QNAP TS-328 (RECENZE) – levný NAS s podporu RAID5

Zobrazit katalog
QNAP TS-328 (RECENZE) – levný NAS s podporu RAID5

Recenze

Aktualizováno

Síťové úložiště (NAS) představuje základní stavební kámen každé domácnosti, která krom stolního počítače vlastní i další moderní vymoženosti jako notebook, tablet, Smart TV či chytrý telefon. Všechna tato zařízení totiž potřebují někam ukládat data a právě k tomu využijete NAS. V dnešní recenzi QNAP TS-328 zjistíme, zda se vyplatí sáhnout právě po tomto modelu.

Recenze QNAP TS-328

QNAP TS-328 (RECENZE) – OBSAH

 1. Co je NAS?
 2. Představujeme QNAP TS-328
 3. Specifikace NAS serveru QNAP TS-328
 4. QNAP TS-328: balení, design a hlučnost
 5. QNAP TS-328, přenosové rychlosti a využití v praxi
 6. Ovládací rozhraní NAS serveru QNAP TS-328
 7. Bezpečnost na nové úrovni, QNAP TS-328 nabízí snímek svazků
 8. Srovnání rychlostí NAS serverů značky QNAP
 9. QNAP TS-328 a srovnání s konkurencí
 10. Recenze QNAP TS-328: závěrečné hodnocení

Co je NAS?

NAS (Network Attached Storage) je chytré diskové úložiště, které poskytuje přístup k centrálně uloženým datům. Typicky nabízí jednu, dvě, nebo čtyři pozice pro pevné disky (ve firemním prostředí se můžete dokonce setkat s NASy, které mají více než 24 volných šachet). Takový diskový prostor se počítá v terabajtech (TB) dle použitých pevných disků a zvolené technologie pro ukládání dat. Přístup k datům lze snadno spravovat z přehledného uživatelského rozhraní, nebo dokonce i z mobilní aplikace. NAS je nutné připojit do sítě, konkrétně do volného LAN portu na vašem WiFi routeru.

i RAID = technologie pro ukládání dat?
Diskové pole RAID umožňuje vytvořit z více fyzických disků jeden úložný prostor. Existují různé typy polí RAID a každý z nich nabízí jinou úroveň výkonu, kapacity úložiště a spolehlivosti. Podívejte se na přehled typů RAID diskových polí včetně požadavků na implementaci, jejich výhod a nevýhod.

Představujeme QNAP TS-328

Tchaj-wanská společnost QNAP (homepage) se právem řadí mezi etablované hráče na trhu síťových úložišť. Díky soustředění výhradně na tuto IT oblast je patrné, že těžko bude hledat soupeře. Musíme přiznat, že z mnoha nabízených zařízení pro domácí uživatele nás QNAP TS-328 zaujal nejvíce. A není to jen poměrně netradičním bílým provedením, ale především netradiční konfigurací. O co jde?

QNAP TS-328, NAS server QNAP TS-328, domácí NAS server

QNAP TS-328 je malý NAS server, který nabízí 3 pozice pro pevné disky.

Pro NAS servery totiž doposud platilo, že obsahují sudý počet volných pozic pro disky. V tento moment si prosím odmyslete jednodiskové úložiště, které v našich očích nenaplňuje parametry pro označení NAS a hlavně pro bezpečné uložení dat. QNAP TS-328 je první síťové úložiště, které má tři pozice pro pevné disky.

Výhody třídiskového řešení NAS QNAP TS-328

 • Cena – nižší náklady na výrobu se pochopitelně odráží v atraktivní ceně produktu.
 • Nemusíte investovat do 4 pevných disků, případně si můžete za stejné peníze pořídit vyšší kapacitu.
 • Tři disky vám dovolí vytvořit datové pole typu RAID5, které využívá plnou kapacitu dvou disků a třetí slouží pro redundanci dat.
 • Díky systému „snapshotů“ (snímků) snadno zabráníte ztrátám dat například při napadení ransomwarem.
i Máme připravené různé konfigurace
Nemáte doma disky a nechcete se s ničím babrat? Máme k dispozici QNAP TS-328 v konfiguraci 3× 2TB, 3× 3TB a 3× 4TB. Který z nich si vyberete?

Specifikace NAS serveru QNAP TS-328

Protože NAS je takový malý chytrý počítač, určitě je vhodné seznámit se s jeho hardwarovými parametry. Musíme vyzdvihnout přítomnost dvojice LAN konektorů s gigabitovou rychlostí, což je klíčový ukazatatel pro reálné přenosové rychlosti. Snad jen škoda, že výrobce neumožňuje navýšit kapacitu RAM. 2 GB nejsou málo, ale dvojnásobná kapacita by NAS serveru slušela přeci jen více. Bohužel však v zařízení QNAP TS-328 nelze velikost operační paměti nijak změnit.

ParametryQNAP TS-328
CPUARM Cortex A53 4×1,4 GHz
RAM2 GB DDR4 (nelze navýšit)
Flash paměť4 GB eMMC
Pozice pro disky3× 3,5"/2,5" SATA, lze vyměnit za provozu
Ethernet2× RJ45 Gigabit LAN
USB2× USB 3.0 + 1× USB 2.0
Zvuk3,5mm výstupní konektor
LEDstav/napájení/LAN/USB/HDD
Tlačítkanapájení/USB/kopírování/reset
Rozměry142 × 150 × 260,1 mm
Hmotnost1,64 kg + vložené HDD
Příkonpohotovostní režim 7,2 W, při provozu 18,3 W
Cena6 990 Kč (bez disků)

Cena platná k 31. 5. 2018.

QNAP TS-328: balení, design a hlučnost

NAS k vám dorazí v typické kartonové krabici, kterou si doma rozhodně nikam nevystavíte, což však naplatí pro samotný QNAP TS-328. Ten se po designové stránce povedl, protože bílé provedení se jen tak neokouká. Rozhodně by si zasloužil umístění na nějakou viditelnou pozici, ale to už záleží na vašich možnostech. Příjemným zjištěním jsou decentně pojaté LED kontrolky, jejichž síla je přesně taková, aby vás nijak nerušila.

Na kovové kostře QNAP TS-328 je nasazený dobře slícovaný plastový kryt, což je však dnes standard. Již zmíněné tři pozice pro pevné disky jsou umístěné do svislé polohy, díky čemuž jsou ideálně ofukované 90mm zadním ventilátorem. Jeho zvukový projev je v praxi téměř neslyšitelný. Výrobce udává jen 16,5 dBA.

Obsah standardního balení QNAP TS-328

 • NAS QNAP TS-328
 • Napájecí adaptér + napájecí kabel
 • Ethernetový kabel 1×
 • Šuplík pro umístění jednoho 2,5" disku
 • Rychlá instalační příručka

QNAP TS-328, NAS server, instalace disků QNAP TS-328, zadní strana

Moc často sice disky v zařízení QNAP TS-328 měnit nebudete, přesto se jedná o snadnou záležitost na pár minut.

QNAP TS-328, přenosové rychlosti a využití v praxi

Kombinace čtyřjádrového procesoru a hned dvou gigabytových LAN konektorů dává tušit, že přenosové rychlosti NAS serveru QNAP TS-328 budou velmi dobré. Nebudeme vás nijak napínat a můžeme vám garantovat, že NAS v praxi plně vytíží domácí gigabitovou síť. Čtení i zápis souborů se pohybuje kolem 100 až 110 MB/s. NAS podporuje i hardwarové šifrování dat, při kterém poklesnou přenosové rychlosti zhruba o 10 %. V obou případech se bavíme o kopírování velkých souborů (typicky filmů). Samozřejmě při kopírování mnoha malých souborů pak rychlost padá někam k 70 MB/s. I to je však na cenově dostupný NAS server vynikající hodnota.

Jak se NAS osvědčil v multimediálním nasazení? Skvěle! QNAP TS-328 je totiž vybaven hardwarovou akcelerací pro překódování 4K H.265/H.264 videa v reálném čase. Co to znamená? Jednoduše si do NASu stáhnete film ve 4K kvalitě. Váš tablet má však pouze HD displej, kde by dané video nebylo možné sledovat. NAS ovšem dokáže převádět videa do univerzálních formátů souborů, které lze plynule přehrávat na mobilních zařízeních. Při sledování na nové 4K televizi pak samozřejmě žádná „degradace“ kvality videa nehrozí a jste omezeni jen kvalitou své domácí LAN.

NAS QNAP TS-328 si lze snadno nastavit pomocí služeb společnosti QNAP jako osobní cloudové úložiště. Ke svým datům se tak prostřednictvím aplikace dostanete i z letní dovolené. Při dostatečné kvalitě připojení (váš domácí upload a hotelový download) si klidně na pláži pustíte oblíbený seriál a rozhodně k tomu nebudete potřebovat žádné hackerské schopnosti.

Ovládací rozhraní NAS serveru QNAP TS-328

Základem je dobře navržené uživatelské rozhraní QTS ve verzi 4.3, přičemž QNAP neustále vydává bezpečností aktualizace. Operační systém je samozřejmě postavený na základech Linuxu, jeho rychlost je příkladná. Co nám však dělá starosti, je velké množství doprovodných mobilních aplikací. Jedna na fotky, druhá na video, třetí na ovládání, čtvrtá na přenos souborů a tak můžeme pokračovat dál a dál. V tomto případě platí, že někdy méně znamená ve výsledku více. Na druhou stranu si počítačový hračička bude spokojeně mlaskat, protože tady se opravdu vyřádí.

QNAP TS-32, snapshot

NAS server QNAP TS-328 se pyšní unikátním systémem bezpečných snímků uložených dat.

Bezpečnost na nové úrovni, QNAP TS-328 nabízí snímek svazků

Pojďme se ještě zastavit u praktických funkcí diskového úložiště QNAP TS-328. NAS slouží pro bezpečné uložení dat, to je jasné. Pokud však neobezřetně chytnete šifrovací ransomware, váš systematicky budovaný osobní cloud velmi rychle zanikne. Buď je potřeba zřídit nějakou další offline zálohu (například velký USB disk ukrytý v šuplíku, na nějž jsou pravidelně ukládány zálohy), nebo vám QNAP nabízí sofistikované řešení pomocí snímků svazků. O co se jedná?

Jednoduše řečeno si QNAP TS-328 zaznamená stav systému mimo souborový systém. Díky tomu není přístupný záškodnickým virům a další podobné havěti. V případě ztráty dat pak můžete obnovit jednotlivé soubory, složky a samozřejmě i celý svazek. Ve firemním prostředí pak QNAP umí tyto snímky odesílat na úplně jiné zařízení do fyzicky oddělené lokality, což je významný krok k naprosto bezpečnému uložení těch nejdůležitějších dat.

i Nařízení GDPR aktuálně rezonuje veřejností. Ač vůči samotné snaze zvýšit ochranu osobních údajů nelze nic namítat, zejména podnikatelům přidělává vrásky na čele. A není se čemu divit, neboť pokuty za porušení jsou v krajním případě i likvidační. Potěší proto, že QNAP TS-328 spadá do kategorie GDPR ready NAS.

Srovnání rychlostí NAS serverů značky QNAP – testovaný TS-328 vs TS-231P a TS-431P2 

Moderní NAS server dokáže plně vytížit gigabitovou síť. QNAP toho docílil tak, že do svých zařízení (i levnějších) integroval dva síťové konektory. Pokud zapojíte jen jeden, budete se muset smířit s výrazně nižší přenosovou rychlostí. Musíme tedy vyvrátit omyl řady uživatelů, že druhý konektor je jen „záložní“ a používá se při výpadku konektivity na portu č.1. 

ParametryTestovaný QNAP TS-328QNAP TS-231PQNAP TS-431P2-4G
CPURealtek ARM Cortex A53, 4× 1,4GHzAlpine AL-212, 2× 1,7 GHzAL-314, 4× 1,7 GHz
Akcelerace šifrování
Systémová paměť2 GB DDR4 RAM1 GB DDR3 RAM4 GB DDR3 RAM
Pozice pro diskové jednotky3× 3,5"/2,5"2× 3,5"/2,5"4× 3,5"/2,5"
Ethernet2× Gigabit LAN2× Gigabit LAN2× Gigabit LAN
Rychlost zápisu dat155 MB/s176 MB/s195 MB/s
Rychlost čtení dat225 MB/s224 MB/s221 MB/s
Cena6 990 Kč5 890 Kč10 890 Kč

*Ceny platné k 31. 5. 2018.

Pokud se chcete v chytrých datových úložištích QNAP zorientovat, mrkněte na video Mikoláše Tučka níže. Ten se mimo jiné podíval blíže na model QNAP-251A-2G.

QNAP TS-328 a srovnání s konkurencí

Už v úvodu jsme zmínili, že QNAP TS-328 svojí agresivní cenovou politikou a zcela jiným přístupem (neobvyklé 3diskové řešení) v podstatě nemá po finanční stránce konkurenci. Rychlost je také příkladná. Konkurenční Synology tak přeci jen vítězí alespoň v uživatelském rozhraní, které je vyšperkované a rychle se v něm zorientuje jakýkoli typ uživatele. QNAP má rozhraní o trošičku složitější, ale je to jen o pár prvních dnech/týdnech používání.

Recenze QNAP TS-328: závěrečné hodnocení

Hodnocení 81% Alza.cz
Hlavní parametry: Výkon
90%
Cena
95%
Přehlednost
60%
QNAP TS-328; hodnoceni

Klady

 • Vysoké přenosové rychlosti
 • 3 diskové šachty
 • Operační systém QTS dostává pravidelné aktualizace, které zvyšují pasivní bezpečnost a přidávají funkce
 • Hardwarová podpora pro dekódování videa v reálném čase
 • Možnost aktuálně uložit až 36 TB dat
 • Systém snímků vás ochrání i před zákeřným zašifrováním souborů

Zápory

 • Zbytečně moc mobilních aplikací
 • Uživatelské rozhraní by mohlo být jednodušší
 • Pro laika přeci jen složitější nastavení rozšířených funkcí
 • Nelze navýšit RAM
Jakub Beránek

Jakub Beránek

Jakub Beránek je externím redaktorem Obsahové redakce Alza.cz. Zajímá se o novinky v hardwarové oblasti, testuje chytré telefony nebo na vlastní kůži zkouší, který fitness náramek měří nejpřesněji. Ve volném čase vedle sportu také opakovaně sleduje ty nejlepší filmy minulé dekády.

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací