Myčky nádobí využívá v dnešní době zhruba každá třetí rodina. Někteří však stále myjí špinavé nádobí ručně. Že jste mezi nimi i vy? Přečtěte si, proč si vůbec pořídit myčku nádobí, jaké jsou její největší výhody a proč se vyplatí do její koupě investovat?
V současnosti cena mnoha spotřebních artiklů stoupá a cena vody není výjimkou. Při mytí v myčce ušetříte nejen čas, ale i peníze. A to může být pro mnohé jasným důvodem, proč si koupit myčku. Mytí nádobí v myčce je totiž prokazatelně úspornější než mytí klasicky ve dřezu, kdy vám během práce proteče spousta vody zbytečně rovnou do odpadu – konkrétní hodnoty jsou v tomto případě okolo 15 – 40 litrů. Úsporná myčka spotřebuje zhruba 7–20 litrů vody, samozřejmě s přihlédnutím k její velikosti a použitému programu.
Vezmeme-li v potaz i ohřev vody, zde je na tom myčka co do financí srovnatelně, případně o něco lépe než ruční mytí nádobí. A přiznejme si, že napouštění vody do dřezu a postupné odmývání jednotlivých kusů nádobí, jak to dělávaly naše babičky pro úsporu teplé vody, není příjemné ani hygienické.
I k používání myčky bychom však v rámci úspory měli přistupovat s rozumem. Pokud chcete šetřit, nezapínejte ji, dokud není naplněná. Jestliže vám překáží pouze pár kousků špinavého nádobí, klidně je umyjte ručně. Nezapomeňte si také pečlivě prostudovat, jaké programy (a to zejména ty úsporné) má vaše myčka k dispozici.
Pokud zvolíte myčku energetické třídy A+++, můžete si být jisti, že spotřeba energie bude menší než při mytí nádobí v teplé vodě, obzvláště pokud je ohřívaná bojlerem. Pomohou také pokročilé technologie. Úsporné programy umí například využít vodu z předchozího mytí, kterou předtím pouze oplachovaly již umyté nádobí.
Čas je pravděpodobně hlavním důvodem, proč si koupit myčku. Napadlo vás někdy, kolik hodin ročně strávíte mytím nádobí? Pokud budeme počítat s každodenním půlhodinovým mytím nádobí, za týden to bude 3,5 h, a za rok pak dokonce 182 h, tedy zhruba jeden týden. Mít či nemít týden času navíc, to už stojí za zvážení.
V případě využití myčky namísto zdlouhavého a otravného stání u dřezu postupně naskládáte nádobí do přihrádek a košíčků, což vás nijak výrazně nezdrží. Myčky s programem odloženého mytí můžete nechat pracovat přes noc a ráno je otevřít čerstvě po umytí. Umyté a suché nádobí stačí pouze uklidit, a navíc se leskne jako nové.
Jedním z důvodů, proč je mytí nádobí tolik neoblíbenou činností, může být fakt, že většina mycích prostředků poměrně silně vysušuje pokožku. Hned po umytí hledáte hydratační krém, ruce si namažete a vzápětí zjistíte, že jste zapomněli umýt ještě hrnek od ranní kávy. A je tu hned další důvod, proč si pořídit myčku nádobí. S myčkou zůstanou všechny použité prostředky uvnitř přístroje a kromě vložení tablety či nalití mycího prostředku do dávkovače s nimi nepřijdete do styku.
Snad každému se někdy stalo, že nechal špinavé nádobí před náhlým odchodem ve dřezu. Nebo chtěl mytí hrnců a talířů po večeři nechat na ráno, ale pak zaspal… a tak podobně. Omluvy ve stylu „Nestihl jsem uklidit...“, když si pak vedete domů návštěvu, můžete s myčkou rovnou vynechat. V zavřené myčce totiž nádobí není vidět ani cítit.
Oslavy narozenin, kolaudační party nebo velká rodinná setkání patří k příjemným zážitkům. To se ovšem nedá říci o následné katastrofě, která se koná v kuchyni. Hosté toho hodně sní a vypijí, a pokud nejste příznivci umělých kelímků a talířků, také toho dost ušpiní. V takových chvílích budete opravdu rádi, že můžete všechen ten nepořádek pouze postupně naskládat do myčky, přidat mycí přípravek a zmáčknout tlačítko.
Během oslavy se vám nebudou po celé kuchyni válet špinavé talíře, skleničky a další nádobí a vaši hosté se budou v čistém prostředí cítit rozhodně lépe.
Již jsme zmínili, že díky myčce můžete kuchyň udržovat stále čistou. Nejvíce to však uvítáte při větším množství nádobí, kdy musíte při běžném mytí celý proces opakovat několikrát. Všechno nádobí se vám do odkapávače nevejde, a tak hledáte náhradní řešení, jako je skládání na utěrku, což rozhodně není ideální.
Umýt nádobí, utřít, uklidit a znovu namočit ruce, a tak pořád dokola, dokud se dřez nevyprázdní. A už jsme zase u ušetřeného času a čisté kuchyňské linky. Z odkapávače se také často podaří nádobí shodit a rozbít.
Jaké jsou tedy největší výhody mytí nádobí v myčce a proč stále více lidí uvažuje o její koupi?