Emise pro AP+ v app - všechny segmenty UEFA promo_CZ

Quake Champions – vrací se král FPS v plné síle?

Zobrazit katalog
Quake Champions – vrací se král FPS v plné síle?

Před pár dny jsme měli možnost vyzkoušet uzavřenou betu nového pokračovatele kultovní značky Quake, kterou snad není nutné hráčům klasických FPS detailně představovat. Nejvíce ji zřejmě v očích komunity proslavil multiplayerový velikán Quake 3 Arena, který byl po řadě let nahrazen podobně situovaným projektem Quake Live. Na jeho úspěch se nyní snaží vývojáři z id Software navázat se svým dosud nevydaným kouskem Quake Champions. Navrátí slavné sérii zašlý lesk, ztracený v průběhu poslední dekády? Jak moc se tvůrcům comeback jejich vavříny ověnčeného šampióna zatím daří, se dozvíte v dojmech z krví nasáklé arény, z níž vyjde živ vždy jen ten nejlepší.

i

(Update 18. 8. 2017) V našich nedávných dojmech jsme vám detailněji představili nového zástupce slavné značky Quake, za kterým opět stojí společnost id Software. Celek nás v současném stavu moc nezaujal, za pár dní by však měl přistát v oblíbeném předběžném přístupu. Podrobnější informace o tom jak se vlastně bude nová verze odlišovat od námi hrané, vám poví dnešní aktualizace.

Quake Champions vstoupí do předběžného přístupu již 22. srpna

Quake Champions se nacházel v uzavřené betě několik měsíců. Nyní se jeho autoři rozhodli, že ho vypustí do předběžného přístupu, kde by se k němu dle jejich mínění mělo dostat výraznější spektrum zájemců než doposud. Celek bude nabídnut ve dvou verzích. Hráči budou moct hrát buď bezplatně a pomaličku si zpřístupňovat obsah, anebo mohou vytáhnout peněženku a koupit Champions Pack, který jim otevře veškeré současné i budoucí postavy. Tvůrci z id Software si v tomto ohledu zvolili stejnou cestu, jakou se vydávají studia stojící za League of Legends, Dirty Bomb či jinými F2P tituly, jež vám umožní za peníze ušetřit váš reálný čas.

Quake Champions; Doom Slayer

V předběžném přístupu zakoupíte Champions Pack téměř za 30 dolarů. Po vypuštění z Early Accessu by měla částka stoupnout o deset babek, což není mnoho. Celek vám nabídne především již zmíněné hrdiny, kosmetické doplňky pro vaše šampiony a exkluzivní vzhled pro Rangera, který dostanou jen ti, kdo si hru zakoupí před vydáním, což možná některé skalní fanoušky přinutí k investici již nyní.

Kromě nového exotického skinu pro Rangera přidali tvůrci do Quake Champions také dvě rozsáhlé mapy, větší spektrum úprav herních šampionů, voice chat, lore systém, runové výzvy a střelnici, kde se mohou nováčci pořádně procvičit v ovládání zbraní, které doposud moc nepoužívali. Vedle těchto inovací bude do hry dvaadvacátého srpna přidán také nový hrdina.

Quake Champions; Church or AzathothQuake Champions; Early Access Ranger

Abychom v tomto ohledu byli specifičtí, půjde o legendárního Doom Slayera, kterého většina fanoušků FPS dozajista zná ze série DOOM. Jeho primární schopností bude možnost vymlátit ze svých nepřátel život ocelovými pěstmi. Sekundární dovedností, kterou bude ovládat, je dvojskok, s jehož pomocí jistě nejednou unikne svým protivníkům.

Vzhůru do víru boje

Na podlaze rozlehlé arény se válí laserem odtržené kusy těl. Všude kolem vás sviští kulky a skon přinášející rakety. Smrt je v Quake Champions všudypřítomná, chrání vás před ní jen vaše bleskurychlé reflexy a omšelá zbroj, kterou jste našli na počátku klání. Do čela turnajové tabulky se tu dostávají jen ti nejlepší a ani ti většinou nevydrží až do samého konce. Zda mezi malou skupinku vyvolených patříte i vy, zjistíte prakticky již po absolvování několika krátkých zápasů.

Předchozí řádky jasně naznačují, že turnaje mají v Quake Champions stejnou podobu jako v kultovní Quake 3 Arena. Pro přežití a následné vítězství je opět nezbytné rychle se pohybovat, dobře znát mapy a stabilně sbírat náboje, štíty a zdraví navyšující posílení. Vedle normálně dostupných lékárniček a štít obnovujících baterií tu čas od času naleznete také extrémně silné powerupy, které dokáží po aktivaci zásadně vylepšit efektivitu vašich zbraní i obranných systémů, záleží především na tom, kterou energetickou kapsli vezmete. Kromě klasických prvků objevíte při pobíhání po bojišti také tajemné hodiny, s jejichž pomocí zrychlujete obnovu speciální schopnosti vámi navoleného hrdiny.

Quake Champions; Power upQuake Champions, Cooldown reduction runeQuake Champions; Upgrade

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Má v Quake Champions volba postavy smysl?

Fanoušci Quake 3 Arena si jistě pamatují široké spektrum postav, které jim předchůdce Quake Champions nabízel. Při procházení nabídky hrdinů bylo možné najít desítky odlišně vypadajících bojovníků. Situace se díky nové módě razantně změnila. Místo pestré palety tu nyní máme devět šampionů lišících se od sebe jak vzhledem, tak i speciálními schopnostmi, počtem životů, silou štítů a rychlostí, kterou se pohybují po mapě.

Quake Champions; Quake Heroes

V současné paletě postav je možné spatřit hlavního hrdinu pomalu se blížícího pokračování kultovní FPS Wolfenstein 2: The New Colossus, zvrácenou členku paladinského řádu Galenu, robotického likvidátora Glutche, slavného Rangera, těžkotonážního Scalebearera, svižnou špionku Nyx, skrz zdi vidícího Visora, stimulanty vybaveného Anarkiho a extrémně rychlou bruslařku Slash. Jak již bylo řečeno, každý charakter se od ostatních v určitém ohledu liší. B. J. Blazkowicz je kupříkladu na krátký čas schopen vzít do každé ruky zbraň, Galena je naopak vybavena poskvrněným totemem při kontaktu léčícím spolubojovníky a zabíjejícím nepřátele, kteří se přiblíží do jeho dosahu. Osobně jsem si nejvíce oblíbil kyselinu plivající ještěrku Sorlag, jež má možnost na protivníky vyvrhnout obsah svého žaludku, který je začne pomalu stravovat.

Spektrum hrdinů je v Quake Champions prozatím hodně chudé. Jejich balance je naštěstí díky absenci výraznější škály schopností velmi povedená. Ve finále výběr šampiona ovlivní váš herní styl jen minimálně, protože žádný charakter nedisponuje ničím, co by dokázalo zásadně změnit průběh boje. Nedočkáme se tu tím pádem okamžiků známých z oblíbené FPS Overwatch, kde je často jedna postava schopna za pomoci svých dovedností zadržet nebo dokonce zabít většinu nepřátelského týmu.

Quake Champions; Snorlag abilityQuake Champions, Speed waveQuake Champions; Invisibility

Klasické zbraně z Quake v nového hávu

Volit si na počátku kola nebudete jen svého hrdinu. Krom něj vám Quake Champions umožní také nastavit si startovní zbraň, kterou budete zpočátku kosit vaše nepřátele. Ve výsadkové zbrojnici máte k dispozici automatickou brokovnici, útočnou pušku a hřebíky vystřelující pistoli. Efektivita přednastavených zbraní je hodně diskutabilní, většinou je při první příležitosti vyměníte za silnější modely, které naleznete při zběsilém pobíhání arénou.

Na zbraňových podstavcích najdete při pečlivém procházení mapy dvouhlavňové brokovnice, těžké kulomety, rotačáku podobné metače hřebíků, raketomety, elektřinou poháněné pistole, vrhače výbušnin a laserové pušky, jimiž jste schopní zabít soupeře při dobrém zásahu klidně i na jednu ránu. Trošku mi v současné paletě smrtících nástrojů schází rychlá plasma gun a extrémně účinná BFG10K, kterou si fanoušci Quake 3 Arena jistě dobře pamatují.

Quake Champions; Dual CannonsQuake Champions, Rocket LauncherQuake Champions; Melee kill

Já sám jsem po většinu času běhal s laserovou puškou, jež má podobné vlastnosti jako klasická odstřelovačka. Díky mnou zvolené zbrani jsem měl možnost detailněji prostudovat nepříliš dobře navržený systém spawnování nepřátel. Často se mi tu stalo, že jsem protivníka zabil a on se objevil kousek od místa, kde před pár sekundami skonal, takže se opět ocitl na mušce mého věrného kvéru, který jej znovu zbavil života. Osobně doufám, že se autorům Quake Champions podaří úroveň tohoto mechanizmu v následujících týdnech výrazně zlepšit. Stabilní dávka umírání totiž nesedí nikomu.

Ve stínu katedrály

Design map je naštěstí navržen výrazně lépe než systém spawnů. Po pár hrách si osvojíte většinu dostupných lokací natolik, že budete schopni využít znalost prostředí ve svůj prospěch. O holý život budete bojovat v útrobách rozlehlých katedrál, pohřebních hrobkách a dávno zapomenutých ruinách, jež obývají staří bohové. Všechny lokace lze absolvovat v jednom ze čtyř herních režimů. K dispozici máte klasickou eliminaci, střet dvou týmů, na čest zaměřený duel a nově navrženou verzi nošení vlajky, ve které je cár hadru nahrazen dušemi, které je nutné nosit k vámi kontrolovanému obelisku. Zbytečná komplexnost poslední herní varianty zapříčiňuje to, že není často moc hraná. Pokud si chcete zahrát do deseti minut, ideální je zvolit si jednu z prvních tří zmíněných a i u těch občas chvíli trvá, než jste pozváni do hry.

Quake Champions; TombQuake Champions; Ruins

Za každou bitvu na konci dostanete základní herní měnu, za níž je možné nakoupit krabice, které obsahují různé kosmetické předměty. K dispozici jsou prozatím jen elementární bedny, postupem času by se ale měly objevit i prémiové truhly, jež půjde zakoupit jen za reálné peníze. Osobně v tomto aspektu moc velký problém nevidím. Výrazněji mě trápilo vytváření zápasů, které v Quake Champions funguje velmi zajímavě. Hra proti sobě totiž staví nováčky i veterány. Na úroveň hráčova účtu prakticky nebere ohledy, což osobně považuji za zásadní nedostatek, protože nezkušení jedinci se ani nerozkoukají a už jim někdo dává pořádnou sodu. Lepší balance jednotlivých soubojů by celku jen prospěla.

Technická stránka Quake Champions je na diskutabilní úrovni. Načítací doba je na startu extrémně dlouhá. Než se vám objeví hlavní menu, většinou si stihnete uvařit kávu. Optimalizace je v o něco lepším stavu, při hraní na nejvyšší detaily jsem prakticky za žádných okolností nezaznamenal propady fps. Pádům hry se mi bohužel vyhnout nepodařilo, nejednou se mi celek vypnul v té nejméně vhodné situaci. Tvůrce v tomto ohledu omlouvá především to, že se prozatím nejedná o finální verzi jejich projektu. Snad se jim podaří do vydání většinu zmíněných nešvarů odstranit, či zredukovat jejich dopad na herní zážitek.

Quake Champions; PortalQuake Champions, Mistery hallQuake Champions; Octopus on sight

Starého Quake novým kouskům nenaučíš

Vytvořit kvalitní FPS, která by se výrazně odlišovala od konkurence, není v současnosti vůbec snadné. Mladé hráče už totiž jen tak něco neosloví, takže je nutné experimentovat a stále posouvat určené žánrové hranice. Nový multiplayerový titul od id Software v tomto ohledu bohužel moc nevyniká, prakticky se snaží zaujmout hlavně jednoduchostí a zacílením na staré mechanizmy, kterými snad už nikoho neohromí. Pokud současnou verzi Quake Champions postavíme třeba vedle nového Dooma či svižnějšího Unreal Tournamentu, nemá šanci zaujmout, protože jeho autoři prostě zaspali dobu. V průběhu tohoto roku bychom se měli na PC dočkat finální aktualizace, která snad celek posune na vyšší úroveň, nyní prezentovaný titul je totiž určen především pro nostalgii vyhledávající veterány, kteří jsou ochotni u svých oblíbených děl ignorovat jasně viditelné nedostatky.

Quake Champions; Match incoming

iMohlo by vás zajímat
Beta pro Destiny 2 začíná na konzolích už 18. července!
Star Wars Battlefront 2 slibuje bezplatné DLC a kvalitní single-playerovou kampaň
Call of Duty WW2 – Zombie mód potvrzen!
Co-op střílečka Strange Brigade připomíná svou atmosférou filmovou sérii Mumie

Quake Champions vyjde na PC. Datum vydání je naplánované na rok 2017

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací