Že je vaření v páře zdravé, rychlé a úsporné, to už ví každý. Ale zkoušeli jste někdy v páře péct? Díky parním troubám totiž připravíte zdravější jídlo, křupavější kůrčičku, propečenější pečivo a v neposlední řadě ušetříte peníze za energie. Prozradíme vám, proč se parní trouby používají místo mikrovlnky, jak připravit jídlo ve vestavné parní troubě i jak se udržují kombinované parní trouby.
Vaření ve vestavné parní troubě se stává novým trendem v přípravě pokrmů. Jídlo připravené v páře si zachovává důležité živiny, proto je zdravější a plnohodnotnější. Příprava v parní troubě je navíc rychlejší a velice snadná, takže ani vaření několika porcí na den, podle správného jídelníčku, už nebude překážkou. Vašemu tělu prospěje také menší potřeba soli a kořenících přípravků, neboť jídlo připravené v páře neztratí přirozenou chuť ani barvu.
Dosáhnout krásně propečené kůrky a měkkého, vláčného středu, není žádná legrace. U pečiva nebo určitých úprav masa je ale tato vlastnost žádoucí. Při použití páry bude váš chléb měkoučký a kůrka hnědá a křupavá. U masa se dočkáte šťavnatého a vláčného středu a zlatého propečeného zevnějšku. S vařením v páře zvládnete připravit sýrové suflé i pečenou kachnu na jedničku.
Dnešní moderní parní trouby pracují v kombinaci s horkým vzduchem a samy si upraví hladinu páry, vlhkosti a žáru tak, aby poskytly ideální podmínky pro určité suroviny a zachovaly v nich to nejlepší. Třeba u rýže nebo knedlíků už nemusíte mít strach z překročení doporučené doby vaření.
Obavy z trouby poprskané olejem můžete také hodit za hlavu. Díky páře se totiž kombinované i klasické parní trouby velmi rychle čistí a uržují.
Vařit pro rodinu s dětmi někdy není úplně snadné. Mařenka nejí maso, Pepík nejí zeleninu, máma chce hubnout a táta by si dal něco „pořádného“. Multifunkční parní trouba vám umožní připravit hned několik jídel najednou, takže nemusíte strávit u plotny celý den a lítat od trouby ke sporáku. Při pečení v páře kombinujte ideálně pokrmy, které potřebují k přípravě podobnou teplotu. Ventilátor zamezí smísení chutí a vůní jednotlivých jídel.
Rozmrazené jídlo v mikrovlnce často ztratí původní chuť nebo strukturu. Při rozmrazování v parní troubě docílíte výrazného zkrácení času oproti běžnému rozmrazování. Suroviny budou rozmražené šetrně a rovnoměrně. Při 50–60 °C vrátí parní trouba zmrazenou zeleninu, maso, ryby, ovoce či hotové pokrmy do jejich původní podoby. Mléčné produkty i pečivo budou chutnat jako čerstvé.
Ohřívané jídlo většinou není takové, jaké bylo čerstvě vytažené z trouby. Ohřev pokrmů v páře dodá jídlu to, co ztratilo při skladování v ledničce, proto je ohřívání v nich nepřekonatelné. Rozdíl mezi čerstvě upečeným a ohřátým jídlem takřka nepoznáte. Jídlo můžete i s talířem ohřívat cca 5 minut při teplotě 90–100°C a následně si ho vychutnat, jako byste ho právě uvařili.
Uvažujete o výměně staré trouby za novou? Nastěhujte si do kuchyně troubu s parní funkcí a už nikdy nebudete chtít péct v ničem jiném.