Pohodlí a ergonomie jednoznačně patří mezi nejdůležitější vlastnosti herních periferií. Jeden kousek stvořený s myšlenkou na ergonomii nabízí teď i Razer. Je jím Razer Tartarus V2, aktualizovaná verze staršího modelu. Jedná se o herní keypad, který může být příhodnou alternativou k herním klávesnicím. Co vše hráčům nabízí?
Keypad je jakýsi hybrid mezi gamepadem a malou ergonomickou klávesnicí. V porovnání s klávesnicí má obvykle výrazně menší rozměry, což na stole uvolňuje místo pro myš. Keypady bývají navíc ergonomicky tvarované, hraní na nich je proto obvykle pohodlnější.
Na rozdíl od klávesnic většinou nemá keypad klávesy WSAD, nýbrž set programovatelných tlačítek, kterým je možné přiřadit libovolnou funkci, a to včetně funkce směrových kláves. Rozložení samotných kláves keypadu pak neodpovídá rozložení běžné klávesnice. Klávesy jsou totiž uzpůsobené hraní, nikoliv psaní, a jsou proto uspořádány v přesné mřížce. Na keypadu si obvykle najdou místo i další ovládací prvky, jako například joystick.
Keypad je zkrátka klávesnice „osekaná” na minimum pro co nejpohodlnější hraní počítačových her.
Klávesy a tlačítka jsou na Razer Tartarus V2 rozložena ve dvou hlavních částech – na vrchní a boční straně. Obě tyto zóny jsou rukou snadno dosažitelné ze základní polohy, nutno však podotknout, že keypad je určen pro praváky, tedy jedince, kteří užívají k ovládání klávesnice levou ruku.
Boční strana Razer Tartarus V2 je uzpůsobená k ovládání palcem a je vybavena hlavním tlačítkem, joystickem a klávesou nahrazující mezerník. Obsažený joystick není pravou analogovou páčkou, nýbrž osmisměrovým tlačítkem, na něž lze připnout palcový nástavec.
K ovládání prvků na horní straně pak dobře poslouží zbylé čtyři prsty. Najdeme na ní skrolovací kolečko a 19 programovatelných kláves. Ty jsou podle zvyklostí keypadů seřazeny pod sebou a disponují nastavitelným RGB podsvícením, stejně jako další části Razer Tartarus V2.
Jak bylo zmíněno v úvodu a jak vyplývá i z názvu, Razer Tartarus V2 je nová verze staršího keypadu Razer Tartarus. Co vše se dočkalo vylepšení?
Zaprvé tlačítka. Jejich počet vzrostl z 28 na 32, což s sebou samozřejmě nese širší možnosti používání. Navíc se klávesy dočkaly mecha-membránových spínačů, kterými disponuje třeba klávesnice Razer Ornata Chroma. Ty by měly kombinovat přesný stisk mechanických spínačů s měkkým dorazem membránových.
U kláves nelze opomenout ani další důležité vlastnosti. Plná programovatelnost již byla zmíněna výše, přítomný je však též N-Key Rollover a technologie Hypershift, díky níž lze jedné klávese přiřadit dvě různé funkce a přepínat mezi nimi pomocí libovolně zvoleného tlačítka.
Druhým výrazným vylepšením je polstrování opěrky. První verze Razer Tartarus žádné měkčení pro oblast zápěstí neposkytovala, což ale Razer Tartarus V2 mění a přináší pohodlnou koženkovou opěrku, která je navíc nastavitelná pro ruce všech rozměrů.
Bez odpovídajícího softwaru lze potenciál herních periferií využít jen těžko. Desktopová aplikace Razer, která je kompatibilní i s Razer Tartarus V2, nese název Razer Synapse. Pokud máte jiné herní ovladače Razer, jste s ní pravděpodobně již dobře obeznámeni, zaštiťuje totiž přizpůsobitelnost všech produktů této značky.
A k čemu je taková přizpůsobitelnost dobrá? Protože keypad nemá standardní klávesy a každému tlačítku lze funkci přizpůsobit, zajišťuje Razer Synapse právě to. Stejně tak se skrze software nastavuje RGB podsvícení Razer Tartarus V2. K dispozici jsou vám předdefinované profily i možnost vytvořit si vlastní. Profily lze přiřadit jednotlivým hrám, takže pro Counter-Strike může platit jiné rozložení než třeba pro Dotu 2.
Razer Tartarus V2 je ergonomický herní keypad, který nepostrádá mecha-membránové klávesové spínače, široké možnosti přizpůsobení ani kvalitní zpracování. Klávesnici keypad sice nenahradí, nabídne však zajímavý a především pohodlný požitek z počítačového hraní.