Pojem dron, kvadrokoptéra nebo bezpilotní letoun určitě slýcháte ze všech stran častěji, než kdy dříve. Co to ale vlastně je, k čemu slouží, jaké má funkce a proč byste si ho měli chtít pořídit?
Drony, neboli kvadrokoptéry (ale také trikoptéry, hexakoptéry či oktokoptéry, v závislosti na počtu vrtulí), jsou létající RC modely, které můžete ovládat dálkovým ovladačem i chytrým telefonem. Ve většině případů jsou vybaveny kamerou, nebo připraveny na montáž například kamery GoPro. Dělit je můžeme podle určení na vnitřní a venkovní. Tyto létající stroje nejsou pouze oblíbenou hračkou pro děti, díky schopnosti natáčet efektní záběry v jakémkoliv terénu jsou vhodné pro kohokoliv včetně profesionálů.
Narazit můžete na stroje s různými počty vrtulí. Pro běžného zákazníka a základní volnočasové létání je dostačující kvadrokoptéra se čtveřicí vrtulí. Hexakoptéry nebo oktokoptéry s šesti, resp. osmi vrtulemi nacházejí využití u profesionální filmové produkce. Větší počet vrtulí je nutný pro zdvihnutí fotoaparátů a kamer s vyšší hmotností, zároveň ale zvyšuje spolehlivost a ovladatelnost stroje, a to i v případě selhání některého z rotorů.
Kvadrokoptéry jsou vhodné pro zábavu i pořizování poutavých snímků z ptačí perspektivy. Kvalitní kvadrokoptéra má skvělé letové vlastnosti, uživatelsky přívětivé ovládání a umí snímat z nejrůznějších úhlů a výšek. Pokud si vezmete drona s sebou na výlet do přírody, získáte působivé záběry krajiny, v níž se pohybujete, a více tak okolí přiblížíte přátelům a světu. Napájení řeší vestavěná baterie, která zpravidla vydrží několik desítek minut nepřetržitého letu.
Jedním ze způsobů ovládání kvadrokoptéry s kamerou je standardní dálkový ovladač fungující v pásmu 2,4 nebo 5,8 GHz. S jeho pomocí ovládáte model, letové módy i kameru. Dalším způsobem je ovládání kvadrokoptéry pomocí chytrého telefonu. Ten přináší možnost živého sledování obrazu z kamery umístěné na dronu. K tomu je zapotřebí stáhnout aplikaci, ať už máte iPhone nebo Android zařízení.
Drony na obou koncích cenového spektra se zásadně odlišují funkcemi, složitostí ovládání i kvalitou pořizovaných záběrů. Stroje z obou kategorií ale najdou své uplatnění a udělají dobrou službu nadšeným pilotům s různou mírou zkušeností.
Levné drony s cenovkou pod pět tisíc korun lze použít jako tréninkové stroje pro pochopení principu ovládání. Než plně ovládnete svého drona, bude vás to stát možná i několik desítek letových hodin a bezpochyby nejeden náraz nebo pád. Levnější modely bývají v tomto ohledu více přívětivé pro začátečníky, často jsou odolnější vůči neopatrnému a nešetrnému zacházení, a tedy vhodné pro trénink. Jejich pád a případné poškození jsou rozhodně méně bolestivé než u modelů za třicet tisíc nebo i dražších. Kvalita videa u většiny modelů není nikterak převratná a na roztřeseném obrazu pocítíte absenci stabilizace. Základní účel ale stroj splní a například děti z něj budou jistě nadšené.
Pro:
Proti:
Větší, dražší a masivnější drony bývají o poznání lépe ovladatelné a jsou vybaveny senzory, které zamezí nárazu, pádu a poškození vrtulí nebo částí těla. Osazeny jsou kvalitnější kamerou s vyšším rozlišením a lepšími optickými vlastnostmi. Ta je navíc umístěna na gimbalu, který stabilizuje obraz v několika osách a zasluhuje se o filmově vypadající záběry bez otřesů. Ty nejprofesionálnější drony jsou vybaveny pouze gimbalem a připraveny na upevnění digitální zrcadlovky. Jedná se ale o složitější, šesti a více vrtulové stroje, které dokáží váhu zrcadlovky vynést do vzduchu.
Pro:
Proti:
Specialistou nejen na drony, ale i na další filmové příslušenství je firma DJI, která nabízí již čtvrtou generaci kvadrokoptéry Phantom. Jedná se pravděpodobně o aktuálně nejprodávanější a nejoblíbenější kvadrokoptéru s vynikajícím poměrem ceny, obrazové kvality, funkcí a snadné ovladatelnosti. Na jedno nabití s ní můžete létat téměř půl hodiny, rychlostí až 72 km/h a natáčet skvěle stabilizované video s rozlišením 4K.
Obraz z kamery je v HD rozlišení přenášen přímo do chytrého telefonu, a to až na vzdálenost 5 km. Široká paleta bezpečnostních systémů a několika chytrých senzorů zamezí kolizím, umožní oblétání překážek a nenechá začínající piloty na holičkách. Velmi ceněnou funkcí je sledování zvoleného objektu, kdy vás může Phantom oblétávat a natáčet, aniž byste museli sáhnout na ovladač. DJI Phantom 4 je v mnoha ohledech dokonalým strojem pro amatérské i poloprofesionální piloty a kameramany.
Další zajímavým dronem je DJI Spark, který se stal nejmenším a nejlevnějším v nabídce čínského výrobce. Jedná se o dron s kamerou o hmotnosti pouhých 300 gramů, přesto však v sobě ukrývá moderní technologie. Také se umí vyhnout překážkám nebo sledovat zvolený objekt.
Co ho ale činí jedinečným, je možnost ovládání pomocí gest. Chcete, aby vás vyfotil? Stačí jediný pohyb rukou a získáte úchvatný snímek například na vyhlídce. A pokud chcete, aby vás zabíral z jiného úhlu, jen na něj mávněte, a on se pohne. Jeho inteligentní kamera také rozpozná váš obličej, a tak vám z dlani vzlétne, aniž byste k tomu potřebovali ovladač. Více se rozvíte v naší recenzi na DJI Spark.
Nutné je myslet také na to, že pilotování dronů podléhá podmínkám o provozu bezpilotních letounů, které stanovuje Úřad pro civilní letectví. Doporučujeme tato pravidla prostudovat, abyste případně neměli problémy se zákonem. Jejich stručný souhrn jsme pro vás připravili ve videu.