Současná technologie baterií je na hraně svých fyzikálních možností a revoluce pořád není na obzoru. Nabízí Quick Charge 4+ řešení? Jedná se o technologii, jejímž cílem je zajistit skutečné rychlonabíjení chytrých telefonů pomocí kabelu. Jaká přináší vylepšení a na co se můžete těšit? A víte vůbec, jak správně nabíjet mobilní telefon?
Technologický pokrok se snad nikdy nezastaví, a právě nabíjení akumulátorů by už nějakou razantní změnu opravdu potřebovalo. Již pár let totiž výrobci přicházejí jen s drobnými vylepšeními. Například až letos dohnal Apple konkurenci a s velkou slávou integroval do telefonů iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X bezdrátové nabíjení pomocí standardu Qi. Díky desítkám miliónů prodaných iPhonů tak znatelně napomůže dalšímu šíření bezdrátového nabíjení. To je sice pohodlné, ale pomalé. A právě proto tu máme technologii Quick Charge.
Obrázek názorně ukazuje postupný vývoj technologie Qualcomm Quick Charge. Technologie se poprvé objevila už v roce 2013. Prošla poměrně masivním vývojem a s každou další generací došlo k poměrně výraznému zlepšení.
Quick Charge 4+ je technologie, která výrazně zrychluje celý proces nabíjení chytrých zařízení. Qualcomm šikovně navázal na loňské uvedení platformy Snapdragon 835, jejíž součástí byla vůbec poprvé generace Quick Charge 4. Ta dokázala nabít telefon z nuly na 50 % za pouhých 15 minut. Quick Charge 4+ bude ještě o 15 % rychlejší a zároveň o 30 % efektivnější, díky čemuž poklesne teplota uvnitř telefonu během nabíjení. Přičemž právě ta je klíčovým parametrem pro dlouhodobý bezproblémový provoz telefonu. Nehrozí tak žádné zbytečné přehřívání, které ve spojení s chybným konstrukčním návrhem může vést až k destrukci baterie. Na fiasko s „vybuchujícími“ Galaxy Note 7 asi Samsung ještě dlouho nezapomene.
Klíčové vlastnosti technologie Quick Charge 4+ (o 15 % rychlejší nabíjení je zároveň o 30 % efektivnější) vypadají parádně. První telefony se objeví už během prosince 2017.
Pomalu se dostáváme k největšímu úskalí celé technologie rychlého nabíjení. Kromě samotného moderního telefonu vybaveného čipovou sadou na úrovni Snapdragonu 835 totiž potřebujete i speciální rychlonabíječku. V první řadě jde o byznys, takže nelze moc očekávat, že se rychlonabíječka nachází v příslušenství přímo u telefonu. Společnost Apple u poslední generace iPhonů sice již podporuje rychlonabíjení, ale nabíječku si musíte koupit zvlášť.
Pořízení samostatné rychlonabíječky se však v mnoha případech vyplatí. Při testech v laboratorních podmínkách trvá běžné nabíjení baterie s kapacitou 3 000 mAh na 70 % klidně i 3 hodiny. S modernější rychlonabíječkou standardu Quick Charge 3 vše stihnete za 30 minut. Quick Charge 4+ pak tento čas ještě zkracuje o dalších několik minut.
Ohledně nabíjení mobilních telefonů panuje hned několik mýtů, jež pramení mimo jiné i z obecné neznalosti moderních akumulátorů. Máme pro vás několik základních doporučení, která zajistí, že baterie typu Li-Ion a Li-Pol ve vašem telefonu zůstane v co možná nejlepší kondici.
V tento moment se bohužel dostáváme na největší zádrhel nové generace. Vzhledem k hardwarovým změnám nelze počítat s tím, že současná zařízení s podporou technologie Quick Charge 4 dostanou upgrade na nový standard. Quick Charge 4+ se tedy týká výhradně nových telefonů s minimální čipovou sadou Snapdragon 835. Aktuálně je na prosinec oznámena ZTE Nubia Z17, brzy dorazí také Samsung Galaxy S9 a další telefony s podporou budu následovat už během prvního kvartálu roku 2018. Společně s tím se na trh dostanou i kompatibilní rychlonabíječky nebo powerbanky. Očekáváme, že více informací se dozvíme na veletrhu CES 2018.