Televizi má dnes každý, aktuálním trendem posledních let je však pořizování domácích projektorů. Proč? Prostřednictvím projekce posunete filmový zážitek o stupeň výše. A byť se může zdát, že hlavním „gró“ je pouze velikost plátna, nejedná se zdaleka o jediný bonus. Důvodů ke koupi projektoru je mnohem více.
Je to v podstatě velmi prosté, sebelepší televize zatím nedokáže projektor plně zastoupit. A to i přesto, že se většina moderních televizí snaží v mnohém obrazovou kvalitu projektoru dohnat. Vezměme si kupříkladu televizory s prohnutými obrazovkami. I to je dědictví klasického stříbrného plátna. Divák je díky tomu více vtažen do děje. Nemusí sedět v úplně ideálním pozorovacím bodě a problematické obrazové partie (okraje obrazovky) dokáže snáze zaostřit. Proč se však spokojit s pouhou simulací dokonalého?
Filmové projektory jsou navržené tak, aby promítání filmů nebo hraní her bylo pocitově co možná nejblíže návštěvě multikina. Filmové maratony, rodinné oslavy či domácí mejdany tak získají na atraktivitě. Není to ovšem dáno jen velikostí obrazu.
Důležitou roli zde sehrávají speciální technologie zaručující unikátní podívanou, jako například 24p. Jim se podrobněji věnujeme dále v článku. Ruku v ruce s technologiemi by měl být kladen důraz na pořízení vhodného plátna, neboť promítáním pouze na zeď je obraz zbytečně degradovaný. Představte si, že vlastníte špičkový projektor řádově za 50 000 korun. Pokud jeho čočku namíříte přímo proti zdi, rázem jste oknem vyhodili 30 000 korun.
Výrobci nabízejí řadu funkcí a „zlepšováků“, aby dosáhli co možná nejlepšího obrazového či zvukového výstupu. Ty mají buď společné, nebo zcela unikátní. Třeba projektory BenQ používají technologii šestirychlostního RGBRGB barevného kolečka, které zajišťuje ostrý obraz a kvalitní barevné podání. A konkrétně model W11000 je vůbec prvním DLP (Digital Light Processing) projektorem s ultra vysokým rozlišením a certifikací THX HD.
Tento zvukový formát, který zajišťuje vysoce kvalitní audio, vznikl v roce 1983 ve filmových studiích Lucasfilm pro snímek Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů. Některé z projektorů disponují technologií 24p zajišťující maximální věrohodnost kino-obrazu při sledování z Blu-ray nosičů. Ovšem tuto funkci využívají také přímo některé televizory Sony, LG nebo Samsung.
V kontextu s životností si uveďme modelový příklad: LED televizor KD-55X8005 se pyšní životností zhruba 60 000 hodin, kdežto projektor BenQ W2000 vydrží „pouhých“ 6 000 hodin – respektive jeho lampa, která je zdrojem světla. Jistě, ta se dá vyměnit, ale nelze říci, že by byla zrovna za hubičku. U špičkových projektorů se pak její cena pohybuje řádově v desítkách tisíc.
Televizor se hodí na každodenní a časté užití, kdy kolikrát funguje jako kulisa při různých zájmových činnostech, vaření či poslechu hudby. Je tedy neustále vytížený. A to u projekce může být problém. Není vůbec žádnou překážkou připojit navíc set-top box a užívat projektor jako primární zařízení pro běžné pozemní vysílání, jenže častý provoz vede k jeho brzkému skonu.
i
Pokud si potrpíte na design, mohl by vás zaujmout Acer C250i.
I když se většina dnešních smart televizorů nemá po stránce obrazové kvality zač stydět, obrazový charakter projektoru je stále velmi odlišný. Jen s ním dosáhnete typicky filmového zážitku, který je totožný s podívanou, jíž můžete být svědky při návštěvě některého z multikin. A navíc si pořízením svého filmového projektoru nemusíte dělat hlavu s tím, zda v řadě před vámi někdo vyčuhuje a brání ve výhledu nebo vás ruší otravným chroupáním popcornu.