Intel v zákulisí spřádá plány na velkou procesorovou ofenzivu proti AMD. Jak to vypadá s novými procesory Intel Comet Lake-S? Na kolik jader se můžeme těšit a jak vysoko se posune výkonnostní laťka? Je pravda, že Intel přijde s novou paticí a bude nutné vyměnit základní desky?
Přesně 30. dubna 2020 Intel konečně oficiálně představil 10. generaci desktopových procesorů, kterou nazývá Comet Lake. Drtivá většina předchozích úniků se potvrdila, proto se musíme smířit s tím, že úplně nové technologie představí Intel nejdříve v roce 2021.
I proto tu máme hned 32 nových procesorů vyráběných pomocí zastaralého, ale k dokonalosti dovedeného výrobního procesu na 14 nm. Nevíme, jak to Intel dělá, ale opět dokázal z původního čipu Skylake, mimochodem vydaného už v roce 2015, vytáhnout další výkon a přidat výpočetní jádra.
Ve srovnání s 9. generací desktopových CPU Coffee Lake Refresh zaznamenáváme zlepšení ve všech klíčových parametrech. Všechny nové procesory (až na podřadné Celerony) totiž mají aktivní Hyper-Threading, kdy se v operačním systému tváří jedno fyzické jádro procesoru jako dvě logická jádra.
Pokud si to shrneme, 10. generace CPU Intel Comet-Lake-S bude mít následující parametry: Intel Core i3 bude mít 4 jádra a 8 vláken, Core i5 6 jader a 12 vláken, Core i7 získá 8 výpočetních jader a k tomu 16 vláken a konečně to nejvýkonnější v podobě Core i9 se posouvá na 10 jader a 20 vláken. To je naprosté maximum, které můžete od Intelu v rámci desktopu získat. Ano, je tu ještě platforma HEDT reprezentovaná například 18jádrovým Intel i9-10980XE, ale to už jsme úplně někde jinde.
Asi nejvíce vás bude zajímat ten vůbec nejvýkonnější kousek v podobě Intel Core i9-10900K. Jde o 10jádro s 20 vlákny vyráběné pomocí 14nm technologie. A jaké jsou pracovní frekvence? Ta základní je nastavena na 3,7 GHz, při maximálním zatížení jednoho jádra však frekvence vyletí až na 5,3 GHz s aktivovanou funkcí Thermal Velocity Boost. Maximální boost pro všechna jádra je do 70 °C 4,9 GHz, nad tuto teplotu už jenom 4,8 GHz.
Desktopové procesory Intel Comet Lake-S mají pracovní frekvenci založenou na teplotě jednotlivých jader. Frekvence se tedy mění nejen dle žádaného zatížení, ale i podle aktuálních provozních podmínek. Současně také využívají Turbo Boost Max 3.0, kdy je pro kvalitnější jádra možné posouvat rychlost na vyšší úroveň než u ostatních.
Vybrané modely CPU Intel Comet Lake-S mají navíc i funkci zvanou Thermal Velocity Boost. V podstatě nejde o nic jiného než o teplotní limit, do kterého procesor funguje na vyšší frekvenci. V případě Intel Core i9-10900K lze frekvence 5,3 GHz dosáhnout do teploty 65 °C. Poté se frekvence sníží o 100 MHz, po dosažení teploty nad 85 °C pak poklesne o dalších 100 MHz na výsledných 5,1 GHz. Pro co nejvyšší výkon je tedy nutné procesor mimořádně kvalitně chladit. Ideálně nikoliv vzduchem, ale za pomoci kvalitního setu vodního chlazení.
Jakmile to bylo možné, na internetu se vedle naší recenze nových procesorů Intel Comet Lake objevily i testy velkých zahraničních redakcí. A pochopitelně došlo na podrobné měření nejsilnějšího kusu v podobě Intel Core i9-10900K.
Respektovaný server Tom's Hardware není vůbec spokojený se spotřebou procesoru v plné zátěži (test Prime95 s AVX), která se šplhá až na vysokých 332 W. To je například citelně více než u 18jádrového Core i9-10980X (maximálně 256 W). Je tak jasné, že pro bezproblémové chlazení budete potřebovat dostatečně dimenzovaný vodní blok. Jako nad minimem lze uvažovat například o Corsair Hydro Series H150i PRO RGB.
Techradar.com nabízí celou řadu herních nebo pracovních benchmarků. Ve většině her si stále drží první místo, ale ve 4K je rozdíl vůči konkurenci relativně malý. Větší rozdíly se objevují v herních testech ve Full HD rozlišení. Zde Intel vítězí přesvědčivě klidně i o 10 % na Ryzen 9 3900X. Ve výpočetních testech se pak miska vah převažuje na stranu čipů od AMD. To se vzhledem k vyššímu počtu jader dalo docela očekávat.
Z celkového pohledu jsou recenzenti spokojeni s výkonem dvou nejlepších jader při práci ve vysokých frekvencí nad 5 GHz, kam konkurence ani zdaleka nedosáhne. Díky tomu si Intel Core i9-10900K může přivlastnit nálepku aktuálně nejlepšího herního procesoru.
Až doposud není pohled na Intel Comet-Lake-S vůbec špatný, je zde ale ukrytý menší háček. Nová patice LGA 1200. Ano, zvěsti, že při použití nových procesorů bude nutné vyměnit i základní desku, se potvrdily.
Procesory Intel Comet-Lake-S totiž budou kromě vyššího počtu kontaktů v patici potřebovat vydatnější napájení i novou čipovou sadu Intel 400. Samotná konektivita čipsetu je identická s řadou Intel 300. Intelu se dokonce ani nepodařilo realizovat přechod na PCI Express 4.0, což s ohledem na nástup rychlých M.2 disků zamrzí. Někteří výrobci se však snaží podporu PCI Expres 4.0 do svých desek zahrnout, ale ještě to není jisté. Každopádně dobrou zprávou je, že rozteče pro chladič CPU jsou identické jako na patici LGA 1151. Bude tedy možné použít stávající chladič, tedy samozřejmě pokud se jedná o kvalitnější kousek.
Společně s procesory Intel Comet-Lake-S se také objeví základní desky vybavené čipovou sadou Intel Z490 s podporou přetaktování. Hned v závěsu dorazí další čipsety Intel H470 / B450 / H410. Novinkou je oficiální podpora DDR4-2933 platná pro čtyři moduly DIMM a procesory Core i7 a i9, nižší modely podporují jen DDR4-2666. Čipset také umí až 2,5Gb/s Ethernet, který typicky zajistí adaptér Intel I225. Volitelně lze desky osadit také rozhraním WiFi 6. Taktéž zůstává zachována podpora Intel Optane, 40 PCIe linek nebo Thunderbolt 3.
První procesory Intel Comet Lake-S máme již skladem. Plný nástup většího počtu čipů se očekává na konci května. Je samozřejmě otázkou, jaká bude v průběhu času reálná dostupnost. Koronavirus je v tomto směru mocný pán. Výrobní továrny jsou samozřejmě nějakým způsobem omezené a produkce rozhodně nejede na 100 %. I transport zboží po celém světě je přeci jen komplikovanější. Proto pokud o nových procesorech uvažujete, rozhodně nesmíte s nákupem zbytečně otálet.
Konec roku se blíží mílovými kroky a ve společnosti Intel finalizují návrhy další generace 14nm procesorů, tentokrát s kódovým označením Comet Lake-S. Postupně se množí zajímavé spekulace, z nichž je patrné, že se nových procesorů dočkáme v 1Q 2020. Tedy zcela určitě ještě předtím, než AMD vydá další generaci procesorů AMD Ryzen.
Klíčovou otázkou tak bude, zda dokáže Intel se 14nm procesory konkurovat technologicky mnohem pokročilejším Ryzenům 4000, postaveným pravděpodobně na 7nm výrobním procesu. Intel si pomůže navýšením počtu jader na maximálních 10, kdy procesor s aktivovaným Hyper-Threadingem zvládne 20vláknové zpracování úloh. Comet Lake-S tedy přinese o čtyři jádra více než Coffee Lake a o dvě více než současný Coffee Lake Refresh. Již dopředu lze spekulovat, že Intel udrží pracovní frekvence kolem 5GHz frekvence, což by měl být možná klíčový plusový bod.
Současně však musíme uznat, že kromě navýšení počtu jader při zachování vysoké frekvence nemá Intel úplně dobré vyhlídky. Pokud jsou všeobecné spekulace správné, zůstanou desktopové Intel procesory na 14nm výrobním procesu až do konce roku 2021.
Společnost Intel sice úplně nezvládla přechod na 10nm výrobní proces v podobě odložených procesorů Intel Ice Lake, ale právě proto má záložní plán. A tím je 10. generace desktopových CPU v podobě Intel Comet Lake-S. Jednoduše ji lze popsat jako maximální možnou optimalizaci 14nm výrobního procesu, který byl poprvé použit u procesorů Intel Skylake již v roce 2015.
Intel totiž musí nějak reagovat na citelný úspěch procesorů AMD Ryzen 3000, protože jinak by začal ztrácet ze svého podílu na trhu CPU. Bude však pouhá optimalizace výrobního procesu stačit na zcela novou generaci 12jádrových Ryzenů fungujících na 7nm výrobním procesu?
i
Podívejte se na ucelený přehled mobilních procesorů Intel.
Epochu 14nm výrobního procesu začala již zmíněná generace Intel Skylake a maximem byla 4 jádra a 8 vláken. V roce 2016 přišly procesory Kaby Lake a počet jader se nezvýšil. Ke změně došlo na konci roku 2017 s procesory Coffee Lake. Populární procesor Intel Core i7-8700K měl až 6 jader a 12 vláken. Pod tlakem konkurence pak ještě došlo k dalšímu vylepšení na 8 jader v podobě doposud nejlepšího Intel Core i9-9900K. Už to byl pro Intel mimořádný počin a posledně zmíněný procesor bylo nutné mimořádně pečlivě chladit.
Intel však dokázal téměř nemožné a přidá i 10. jádro. V tuto chvíli se spekuluje o názvu Intel Core i9-10900K, samozřejmě se zapnutým Hyper-Threadingem, tedy 20 vlákny. Očekáváme
maximální frekvenci na hranici 5 GHz, což bude vyžadovat zvýšenou péči o chlazení, nejlépe v podobě kvalitního setu pro vodní chlazení. Důležitým prvkem bude dostatečná napájecí kaskáda, která bude procesor spolehlivě zásobovat. A tím se oslím můstkem dostáváme k možná největší bolístce 10. generace procesorů Intel Comet Lake-S: potřebě pořídit si novou základní desku.
Ano, je to tak. Pro nové procesory Intel Comet-Lake-S budete potřebovat novou základní desku s paticí LGA 1200. Procesory totiž kromě vyššího počtu kontaktů v patici budou potřebovat vydatnější napájení i novou čipovou sadu Intel 400. Samotná konektivita čipsetu bude dle prvních spekulací identická s řadou Intel 300. Intel nechystá ani přechod na PCI Express 4.0, což je docela zajímavé. Snad jedinou dobrou zprávou je, že rozteče pro chladič CPU mají být identické jako na patici LGA 1151. Bude tedy možné použít stávající chladič, tedy samozřejmě pokud se jedná o kvalitnější kousek.
Intel chystá start výroby procesorů Comet Lake-S až na poslední týdny roku 2019. Do reálného prodeje se tak nedostanou dříve než v prvním čtvrtletí roku 2020. To je z našeho pohledu strašně pozdě a je klidně možné, že celá řada uživatelů například čtyř- nebo šestijádrových Intel procesorů přemigruje během letošního roku na Ryzen 3000.
Je zvláštní, že Intel nevydá procesory Comet Lake-S již letos na podzim, což by byla adekvátní odpověď na konkurenci. Intel je s vysokou pravděpodobností zaměstnán obtížemi spojenými s přechodem na 10nm výrobní proces, o kterém vám povíme více v následující kapitole.
Intel zkrátka usnul na vavřínech. Přechod ze 14nm výroby je pro něj v současných podmínkách mimořádně obtížný, protože se stále ve velkém prodávají 14nm procesory pro notebooky, počítače a hlavně pro servery. A předělat takovou továrnu zabere několik měsíců – v ideálním případě. Postavit továrnu na zelené louce pak zabere několik let. Intel se proto potýká s velkými problémy, kdy v současné době ještě nedokáže vyrábět dostatečné množství 10nm procesorů a zároveň jsou plně vytížené stávající 14nm výrobní linky.
i
Jistý vliv na zpoždění celé 10nm výroby měla aféra ohledně chyb Meltdown a Spectre.
Samotná technologie výroby mikroprocesorových jader je mimořádně složitá, dlouhá a náročná nejen technicky, ale i finančně. Pracovníci se na výrobních linkách pohybují v podstatě ve skafandrech a celkově se jedná o mnohem čistší prostředí, než je například na operačních sálech. K tomu potřebujte připravené výrobní linky, které na počátku mají poměrně vysokou „zmetkovitost“. Přechod na 10nm výrobní proces tak už v samotném počátku Intel zcela podcenil v domnění, že vše půjde „samo“ jako na 14nm. A nyní mu nezbývá nic jiného než zkusit sprintovat za AMD, které má v tuto chvíli citelný technologický náskok.
Produkci 10nm procesorů proto Intel zaměřil nejprve na notebookové varianty, které nejsou až tak náročné na výrobu. První 10nm oficiální procesor
Intel Core i3-8121U vůbec nemá grafické jádro, což je pro Intel mimořádně netypické. Absence integrované grafiky je totiž u mainstreamových čipů Intelu naprostá rarita, obzvláště pak v segmentu notebooků, kde se předpokládá, že integrovaná grafika přispěje k delší výdrži baterie. I to by mohlo ilustrovat, s jakými obtížemi se Intel při adaptaci na 10nm proces potýká.
Intel se snaží dohnat technologickou ztrátu a rychle vyvíjí kompletně nové 10nm procesory. Mezitím však ještě vydá až 10jádrové procesory Intel Comet Lake-S, které jdou až na hranu fyzikálních zákonů. Nové procesory jsou výkonné zejména v herním nasazení a pravděpodobně si uhájí místo první volby pro herní nadšence. Je však škoda, že bude nutné si pořídit i novou základní desku.