Společnost Realme se v posledních letech etablovala jako nepřehlédnutelný hráč v oblasti střední třídy mobilních telefonů. Podobně jako další, např. Xiaomi, které je stále asi nejviditelnější značkou v tomto segmentu, kombinuje zajímavou hardwarovou výbavu s příznivou cenou. Dostali jsme příležitost si „osahat“ čerstvou novinku Realme 9 Pro. Jaká je?
Realme 9 Pro je druhým nejvyšším zástupcem celé řady Realme 9. Ta obsahuje celkem čtyři modely – základní Realme 9i, Realme 9 (ten se u nás neprodává) a dvě varianty Pro – Realme 9 Pro, který je tématem této recenze, a Realme 9 Pro+.
V této recenzi se tedy zaměříme na Realme 9 Pro, na telefon, který se u nás prodává za přijatelných 7 999 Kč (březen 2022) ve verzi s 8 GB RAM, 128 GB paměti a podporou 5G sítí. A přesně v této konfiguraci dorazil i na recenzi. Pro úplnost dodejme, že na trhu je ještě varianta se 6 GB / 128 GB za cenu 7 499 Kč (březen 2022).
Telefon je dodáván v bytelné krabičce nepřehlédnutelné žluté barvy s jemnou texturou. V ní, kromě samotného telefonu – ten náš dorazil v provedení Aurora Green, jak se na krabičce píše – najdeme následující příslušenství:
Vnitřek krabičky zabírá poněkud zbytečná výstelka z tuhého plastu, která jednotlivé části výbavy drží na místě při přepravě, přesto si dovedu představit nějaké lepší, rozuměj ekologičtější řešení. Obzvláště, když se někteří výrobci dle svých slov snaží o přístup šetrný k přírodě a např. nepřidávají ke svým telefonům nabíječky. Není to nic zásadního, spíše to nepříjemně zarazí.
Realme 9 Pro dorazil, jak již zaznělo výše, v barevné úpravě Aurora Green. To je v podstatě tmavá modrozelená barva, přičemž záda využívají vizuálního efektu, který opticky vytváří na zádech prohlubeň. Ta dělí záda opticky na dvě části, přičemž v té spodní se objevují blýskající se třpytky. Lesklá záda mají obvyklý problém – otisky prstů jsou na nich prostě vidět a telefon dost rychle působí poněkud „upatlaně“.
Modul fotoaparátu je skleněný a výrazně vystouplý nad povrch telefonu, takže se telefon na rovné ploše trochu pohupuje, zejména v případě, že se prstem pohybujeme po dolní části displeje. Částečně to srovnává dodávané pouzdro, byť i to fotoaparáty mírně převyšují.
Propagační materiály už od počátku lákaly na téměř chameleonskou schopnost Realme 9 Pro: Na slunci má totiž měnit barvu. Má. V mém případě ale zůstal telefon stále stejně zelený, ať ležel na slunci, jak chtěl dlouho. V každém případě telefon vypadá zajímavě a líbivě.
Samotné Realme 9 Pro se ergonomicky povedlo. Dobře se drží v ruce, hmotnost 195 g, resp. její rozložení může za to, že je telefon stabilní a vyvážený, v ruce neklouže, „hmota“ je v ruce jasně citelná. Stabilitě při úchopu určitě přispívají i téměř rovné hrany. Všechna tlačítka, tedy vlevo dvojice pro úpravu hlasitosti, vpravo na rozsvícení obrazovky kombinované se čtečkou otisků prstů, jsou přímo pod prsty, tam, kde mají být. Nicméně, očividně je to telefon pro praváky a v tomto ohledu funguje velice dobře. U leváků si ale dovedu představit problémy a nutnost přehmatávání např. při odemykání, což není ani trochu pohodlné.
Ačkoliv se jedná o kompletně plastový přístroj, působí velmi bytelně. Oficiálně bohužel Realme 9 Pro nenabízí žádnou certifikovanou odolnost proti vodě nebo prachu, ale je jasné, že v této cenové třídě muselo dojít na ústupky. A tohle je jeden z nich. Alespoň je tu od výrobce nalepené ochranné sklo, má nicméně docela výrazné hrany a zejména kolem selfie fotoaparátu je vidět až příliš.
Jedním z velkých trumfů Realme 9 Pro je bezesporu displej. Slušná úhlopříčka 6,6 palce nabízí skutečně dost místa na všechno, co si jen budete přát. Poměrně výrazně je znatelná brada telefonu a chvilku jsem si zvykal i na průstřel pro selfie fotoaparát v levém horním rohu.
V každém případě, Realme 9 Pro se velmi dobře daří maskovat fakt, že je osazen „pouze“ IPS LCD panelem. Displej vážně působí prvotřídně. Celkovému dojmu hodně pomáhá 120Hz obnovovací frekvence (nutno zapnout v nastavení, od výrobce má telefon nastaveno pouze 60 Hz), možno použít i adaptabilní nastavení, které mezi oběma hodnotami přepíná. Scrollování webových stránek či sociálních sítí je velice plynulé, barvy jsou krásně syté, text ostrý, nádhera.
Chvályhodná je i velmi dobrá čitelnost na slunci, k dispozici je rovněž tmavý režim a též funkce zvaná Ochrana zraku, která snižuje množství emitovaného modrého světla a šetří oči. Obrazovka Realme 9 Pro v takovém případě mírně zežloutne a čtení textu je na ní příjemné. Maximální jas telefonu umí být docela bodavý, své využití ale najde na slunci, kde je bez problémů čitelný. „Vytažení jasu“ na maximální úroveň využijete ale málokdy, pohodlně si vystačíte s automatikou, která na okolní podmínky reaguje velmi spolehlivě.
Co se výkonu týče, u Realme 9 Pro si není na co stěžovat. Kombinace výborného chipsetu Snapdragon 695 5G a 8 GB RAM – kterou je ještě možné o 3 GB posílit na úkor vnitřního 128GB úložiště – zajistí opravdu hladký běh všech aplikací. Přehrávání videí, procházení internetu, hraní her (testováno na ověřené klasice Asphalt 9) naprosto bez záseků. Telefon se nikterak „nezadýchával“, nezahříval.
Výborně je rovněž optimalizovaný i operační systém Android 12. V tomto ohledu vše běží, jak má, výkonově je Realme 9 Pro telefon, který nebude ztrácet ani do budoucna. Zamrzí ovšem jedna věc – telefon se bohužel neobešel bez předinstalovaných aplikací typu Booking.com nebo dedikované appky pro AliExpress. Naštěstí se dají odinstalovat, v každém případě je to práce navíc.
Propagační materiály nového Realme 9 Pro lákaly zejména na fotoaparát. Nemůžu si pomoct, ale výsledný dojem je spíše rozpačitý. Napřed ale papírové parametry: Realme 9 Pro nabízí sestavu tří snímačů v následující konfiguraci:
Máme tak tu čest s vcelku standardní fotografickou výbavou, která vyloženě nezklame, ale zároveň nepředvádí ani nějaké oslnivé výkony. Máte-li solidní světelné podmínky, tzv. jasný slunečný den, a jste v exteriéru, výsledek bude výborný: Barvy jsou živé, ostrost bezproblémová, příjemně překvapilo podání kontrastních scén. Už v interiéru začne telefon trochu narážet na svoje limity, fotky ztrácejí na ostrosti, začínají šumět, jak telefon Realme 9 Pro navyšuje citlivost.
A moc nepomáhá ani AI, která sice pozná, co fotíte, a tomu nastavení přizpůsobí, efekt to ale valný nemá. Noční fotky jsou trochu sázka do loterie. Někdy to vyjde, jindy nikoliv. Realme sice nabízí speciální noční režim, ten ale nespočívá ani tak ve změně parametrů snímku jako v prodloužení expozice. Což je za určitých okolností efektní a dostatečně „art“ (například rozmazaná světla projíždějících aut), jindy spíše na škodu, protože není snadné udržet telefon v klidu.
K dispozici je i makro, které je tu se svými 2 Mpx vážně jen do počtu, a vyloudit z něj kloudný snímek je docela oříšek. Pro ty, kteří chtějí mít nad snímkem větší kontrolu, je připraven režim Pro. Ten umožní hlubší nastavení, včetně zobrazení histogramu a focení do RAWu, což je rozhodně fajn. Zvolit můžete také portrétní režim, jenž rozmaže pozadí a za dobrých podmínek jsou fotky obstojné, a rovněž režim ulice, který zase vylepší stabilizaci obrazu. Ta je ale pouze digitální.
Co však u Realme 9 Pro vyloženě překvapilo, je jeho baterie. Kapacita 5 000 mAh je sama o sobě dost velká a ve střední třídě obzvlášť, co však vyloženě překvapí, je optimalizace využití energie. Ta totiž jakoby ani neubývala. Jiné telefony se doslova vybíjí před očima, Realme 9 Pro prostě drží. Telefon i při větším využití (hraní her, videa, poslech hudby, volání, komunikace na sociálních sítích) vydrží bez problémů den. Když nebudete přilepeni k obrazovce neustále, z přístroje vymáčknete klidně dva dny bezproblémového užití. A v případě, že vám zrovna nikdo nevolá, nikomu nepíšete a na mobil se podíváte tak akorát na hodiny, bude to samozřejmě ještě déle.
Do balení s Realme 9 Pro přidal výrobce 33W rychlonabíječku, jež zvládne plné dobití za plus minus 50 minut, což je docela slušný výkon. Takže v tomto ohledu je to jeden klad za druhým – rychlé nabíjení a navíc nebudete muset nabíjet zrovna často. Nezbývá než chválit.
Nejsilnější dojem z používání Realme 9 Pro je hladkost. Ovládání pomocí gest je perfektně přirozené a do krve přejde téměř okamžitě. Zásluhou 120Hz obnovovací frekvence je veškeré dění na obrazovce plynulé a scrollování webem nebo sociálními sítěmi působí krásně měkce. Rychlé a bezproblémové jsou i záležitosti typu odemykání (spolehlivá čtečka otisků i odemykání obličejem). Radost rovněž dělá 3,5mm jack na sluchátka, byť ten by mohl být spíše na horní hraně telefonu, nebo slot na microSD kartu.
Realme 9 Pro je výborný telefon – displej, výdrž baterie, používání. Jako by mu ale scházel nějaký duch či kouzlo, které by bylo schopné přidat solidní výbavě i řemeslnému provedení přidanou hodnotu. Telefon je do jisté míry zaměnitelný s ostatními jemu podobnými a příliš mi k srdci během používání nepřirostl. Jedná se tedy o schopný telefon, který ale nenabízí nic výjimečného, čím by nad ostatními vyčníval.
Realme 9 Pro je dobře vypadající a moderní telefon se zajímavou výbavou – obzvláště ve spojení s lákavou cenovkou. Má skvělý displej, dlouho vydrží na baterii, je plynulý, výkonný a připojíte si k němu i drátová sluchátka. Fotoaparát by ale mohl být ještě o něco lepší, jelikož ne vždy plní to, co výrobce slibuje. Vše ostatní šlape, jak má, a telefon své cílové skupině rozhodně dobře poslouží. Některým ale může scházet vnitřní kouzlo, které by jej dokázalo povýšit nad ostatní a dodat mu přidanou hodnotu.
Klady
Zápory
Realme 9 Pro je podařený telefon s výborným displejem, solidním výkonem i dlouhou výdrží. Design vyvolává dojem luxusu a fotoaparát vykoná, zejména při dobrých světelných podmínkách, dobrou práci, byť není dokonalý. Nenabízí sice nic výjimečného a může být zaměnitelný, svou práci ale odvádí dobře.
Jiří V. Matýsek
Moje jméno je Jiří V. Matýsek a jsem psavec tělem i duší. Baví mě technika, rád píšu o mobilních telefonech, počítačích a dalších technologiích. Největší vášní mimo práci je ovšem hudba - i o ní píšu - recenze a reporty z koncertů - a jsem sběratelem hudebních nosičů všeho druhu. Příležitostně fotím, nepohrdnu ale ani dobrou knihou nebo počítačovou hrou.
Populární mobilní telefony excelující ve střední třídě se ukazují v nové generaci. Společnost Realme se nyní pochlubila modely Realme 9i a k tomu ještě vybavenějšími Realme 9 Pro a také Realme 9 Pro+. Jejich snahou bude podle všeho potvrdit skvělou pověst jejich předchůdců. Co novinky nabídnou? Jak se od sebe liší a jaká je jejich cena?
Nejlevnější telefon řady Realme 9 je Realme 9i, který byl představen už v lednu letošního roku. Dosud nebylo 100% jisté, že se dostane i do Evropy. Teď je to ale už potvrzeno a firma nyní ukázala i tento model. Jedná se o mobil, který cílí na méně náročné zákazníky. Po Realme 9 Pro a 9 Pro+, které se poprvé ukázaly 16. února, už ale sáhnou ti náročnější.
Varianta s označením plus je přitom v řadě smartphonů Realme úplnou novinkou. Z logiky věci by se mohlo zdát, že půjde o nejvybavenější model. Při pohledu na parametry je však hra vyrovnanější. Každý model má co nabídnout a najde si jiného zájemce.
Vzhledově si je nová generace podobná s modelem Realme GT Neo 2 5G. Realme 9i a Realme 9 Pro spolu sdílí rozměry i úhlopříčku displeje. Nejmenší je překvapivě model 9 Pro+, a to o necelý půlcentimetr. Modely Pro shodně zaujmou modrou barevnou variantou, která mění zbarvení zadní strany telefonu v reakci na sluneční svit či ultrafialové záření. Tato varianta však prozatím není skladem, k dispozici bude o něco později. V tuto chvíli můžete vybírat mezi černou a zelenou.
Kromě technologie displeje je důležitá také jeho velikost. Úhlopříčky okolo 6,5" jsou dnes již naprosto běžnou záležitostí a volí je čím dál více výrobců. Realme 9i a 9 Pro disponují stejným IPS panelem s úhlopříčkou 6,6" a Full HD+ rozlišením. Jemnost bohatě postačuje. Přece jen si však model Pro uzmul nějaké vítězství a obraz dokáže rozhýbat v rychlé frekvenci celých 120 Hz. Ovšem i 90 Hz u Realme 9i je také velmi pěkný údaj.
To Realme 9 Pro+ se drží o krok zpátky, alespoň co se úhlopříčky týče. S téměř na chlup stejným rozlišením si zabírá o 2 desetiny palce menší úhlopříčku než jeho souputníci. Jemnost díky tomu neznatelně povyskočila. Daleko důležitější je přítomnost Super AMOLED panelu. Zobrazovaná černá barva je tedy skutečně černá.
U tohoto modelu výrobce spoléhá na dynamickou 90Hz odezvu měnící se v závislosti na aktuální potřebě. Další specialitkou nejpokročilejšího modelu se stává čtečka otisků prstů v displeji, skrze kterou si můžete rovněž změřit srdeční tep.
Oblast výkonu není pozapomenuta. Základní Realme 9i nabízí slušně vybavený Snapdragon 680 v kombinaci se 4 či 6 GB paměti RAM. Realme 9 Pro přináší úspornější čip Snapdragon 695 5G vyráběný 6nm procesem. K 6 či 8 GB RAM můžete přidat ještě virtuální RAM o velikosti až 5 GB.
Nejlepší telefon řady spoléhá na ještě výkonnější čip. Procesorem smartphonu Realme 9 Pro+ se stal MediaTek Dimensity 920 5G. Operačním systémem bude, stejně jako v případě Realme 9 Pro, Android 12 v grafické nástavbě RealmeUI 3.0. U modelu Realme 9i pak padla volba na Android 11 s RealmeUI 2.0.
Telefonům nechybí odemykání tváří, aby se k datům nedostal nikdo nepovolaný. Snímání obličeje dále využijete při platbách mobilem pomocí Google Pay díky čipu NFC. Interní kapacity pamětí jsou 64 či 128 GB u modelu Realme 9i, 128 GB u Realme 9 Pro a nejvíce najdeme u Realme 9 Pro+, a to 256 GB, zde však už nelze kapacitu úložiště rozšířit pomocí paměťové karty.
Model Realme 9 Pro+ se ale může pochlubit jednou specialitkou – pokročilým systémem chlazení. Je 5vrstvý a obsahuje jedny z největších parních komor na trhu, takže teplotu jádra může snížit až o 10 °C. To je dobrá zpráva pro ty, kdo rádi hrají graficky náročné hry.
Základní model Realme 9i se pyšní hlavním 50Mpx fotoaparátem. Postrádá sice ten širokoúhlý, ale své další 2 čočky věnuje schopnosti makro snímání a poslední je senzor hloubky obrazu pro rozmazaná pozadí. To Realme 9 Pro oproti Realme 8 Pro ubírá jeden zadní fotoaparát, konkrétně ten hloubkový. Také již nenabízí 108 Mpx rozlišení, nyní jde o 64 Mpx. Ovšem zlepšuje se světelnost na f/1,8. Zde už 8Mpx širokoúhlý foťák nechybí a rovněž neopomíná 2Mpx makro.
Fotoaparát je jedním z největších taháků Realme 9 Pro+ 5G. Schopnost snímače je vylepšena zejména v oblasti snímání nočních a večerních fotek. Větší 1/1,56" senzor pojme o téměř 64 % více světla a na snímcích to bude jistě znát. Hlavní senzor je 50Mpx a jedná se o Sony IMX766 s optickou stabilizací obrazu. Při horších světelných podmínkách pomůže optické stabilizaci i ta elektronická. Šum pak redukuje i umělá inteligence ve verzi 3.0. Pro efektní zaznamenání světel aut jako dlouhých čar obsahuje Realme 9 Pro+ rovněž dlouhou expozici.
Zadní fotoaparáty dokáží natáčet video ve vysoké kvalitě. Realme 9i ve Full HD a modely Pro dokonce ve 4K. Všem třem modelům se v horním průstřelu displeje ukrývá 16Mpx fotoaparát pro selfie snímky a Full HD videa. Lepším snímkům také dopomáhá funkce umělé inteligence.
Kapacity baterií na tom nejsou vůbec špatně. Realme 9i a Realme 9 Pro spoléhají na pořádnou nálož energie, konkrétně 5 000 mAh. Model 9 Pro+ má o něco méně, pořád ale velmi příjemných 4 500 mAh. I přes nižší kapacitu však oproti dvěma společníkům zvládne nabíjet nejrychleji. Drátové nabíjení SuperDart totiž probíhá až o výkonu 60 W. U předešlé dvojice jde o Dart 33 W. Celá řada je vybavena i 3,5mm jack konektorem a stereo reproduktory.
V tabulce vidíme přehledné srovnání nových smartphonů řady Realme 9. Základní model 9i se vyznačuje hardwarovými parametry, které budou perfektně ladit s požadavky méně náročného zájemce. I tak se mu ale dostane skvělého displeje, trojitého fotoaparátu či vysokokapacitní baterie s podporou rychlonabíjení. Verze Realme 9 Pro a 9 Pro+ pak zákazníkům nabídnou ještě něco navíc.
Ceny jednotlivých modelů řady Realme 9 jsou následující:
Parametry/ Model | Realme 9i | Realme 9 Pro | Realme 9 Pro+ |
---|---|---|---|
Displej | 6,6" (20 : 9) | 6,6" (20 : 9) | 6,4" (20 : 9) |
2 412 × 1 080 px, 401 ppi | 2 412 × 1 080 px, 401 ppi | 2 400 × 1 080 px, 409 ppi | |
IPS LCD, 90 Hz | IPS LCD, 120 Hz | Super AMOLED, 90 Hz | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 50 Mpx, f/1,8, Full HD s 30 fps |
hlavní: 64 Mpx, f/1,79, 4K video s 30 fps |
hlavní: 50 Mpx, f/1,88, OIS, 4K video s 30 fps |
hloubkový: 2 Mpx, f/2,4 |
širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 119° |
širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,25, 119° |
|
makro: 2 Mpx, f/2,4 |
makro: 2 Mpx, f/2,4 |
makro: 2 Mpx, f/2,4 |
|
Přední fotoaparát | 16 Mpx, f/2,1, Full HD video s 30 fps |
16 Mpx, f/2,05, Full HD video s 30 fps |
16 Mpx, f/2,4, Full HD video s 30 fps |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 680, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 695 5G, 8jádrový | MediaTek Dimensity 920 5G, 8jádrový |
GPU | Adreno 610 | Adreno 650 | Mali-G68 MC4 |
RAM | 4/6 GB | 6/8 GB | 6/8 GB |
Interní úložiště | 64/128 GB, microSD až 1 TB | 128 GB, microSD až 1 TB | 256 GB |
Operační systém | Android 11 | Android 12 | Android 12 |
Podpora sítí 5G | ✕ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 5 000 mAh | 5 000 mAh | 4 500 mAh |
rychlonabíjení: 33 W | rychlonabíjení: 33 W |
rychlonabíjení: 60 W |
|
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✓ | ✓ | ✓ |
Stupeň krytí | ✕ | ✕ | ✕ |
Rozměry | 164,4 × 75,7 × 8,4 mm | 164,3 × 75,6 × 8,5 mm | 160,2 × 73,3 × 7,99 mm |
Hmotnost | 190 g | 195 g | 182 g |
Cena | od 5 499 Kč | od 7 499 Kč | 10 499 Kč |
Při výběru nového Realme 9 bude potřeba objasnit si své preference. Nejvýkonnější model si vás může získat kompaktním, zato excelentním AMOLED displejem s rychlou odezvou, dále nejrychlejším nabíjením, senzorem srdečního tepu či výkonným procesorem. Model 9 Pro oproti tomu zvětšuje úhlopříčku displeje a také kapacitu baterie. Základní Realme 9i toho zvládne rovněž hodně a pro méně náročné uživatele bude svou výkonností plně dostačovat.
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní