viděli nebo slyšeli.

Prostřednictvím internetového prohlížeče můžete přímo z multimedálního centra zavítat na webové stránky a třeba zjistit, jak hrál váš oblíbený tým či jaké bude zítra počasí. Surfování není vůbec složité, jelikož výrobci k multimediálním centrům zpravidla přibalují dálkové ovladače, jež jsou pro ovládání internetových přímo stvořené.

Operační systémy multimediálních center

Stejně jako u Smart televizí, tak i u multimediálních center je operační systém srdcem a duší celého zařízení. OS ovlivňuje, jak se vám bude televize ovládat, jaké služby budou dostupné a jakým způsobem budete mít přístup do různých videoték. Každý výrobce se navíc snaží přijít s dalšími nápady, a přinést tak uživatelům přidanou hodnotu.

iGoogle Chromecast
Google rovněž vyrábí svůj mini počítač s názvem Google Chromecast, jenž primárně slouží jako streamovací zařízení s podporou mobilního telefonu, počítače nebo tabletu. Například můžete přes mobil pouštět na televizi YouTube. Každopádně od doby, co je v nabídce Chromecast Google TV, lze na tato zařízení i přímo instalovat aplikace podobně, jako na telefon telefon, chytrou televizi, nebo multimediální centra s Android TV / Google TV.

U multimediálních center se lze setkat nejčastěji se dvěma variantami: v drtivé většině případů se setkáte s Android TV, kterou vyvíjí Google a do svých multimediálních center jej licenčně montuje celá řada výrobců (například Evolveo, Venztech nebo Sencor).

Android TV

Operační systém Android zná většina uživatelů smartphonů, což je pro Android TV velká výhoda – systém totiž vychází přímo z Androidu a z jeho oblíbenosti pochopitelně těží. Můžete se setkat také s novějším systémem Google TV, což je nástupce systému Android TV. Co je ale řečeno o Android TV, platí víceméně i pro Google TV.

Google TV

Z Android TV je Google TV, operační systém, který vám nabídnou nejen chytré televize, ale také některé Smart TV boxy včetně Chromecast Google TV.

Android TV / Google TV box je snadno ovladatelný a přehledný, což zvyšuje uživatelský komfort. Navíc není problém přes Google Play do multimediálního přehrávače nainstalovat prakticky jakýkoliv program, který chcete. Takže když vás třeba vypeče přehrávač a nechce vám z nějakého důvodu spustit film, můžete si během chvilky přes Google Play stáhnout jinou přehrávací aplikaci, která formát videa již přehrát umí.

     
 • Široká nabídka aplikací
 •    
 • Snadná integrace do chytré domácnosti
 • Zabudovaný Chromecast
 • Více možností při nákupu konkrétního Smart TV boxu
     
 • Méně vyladěný zážitek než v případě Apple TV

Apple TV

Operační systém od Applu, stejně jako ten od Googlu, sází na sesterské aplikace. Například na Apple TV+, díky které máte přístup do rozsáhlé videotéky přímo ze svého multimediálního centra. Také můžete zavítat do nabídky hudební služby Apple Music. Pokud by vám to nestačilo, můžete se připojit k Netflixu nebo HBO GO. Apple TV je úzce provázána s ekosystémem Apple, takže ji nejvíce ocení především stávající uživatelé Apple produktů a služeb.

Apple TV
Apple TV umožňuje přehrávat obsah především z knihovny AppleTV+ a dalších služeb ekosystému Apple. K dispozici jsou ale samozřejmě i jiné streamovací služby, jako je Netflix nebo HBO GO.

Apple TV rovněž v rámci Smart home kooperuje s dalšími inteligentními přístroji, ale jen s těmi od Applu. Propojit ji tak můžete například s HomePodem.

     
 • Široká nabídka aplikací
 •    
 • Typicky vyladěné uživatelské prostředí Apple
 • Perfektní spolupráce s Apple AirPlay
 •    
 • Integrace v ekosystému (pro uživatele Apple zařízení)
     
 • Dražší zařízení než konkurence s Google TV

i

Chcete levné, a přitom kvalitní multimediální centrum? Mrkněte na EVOLVEO MultiMedia Box C4. Navzdory nízké ceně podporuje 8K Ultra HD rozlišení.

Multimediální centra jako centrály chytrých domácností

Nejnovější multimediální centra vývojem směřují, jak tomu současné trendy velí, ke Smart Home. Některé modely podporují instalaci Smart Home aplikací, takže je možné z televize ovládat další zařízení v chytré domácnosti.

Google Assistant
Google Assistant zatím česky neumí. Pozadu ale není, naší mateřštinu se dosud nenaučila ani jeho konkurence.

Novinkou poslední doby jsou také virtuální asistenti, které vyvíjí technologické firmy jako Google, Apple či Amazon. Jimi vybavené boxy umožňují ovládání hlasem – lze tak například vyhledat film, spustit klip, nechat si doporučit vhodný obsah, nastavit upomínku nebo třeba zjistit informace o počasí. Při tom se od vás hlasoví asistenti učí, takže jsou den ode dne chytřejší. Potíž akorát je, že pro komunikaci s asistentem musíte umět alespoň jeden ze světových jazyků, protože česky zatím ani jeden neumí a není známo, zda vůbec někdy umět bude.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Síťové audiopřehrávače

Síťové audio přehrávače jsou určené k přehrávání hudby prostřednictvím drátového nebo bezdrátového připojení k domácí síti. Kvalitní síťový přehrávač se chlubí širokou kompatibilitou a celou řadou doplňkových funkcí.

I bez asistentů v češtině nabízí Smart TV boxy nespočet funkcí, díky kterým uděláte ze své starší televize (nebo i projektoru) chytré zařízení s přístupem k internetu, nespočtu aplikací a praktickým funkcím.

4,6 152×
Google Chromecast 4 Google TV - bez adaptéru
Multimediální centrum - s podporou 4K Ultra HD, operační systém Android OS, Bluetooth a Wi-Fi, HDMI 2.0, v balení dálkový ovladač
1 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GO181b
4,6 105×
TESLA MediaBox XA400 multimediální přehrávač s Android TV
Multimediální centrum - s podporou 4K Ultra HD, úložiště 8 GB, operační systém Android OS, 2 GB RAM, 8 GB ROM, Bluetooth a Wi-Fi, HDMI a USB 2.0, ovládání hlasem, aplikace Amazon Prime Video, Disney+, Facebook, Google Play Store, HBO GO, Hudba Google Play, Kodi, Netflix, Skylink Live TV, Skype, Spotify, Steam Link, Twitter, Voyo, Webový prohlížeč a Youtube, v balení dálkový ovladač a napájecí adaptér
2 089,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TESV082
4,6 115×
Thomson THA100
Multimediální centrum - s podporou 4K Ultra HD, úložiště 8 GB, operační systém Android OS, 2 GB RAM, Bluetooth a Wi-Fi, 3,5 mm Jack, analogový audio výstup, digitání optický výstup, ethernet LAN, HDMI, HDMI 2.0, MicroSD slot, USB 2.0 a USB 3.0, internetové rádio, ovládání hlasem, aplikace Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Facebook, Google Play Store, HBO GO, Hudba Google Play, Kodi, Netflix, PLEX, Skylink Live TV, Spotify, Steam Link, Voyo, Webový prohlížeč, Youtube, T-Mobile TV GO a Vodafone TV, v balení dálkový ovladač a napájecí adaptér
1 889,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: THM006b1
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací