Samsung boost březen Aplikace

Chytrá datová úložiště QNAP: Jaký NAS vybrat pro domácnost?

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Společnost QNAP, jeden z předních inovátorů v oblasti počítačových, síťových a úložných řešení, nabízí pestrou škálu NAS serverů, které jsou naprosto ideální zejména pro moderní digitální domácnosti. Podíváme se na přehled těch cenově nejzajímavějších a poradíme vám, jaký vybrat vhodný pevný disk a jak se zabezpečit proti ransomwaru, který by mohl jednoduše zlikvidovat vaše rodinné fotografie nebo důležité dokumenty.

Chytrá datová úložiště vám představí i Mikoláš Tuček.

Jak vybrat NAS od značky QNAP jako domácí úložiště médií? – OBSAH

 1. Co je to NAS?
 2. Základní NAS pro nenáročné nasazení
 3. Typický dvoudiskový NAS pro domácí použití
 4. QNAP TS-364 – dostupný NAS s podporou RAID 5
 5. QNAP TS-462-2G – 4diskový NAS
 6. Profil společnosti QNAP

Co je to NAS?

Nedůvěřujete cloudovým službám a chcete mít svá soukromá data hezky pod vlastní střechou? Právě k tomu vám poslouží moderní NAS (Network Attached Storage), tedy chytré diskové úložiště, které nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Víte, o které se jedná a jak vlastně takový NAS vybrat úměrně svým potřebám?

Co dokáže datové úložiště NAS?

Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat, oproti běžným externím diskům však nabízí ještě řadu výhod. Co vše takový moderní NAS dokáže?

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat je zajištěna možností zrcadlení na druhý pevný disk (je nutný minimálně dvoudiskový NAS).
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat ze kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

Jaký vybrat pevný disk pro NAS?

Typický NAS pořídíte bez pevných disků, které je potřeba zakoupit zvlášť. Klíčoví výrobci na poli pevných disků, WD a Seagate, nabízí modelové řady přímo vyvinuté pro použití v NAS. Pro domácí prostředí jsou ideální klasické plotnové disky ve formátu 2,5", nebo spíše ve formátu 3,5". Ten nabízí lepší poměr kapacity vůči pořizovací ceně. Z toho důvodu zapomeňte v domácím prostředí na použití SSD, které jsou například v kapacitách 2 TB mimořádně finančně náročné.

Ve výsledku je tedy na výběr mezi pevnými disky WD Red a Seagate IronWolf. Z vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že obě produktové řady jsou spolehlivé a dostatečně rychlé. Záruka takových disků je sympatických 36 měsíců.

Kapacita disku

Pevné disky sice šly v posledních letech s cenou docela dolů, ale pro nejčastější NAS budete potřebovat rovnou dva kusy. Jedině tak můžete použít zapojení v režimu RAID 1 (zrcadlení) a mít jistotu, že i při havárii jednoho disku jsou data nadále bezpečně uložená na tom druhém.

V současné době jsou na trhu až 22TB disky. Pro typické domácí použití je takovým zlatým standardem 4TB kapacita, která pojme stovky filmů či rozsáhlou domácí sbírku fotografií. Pokud již dopředu víte, že patříte spíše k náročnějším uživatelům, berte rovnou dva 8TB disky a budete mít na několik let klid. Připomínáme, že je doporučeno brát vždy dva identické disky se stejnou kapacitou.

Jak se vyznat v RAID zapojení?

Ale zpátky k redundantním polím nezávislých disků, takzvaným RAID. Abychom mohli takové pole vytvořit, budeme potřebovat alespoň dva disky. RAIDů máme několik druhů a ty se zásadně liší způsobem, jakým nakládají s daty. Níže si je krátce představíme:

RAID 0

RAID 0 není zrovna ideální zapojení disků pro NAS, protože co se bezpečnosti dat týče, je na tom ještě hůř než jeden jediný disk, a to z prostého důvodu: RAID 0 spojí dva disky tak, že na oba rozprostírá data rovnoměrně. Protože RAID 0 může ukládat a číst z obou disků zároveň, sčítají se jejich kapacity a přenosové rychlosti jsou zhruba dvojnásobné. Cena za ně je ale kritická. V případě, že se něco stane s jedním z disků, data jsou zcela ztracena i na tom druhém.

RAID 1

Toto řešení nenabízí (na rozdíl od RAID 0) žádný výkonnostní benefit. To znamená, že disky propojené tímto způsobem budou stejně rychlé, jako kdyby v žádném RAIDu nebyly. Navíc, použitelná kapacita pole se bude rovnat pouze polovině součtu kapacit všech zapojených disků. Jak je to možné? RAID 1 je řešení zaměřené na bezpečnost, proto ukládá data na oba disky zcela identicky. To znamená, že máte vždy uloženy dvě kopie pro případ, že by se s jedním diskem něco stalo. Kdyby k něčemu takovému došlo, všechna vaše data budou zálohována.

RAID 10

RAID 10 je kombinací obou předchozích řešení, a to nejen názvem, ale také funkčně. K jeho zapojení potřebujete alespoň čtyři disky. Ty se logicky rozdělí na dvě dvojice, které jsou interně zapojeny jako RAID 0. Tyto dvojice jsou pak vzájemně zrcadleny, což znamená, že získáme jak rychlost RAID 0, tak bezpečnost RAID 1. Nevýhodou je, že počáteční investice musí zahrnovat alespoň ony čtyři disky.

RAID 5

RAID 5 je mnohem komplexnější způsob zapojení, než jakými jsou předchozí řešení. Tato složitost je však snadno ospravedlnitelná, protože RAID 5 nabízí vysokou úroveň zabezpečení dat. Při použití identických disků vyhradíme jeden pro případ, že by došlo k vyřazení některého ze zbylých. Nevýhodou RAID 5 je náročná obnova dat i další spravování diskového pole. Zápis na disky může být navíc pomalejší, protože data jsou ukládána na všechny z nich zároveň.

RAID 6

RAID 6 je velmi podobný RAID 5, až na skutečnost, že dokáže data obnovit i při současném selhání dvou disků. RAID 6 je tak ještě bezpečnější než RAID 5, nicméně zároveň pomalejší při zápisu dat. Společně s RAID 5 je stavěn zejména na profesionální nasazení s početnějšími diskovými poli, kde nabídne mnohem více místa než RAID 1. Hodí se tak zejména do datacenter, jejichž provozovatelé si mohou dovolit investovat do svého úložiště čas a peníze.

Základní NAS pro nenáročné nasazení

QNAP TS-133

Jednodiskový QNAP TS-133

 • Cenově dostupné úložiště
 • Kompaktní provedení
 • Jedna pozice pro disk formátu 3,5"
 • Snadné sdílení souborů pro celou rodinu
 • Aplikace Plex Media Server

QNAP TS-133 patří mezi nejlevnější NAS systémy na trhu zejména z toho důvodu, že nabízí pozici pouze pro jeden disk.

Bližší pohled na QNAP TS-133

Právě proto, že QNAP TS-133 má pouze jeden disk, jej pro zálohování můžeme doporučit jen s velkými výhradami, protože při havárii disku se k datům nedostanete. Ovšem samozřejmě se jedná o lepší variantu než nezálohovat vůbec. QNAP TS-133 však lze vřele doporučit jako multimediální centrum pro vaši domácnost. Šikovná aplikace Plex Media Server vám totiž zajistí dokonalý zážitek při streamování do mobilních zařízení, zařízení kompatibilních s DLNA a televizorů pomocí běžných streamovacích zařízení (jako je Roku, Apple TV, Google Chromecast a Amazon Fire TV).

Vybrané parametry QNAP TS-133

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.2 Gen 1 Typická spotřeba
QNAP TS-133 2,5" nebo 3,5" 1 2 1 7,3 W
Modelová řada jednodiskových NAS od společnosti QNAP je cenově dostupná, ale přitom nabízí spoustu funkcí.

Typický dvoudiskový NAS pro domácí použití

QNAP TS-264-8G

Dvoudiskové NAS QNAP TS-228A a QNAP TS-264-8G

 • Vynikající diskové úložiště s vysokou rychlostí pro zápis i čtení
 • Ochrana důležitých dat pomocí snímků a výrazně zlepšená obrana proti ransomware
 • Dvě pozice pro disky formátu 2,5" nebo 3,5"
 • Snadné sdílení souborů pro celou rodinu
 • Překódování videí 4K v reálném čase
 • Aplikace Plex Media Server

Dostáváme se do kategorie, kde jsou již k dispozici dvě pozice pro pevné disky. To je klíčový parametr, který výrazným způsobem zvyšuje bezpečnost vašich důležitých dat. Samozřejmě pokud použijete režim zapojení disku v RAID 1 (zrcadlení).

Bližší pohled na QNAP TS-264-8G

Až na model QNAP TS-233, který je kromě druhé pozice pro disk identický s již představeným TS-133, vám doporučíme moderní QNAP TS-264-8G s celou řadou zajímavých funkcí.

Datové úložiště QNAP TS-264-8G disponuje čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron N5095 s frekvencí až 2,9 GHz a integrovaným šifrovacím modulem Intel AES-NI, dvěma LAN, dvěma 2,5GbE porty nebo funkcí pro slučování portů, která umožňuje kombinovanou šířku pásma až 5 Gb/s. Díky slotům M.2 PCIe Gen3 a PCIe Gen3 lze nainstalovat QM2 kartu pro využití M.2 SSD cache nebo M.2 SSD velmi rychlého datového svazku, či Edge TPU sloužící k rozpoznávání obrázků na základě umělé inteligence, případně použít různé síťové karty 10GbE/5GbE. Datové úložiště QNAP TS-264-8G disponuje 8GB RAM (bez možnosti rozšíření), díky čemuž je vhodné i pro virtuální počítače či kontejnery. Nechybí ani podpora multicloudového zálohování, 4K Ultra HD rozlišení s překódováním v reálném čase a spoustu dalšího.

Díky již zmíněným dvěma M.2 PCIe Gen3 slotům lze instalovat SSD cache nebo datové svazky SSD pro zvýšení celkového výkonu NAS. Dokonce můžete nainstalovat Edge TPU pro rozpoznávání obrázků na základě umělé inteligence.

QNAP QNAP TS-264-8G představuje jedno z nejlepších center pro ukládání souborů, integruje totiž aplikace pro ukládání, správu, synchronizaci, vyhledávání a archivaci vašich souborů. Podporuje protokoly SMB / CIFS, AFP a NFS pro snadné sdílení souborů napříč operačními systémy. Jistě oceníte i pokročilé aplikace pro sledování stavu disků, které zajistí jejich dlouhodobou spolehlivost a maximální životnost bez závad.

Vybrané parametry QNAP TS-233 a QNAP TS-264-8G

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.2 Gen 2 Typická spotřeba
QNAP TS-233 2,5" + 3,5" 2 2 1 10,8 W
QNAP TS-264-8G 2,5" + 3,5" 2 2 3 29 W
Podívejte se na postup prvního spuštění vašeho nového NAS od QNAP.

QNAP TS-364 – dostupný NAS s podporou RAID 5

QNAP TS-364

Třídiskový QNAP TS-364

 • Zajímavě navržené diskové úložiště, které pojme 3 disky
 • Možnost sestavení bezpečného pole RAID 5
 • Nástroj Hybrid Backup Sync i pro zálohování cloudových dat
 • Synchronizace souborů v reálném čase pro počítače a mobilní zařízení
 • Překódování videí 4K v reálném čase + podpora aplikace Plex Media Server
 • HDMI konektor pro přímé připojení k TV
 • Ochrana dat pomocí snímků

QNAP TS-364 skvěle kombinuje atraktivní pořizovací cenu s vysokým výkonem, a především zvýšenou mírou bezpečnosti. Díky použití 3 disků totiž umožňuje vytvořit extrémně bezpečné pole RAID 5.

Bližší pohled na QNAP TS-364

Třípozicové zařízení TS-364 nejenže umožňuje využívat vyšší výkon a ochranu dat RAID 5 při použití nejmenšího počtu disků, ale je také vybaveno sloty M.2 SSD a efektivním úložištěm s automatickým stupňováním pro dosažení optimálního výkonu systému. Model TS-364 má port 2,5GbE, který usnadňuje každodenní používání a umožňuje provozovat kompaktní virtuální počítače a kontejnery. Domácí uživatelé mohou také využívat možnosti multimediálního portálu TS-364 pro streamování a sdílení fotografií, hudby a videí do všech svých zařízení.

QNAP TS-364 se rovněž může pochlubit dvoujádrovým procesorem Intel Celeron N5095 s pracovní frekvencí 2,9 GHz, který doplňuje 8GB operační paměť. Přenosové rychlosti se pohybují na úrovni 271 MB/s pro čtení a 251 MB/s pro zápis.

Silnou stránkou systému QNAP TS-364 je práce s multimédii. Nejenže podporuje streamování po síti do počítačů, TV, mobilních zařízení, Apple TV, Google Chromecast nebo zařízení kompatibilních s technologií DLNA, ale má i konektor HDMI. Díky tomu ho připojíte rovnou k TV a okamžitě začnete přehrávat uložené filmy, fotografie nebo hudbu bez potřeby nějakého hlubšího nastavování.

QNAP TS-364 se také velmi snadno používá z uživatelského hlediska. Operační systém QTS je totiž kompletně česky a na pozadí je postavený na nejnovější verzi Linux Kernelu. Čímž nabízí stabilní, bezpečné a celkově přehledné uživatelské prostředí. K dispozici také dostanete stovky atraktivních aplikací, které vám ulehčí život při práci s velkým množstvím důležitých dat. Například si můžete vytvářet vlastní digitální knihovny filmů nebo fotografií. Výrobce navíc systém neustále aktualizuje a dále rozšiřuje jeho možnosti.

Vybrané parametry QNAP TS-364

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 3.2 Gen 1 Počet portů USB 3.2 Gen 2 Typická spotřeba
QNAP TS-364 2,5" + 3,5" 3 1 2 32,8 W
Datové úložiště QNAP TS-364 má ambice obsloužit i náročnější domácnost.

QNAP TS-462-2G – 4diskový NAS

QNAP TS-462-2G

Čtyřdiskový QNAP TS-462-2G

 • Datové úložiště pro 4 disky
 • Nabízí ideální poměr ceny, kapacity a bezpečí vašich dat
 • Vysoké přenosové rychlosti
 • Rychlé UBS porty
 • Rozsáhlé možnosti zabezpečení uložených dat
 • Sdílení souborů napříč platformami

Datové úložiště QNAP TS-462-2G je prakticky to nejlepší, co si můžete pořídit. Jeho nadprůměrný výkon totiž vynikne zejména v náročné domácnosti, případně v menší firmě. Jeho výhodou je také přehledné uživatelské prostředí nebo rozsáhlé možnosti v oblasti zabezpečení uložených dat. Včetně 256bitového AES šifrování.

Bližší pohled na QNAP TS-462-2G

TS-462 nabízí rychlé a rozsáhlé soukromé cloudové úložiště s řadou multimediálních aplikací a aplikací pro správu souborů, a je proto ideální pro domácí uživatele, kteří chtějí maximalizovat svůj digitální životní styl. K souborům, datům a multimédiím uloženým v zařízení TS-462 lze přistupovat ze všech připojených zařízení, včetně telefonů, počítačů a chytrých televizorů. Port 2,5GbE a port HDMI 2.0 jsou součástí standardní výbavy, takže si můžete vychutnat streamování multimédií bez zpoždění v celé domácnosti i přímo na televizoru. Zařízení TS-462 lze přizpůsobit budoucím potřebám, podporuje dva sloty M.2 PCIe pro technologii úložiště s automatickým stupňováním Qtier a lze jej snadno rozšířit podle rostoucích datových potřeb.

WiFi 6 a 5G se stávají novou normou v oblasti sítí a není důvod, proč neposílit také vaši domácí kabelovou síť. Zařízení TS-462 je vybaveno jedním 2,5GbE portem RJ45 LAN, který podporuje stávající kabely CAT5e. Díky tomu výrazně roste datová propustnost a přenosové rychlosti se pohybují na úrovni 295 MB/s pro čtení a 293 MB/s pro zápis.

Důležitým prvkem jsou rozšiřující konektory. K dispozici totiž dostanete hned tři porty typu USB 3.0. Snadno tak připojíte externí disk pro přenesení záložních dat do jiné lokality. Další variantou je využít porty například pro připojení centrální tiskárny.

Pokud se zajímáte o programování nebo tvorbu webových stránek a chcete si vytvořit testovací LAB, QNAP TS-462-2G bude skvělou volbou. Pomocí aplikace Container Station totiž můžete používat systémově nenáročné virtualizační technologie LXC a Docker, jež vám umožní provozovat na TS-431P větší počet izolovaných systémů Linux a zároveň i stahovat aplikace z integrovaného registru Docker Hub.

Vybrané parametry QNAP TS-328

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.2 Gen 2 Typická spotřeba
QNAP TS-328 2,5" + 3,5" 4 2 2 32,4 W
QNAP TS-462-2G je cenově dostupné řešení pro malé firmy i domácnosti.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Profil společnosti QNAP

Společnost QNAP Systems, Inc., se sídlem na Tchaj-wanu, dodává komplexní řadu špičkových řešení síťových úložišť (NAS) pro domácnosti a samozřejmě i firemní sféru. Mezi klíčové prvky patří vysoké zabezpečení, snadné škálování i přístup do rozsáhlého katalogu aplikací. Společnost QNAP poskytuje řešení pro ukládání, zálohování/snímky, virtualizaci, týmovou spolupráci nebo multimédia.

Vyberte si jedno z výše představených diskových úložišť od respektované společnosti QNAP. Ta se vyloženě soustředí na navrhování NAS serverů a netříští síly do dalších kategorií, což je znát na každém jejím produktu.

4,2 13×
NAS QNAP TS-233
Datové úložiště - pro 2,5" a 3,5" SSD + HDD, rozměry 186 × 90 × 156 mm (V׊×H), bílá barva
5 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: Qnap22_11
4,5 12×
QNAP TR-004
NAS 4×, desktop
5 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: QL272m49
5,0
QNAP TS-264-8G
NAS - externí box pro 2× 2,5" a 3,5", SSD + HDD, CPU Intel Celeron 2,9 GHz, 8 GB DDR4 (max. 8 GB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, desktop
13 290,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: Qnap22_55
4,5
QNAP TS-233 2x2TB Red Plus
NAS 2×, 2 GB DDR4 (max. 2 GB ), 1 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop
10 990,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: Qnap22_50
QNAP TS-664-8G - NAS Doručení do
Alzaboxu zdarma
QNAP TS-664-8G
NAS 6×, CPU Intel Celeron 2,9 GHz, 8 GB DDR4 (max. 8 GB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, desktop
21 590,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: Qnap22_66
QNAP TVS-h474-PT-8G - NAS Doručení do
Alzaboxu zdarma
QNAP TVS-h474-PT-8G
NAS - externí box pro 4× 2,5" a 3,5", SSD + HDD, CPU Intel Pentium Gold G7400 3,7 GHz, 8 GB DDR4 (max. 128 GB ), 3 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, desktop
40 590,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: Qnap22_56
QNAP TS-464U-8G - NAS Doručení do
Alzaboxu zdarma
QNAP TS-464U-8G
NAS - externí box pro 4× 2,5" a 3,5", SSD + HDD, CPU Intel Celeron 2,9 GHz, 8 GB DDR4 (max. 8 GB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, do racku
Zlevněno -2 %
28 690,- 29 290,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: Qnap22_53
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací