AD homeoffice PET

Teritorium, ve kterém vládne dokonalé rozlišení

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Léty prověřené rozlišení Full HD slouží mnohdy skvěle a jistě ještě dlouhou dobu sloužit bude – i když ne všude. Na mnoha místech ho nahradila rozlišení QHD a UHD (4K), která poskytují zásadně lepší obrazovou kvalitu. Samotné rozlišení ale také není všechno, protože kvalitní monitor tvoří i další aspekty. Na tom si zakládá Samsung, přední a všem dobře známý výrobce nejen monitorů. Co řadí jeho monitory mezi nejlepší na trhu, si povíme v tomto článku.

UHD a QHD monitory Samsung - QLED

QHD a UHD monitory Samsung: Více než jen rozlišení – OBSAH

  1. UHD a QHD rozlišení: Na velikosti pixelů záleží
  2. Samsung QLED: Obraz ze špičkových televizorů
  3. Prohnuté monitory šetří váš zrak
  4. Na monitory Samsung se hezky dívá, i když jsou vypnuté
  5. Samsung nabízí inovace ve všech myslitelných oblastech

UHD a QHD rozlišení: Na velikosti pixelů záleží

Full HD – rozlišení dnes a dříve zcela běžné – lze v rozměrově menších či rychlých monitorech uznat jako správnou volbu, a to díky technologické jednoduchosti, nízké spotřebě i ceně. Pak jsou tu ale monitory z jiné kategorie – určené ke konzumaci multimediálního obsahu ve vysoké kvalitě či grafické a prakticky jakékoliv jiné produktivní činnosti.

UHD a QHD monitory Samsung - rozlišení
UHD i QHD rozlišení propůjčuje monitorům Samsung detailní a ostré vykreslení obrazu.

U těchto monitorů je ostrost obrazu jedním ze základních kritérií praktické použitelnosti. V případě pracovního nasazení zajistí QHD a UHD rozlišení jemnější obraz a tedy vyšší úroveň detailu i větší množství virtuální obrazové pracovní plochy. Příkladem praktické aplikace, která z vyššího rozlišení výrazně benefituje, může být typicky práce v grafických programech, ale také běžnější kancelářské a domácí činnosti.

UHD a QHD monitory Samsung disponují bohatou nabídkou moderních konektorů. HDMI ani DisplayPort jim nechybí, některé však disponují portem USB-C, který prakticky proměnil monitor v dokovací stanici a umožní přenos obrazu nejen z počítače.

Uživatelé monitorů s vysokým rozlišením mohou těžit z jemnějšího obrazu několika způsoby. Grafici ocení možnost přesnějších grafických úprav i více virtuálního obrazového prostoru pro různé panely nástrojů. Ani ostatní ale nezůstanou bez výhod, vyšší rozlišení se ukáže jako velký přínos i při dalších činnostech. Z tabulek v Excelu uvidíte mnohem více buněk, při psaní ve Wordu více stránek a i písmo bude detailnější, tedy příjemněji čitelné. Nelze zapomenout ani na kodéry a programátory, jimž může přinést pohodlnější procházení kódu čerstvý vítr do plachet efektivity práce.

i

4K monitor na kancelářskou práci?
Mohlo by se zdát, že 4K monitor pro kancelářskou práci je zbytečnost. Opak je ale pravdou. Díky své veliké pracovní ploše umožní 4K monitor efektivně pracovat ve více oknech najednou. Může tak mít otevřený email, webový prohlížeč a ještě Word, což nakopne vaši pracovní efektivitu.

UHD a QHD monitory Samsung - přehled rozlišení
Přehled rozlišení znázorňuje mimo jiné i to, že UHD (4K) rozlišení je čtyřikrát detailnější než Full HD.

A nakonec jsou tu milovníci filmů a hráči. Ti taktéž vytěží maximum z úrovně detailů, jež QHD a UHD monitory nabízí. U filmů se bonus „omezuje“ na vyšší kvalitu obrazu, u her ale přináší značné výhody v kompetitivních (soutěžních) módech. Protože jsou na UHD/QHD monitoru všechny objekty ve hře složeny z více pixelů, bude vizuální zpětná vazba přesnější, což může mít vliv na úspěšnost míření. Ze stejného důvodu budou menší objekty v dálce vykreslovány jasněji, což také může přinést taktickou výhodu.

i Jako QHD (Quad HD nebo někdy WQHD) označujeme rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů a oproti Full HD rozlišení má 1,7× více pixelů. Monitory s úhlopříčkou 34" a rozlišením 3 440 x 1 440 označujeme jako Ultra WQHD, tedy jako monitory s ultra širokým QHD rozlišením.

Při výběru monitoru je sice důležité rozlišení, vždy se ale musí odvíjet relativně od úhlopříčky displeje, která výslednou jemnost obrazu přímo ovlivňuje. Pro tradiční Full HD je hraniční hodnotou 24", někdy i 27", podle typů využití. Hráčům některých specifických her (např. Counter-Strike) nižší rozlišení, a tudíž velké pixely, nevadí, v případě produktivního využití má ale takové řešení určité neduhy. Největším z nich je rozlišitelnost jednotlivých pixelů i z běžné pozorovací vzdálenosti, což může v krajních případech způsobit i bolesti očí či hlavy, například při čtení delších textů.

UHD a QHD monitory Samsung - přehled rozlišení
4K monitory mají nejen vyšší rozlišení, ale zpravidla i větší úhlopříčku.

Samsung QLED: Obraz ze špičkových televizorů

Vysoké rozlišení ale není vše, dle určení musí kvalitní monitor oplývat i dalšími vlastnostmi. Těmi významnými jsou jas a podání barev. Některé monitory Samsung disponují technologií Quantum Dot, která tyto vlastnosti výrazným způsobem ovlivňuje a vylepšuje. Jejím základem je technologie LED (proto také QLED), doplněná o systém kvantových teček. Ty mají lepší optické vlastnosti než součásti běžných LED monitorů a projevují se na kvalitě obrazu.

UHD a QHD monitory Samsung - přizpůsobitelnost
U monitorů Samsung máte téměř vždy k dispozici nějakou úroveň přizpůsobení polohy.

Optickou vlastností QLED monitorů je mnohem širší pokrytí barevného spektra, v případě sRGB je to až 125 %. Ocení to úplně všichni. Hráči a konzumenti multimediálního obsahu si mohou vychutnat živější barvy, zatímco profesionálové ocení spíše jejich hloubku a přesnost. A výraznější jsou všechny barvy, včetně černé i bílé. Maximální jas monitoru může navíc dosahovat jinde nevídaných hodnot, monitory ale osloví i skvělým kontrastem.

Prohnuté monitory šetří váš zrak

V nabídce monitorů Samsung najdete i takové modely, které jsou prohnuté. U větších úhlopříček, v nichž jsou UHD a QHD monitory k dostání zejména, má toto prohnutí pro uživatele řadu výhod. První z nich je obraz bez vizuálních vad.

Prohnutí monitoru Samsung
Cílem zakřivení/prohnutí monitoru je kopířování zorného pole lidských očí.

I u nejlepších panelů se zobrazovací vlastnosti mírně liší v závislosti na úhlu, z něhož je na displej nahlíženo. U monitorů s velkou úhlopříčkou tak může nastat situace, že vzdálené kraje a rohy budou svírat se směrem pohledu takový úhel, že budou tmavší, případně se změní jejich barevné podání. Tomu prohnutí monitoru zabrání, protože celou plochu monitoru udrží v přibližně stejné vzdálenosti, takže si i monitor s velkou úhlopříčkou zachová zobrazovací vlastnosti bez vad.

Z dalšího bonusu, který s sebou prohnutí monitoru nese, těží zejména náš zrak. Stejně jako v případě změny barevného podání, i v tomto případě jsou nejproblémovější kraje obrazovky. Jak se v různých místech mění vzdálenost monitoru od očí, musíme přeostřovat, což oči unavuje a může způsobit jejich bolest. Prohnutí tuto nutnost přeostřování odstraňuje a oči tím výrazně šetří.

Na monitory Samsung se hezky dívá, i když jsou vypnuté

I když jsou dobré zobrazovací vlastnosti displeje tou zcela nejvyšší prioritou, někteří výrobci věří, že monitor by měl dobře vypadat také po stránce designu. A Samsung se tím při návrhu a výrobě svých produktů řídí. Proto najdete v jeho nabídce pouze vzhledově vytříbené kousky, na něž je radost pohledět, nejen když jsou zapnuté.

Prohnutí monitoru Samsung
Vytříbeným designem jsou známé nejen monitory, ale všechny produkty značky Samsung.

Monitory Samsung ctí minimalistický design, který se projevuje na tenkých rámečcích kolem displeje i absencí nevkusných výstřelků. Všechny monitory Samsung, QHD a UHD zejména, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, a to pomocí precizního dílenského zpracování. Výsledkem je špičkový monitor, fungující též jako designový doplněk kanceláře či soukromého pokoje.

Nesmíme však zapomínat ani na řešení velmi důležité otázky ergonomie a přizpůsobitelnosti. Valná většina UHD a QHD monitorů Samsung je pozičně přizpůsobitelná (nastavení výšky, sklonu, natočení i funkce pivot), nabízí tedy hodně flexibility pro nastavení odpovídající požadavkům každého uživatele. 

Samsung nabízí inovace ve všech myslitelných oblastech

Společnost Samsung myslí na ergonomii, kvalitní obraz i zajímavý design, neopomněla ale ani záležitosti ryze praktické. V tomto ohledu je velmi zajímavý sedmadvacetipalcový Space Monitor 27" Samsung S27R750. Vedle naprosto jednoduchého designu, kde nic nepřebývá (ale ani nechybí), totiž nabídne i možnost přímého uchycení monitoru k hraně stolu, což vede k dalšímu ušetření místa na pracovní ploše. Prostor navíc získáte i možností přitlačit monitor ke zdi a poté jej stejně snadno vrátit zpět do pracovní polohy. Řečí čísel: Pracovní plocha se vám zvětší o 40 %, naopak nevyužitelnou plochu zmenšíte o celých 94 %. Samotnou plochu obrazovky lépe využijete i díky WQHD rozlišení 2 560 × 1 440, které má 1,7krát vyšší hustotu obrazových bodů než běžné Full HD. Na monitor se tak toho i více vejde. Najednou zobrazíte větší množství dokumentů či webových stránek, aniž byste museli obraz posouvat.

Samsung Space Monitor

Neméně zajímavá je varianta 32" Samsung S32R750 s úhlopříčkou 32 palců a UHD rozlišením, což v praxi znamená čtyřikrát vyšší hustotu pixelů ve srovnání s Full HD rozlišením. Monitor oceníte při sledování multimédií, hraní her a také práci. Těšit se můžete na živý obraz, který je docílen možností zobrazit až miliardu barev. UHD monitor Samsung přináší větší prostor pro práci i zábavu, díky funkci AMD FreeSync bude navíc obraz naprosto hladký a bez záseků.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Tipy na nejlepší monitory Samsung

Při koupi elektronického zařízení nabídne máloco takové záruky jako silné jméno renomovaného výrobce. Zvažte výběr některého z UHD (4K) nebo QHD monitorů Samsung, jejichž výborné zobrazovací vlastnosti i kvalita celkového provedení opakovaně dokazují, že se tento výrobce řadí na vrchol současné technologické špičky.

4,1 20×
32" Samsung U32J590
LCD monitor 4K 3840 × 2160, VA, 16:9 širokoúhlý, 4 ms, 60Hz, FreeSync, 8bit, 270 cd/m2, kontrast 3000:1, HDMI a DisplayPort, sluchátkový výstup, antireflexní povrch displeje, VESA
7 949,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: WH605h9
4,4 26×
32" Samsung U32R590
LCD monitor prohnutý, 4K 3840 × 2160, VA, 16:9 širokoúhlý, 4 ms, 60Hz, 10bit, 250 cd/m2, kontrast 2500:1, HDMI a DisplayPort, sluchátkový výstup
9 989,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WH605h10b
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací