Recenze Canon EOS 760D

Zobrazit katalog
Recenze Canon EOS 760D

Koupil jsem si další fotoaparát a začínám mít pocit, že je sbírám. Nic jiného mi při fotografování přírody ani nezbývá. Firma Canon to má zmáknuté tak, že každý fotoaparát umí něco jiného. Jako by říkali, “přeci nedáme všechny šikovné věci do jednoho těla, když si můžete koupit fotoaparáty tři”. Jeden má vysoké rozlišení, druhý dokonale ostří a rychle snímá, ten další je neuvěřitelně praktický, s dokonalým videm, vestavěnou Wi-fi. Nestačí-li, uděláme další, ten zase bude mít jen vestavěnou GPS.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Zebra Böhmova (Equus quagga boehmi)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 29. ledna 2016 9:43:44, ZOO Praha (Česko)

Kdo se s tím má furt tahat?

Zadání jsem měl poměrně jasné. Potřebuji malý, lehký APS-C fotoaparát, který průběžně ostří video, s dotykovým ovládáním výklopného displeje, vestavěnou wi-fi a interním bleskem, s cenou do 20 tis. Kč. Aby jej, kromě mne, mohla používat i rodina.

Intenzivněji fotografuji desátým rokem a začínám si uvědomovat, že jedinou limitou, proč nemám hezké fotografie, je to, že potkávám výjimečné motivy obvykle ve chvíli, kdy nemám fotoaparát.

Canon EOS 760D (dále v textu občas “Mrňous”) bude na nošení při šoulačkách Šumavou naprosto ideální. Podobně při pravidelných procházkách s dětmi okolo Prahy nebo v zoologických zahradách. Obzvlášť s nasazeným objektivem Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM a telekonvertorem Canon TC 1.4x III, s ohniskem 156 - 450 mm.

Tuto sestavu totiž můžu mít pověšenou, a stále připravenou, přes rameno, na rozdíl od tradičního Canon EOS 1D X s Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM. Jestli na Šumavě při svých dalších desítkách prochozených kilometrů náhodou narazím na rysa ostrovida, fotografován bude právě Mrňousem.

Fotoaparát nejen pro malou ručku

Co je malé, to je hezké. Asi první slova, která vás napadnou, když fotoaparát obtížně hledáte po otevření krabice. Až jej pod složkami návodů a instalačních CD s programy objevíte, přijde šok druhý. Ten fotoaparát je neuvěřitelně lehounký, a to i s vloženým titěrným akumulátorem. Na to by nejeden „bezzrcadlovkář“ valil oči. K velmi dobrému a jistému pocitu při držení přispívá pěkné pogumování, které pokrývá velkou plochu fotoaparátu.

Přestože se mi fotoaparát i s poměrně velkým objektivem drží dobře, přiznávám, že někdo s větší chlapskou pazourou může mít problém. Já mám ručku spíše menší a malé tělo fotoaparátu Canon EOS 760D mě nijak nelimituje.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Sovice sněžní (Bubo scandiacus)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Snowy owl, Canon EOS 760D, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 30. ledna 2016 8:34:08, zvíře v lidské péči, Vysočina (Česko)

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Orel skalní (Aquila chrysaetos)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, stativ Gitzo, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 30. ledna 2016 16:36:59, zvíře v lidské péči, Vysočina (Česko)

Zapnem a hned natáčíme

Co se týče ovládání fotoaparátu, nejvíce se mi líbí už jeho zapínání, především proto, že hlavní účel, pro který jsem si Canon EOS 760D pořídil, je natáčení videa.

Už když fotoaparát zapínáte, jasně páčkou určujete, zda budete fotografovat nebo natáčet. Pokud zvolíte video, je to navíc dovedené k dokonalosti tím, že hned s tím se zapíná zadní displej fotoaparátu a fotoaparát hned průběžně ostří tam, kam objektiv nasměrujete. Paráda. Žádné hrůzné ovládání videa jako třeba u fotoaparátu Canon EOS 1DX, kde se musí do menu. Trochu lepší je to u aktuální řady fotoaparátů 5D a 7D, kde je podobná páčka (ne úplně se stejnou funkcí) přepínání video / fotky u hledáčku. Čerstvě se podobný nástroj objevil i u novinky Canon EOS 1DX Mark II.

V souvislosti s videm je další lahůdkou dotykový výklopný displej fotoaparátu. Natáčení zvířat od země je tak neuvěřitelně pohodlné. Nemusíte si k tomu lehat s obličejem v bahně a pro ostření videa se pouze dotýkáte displeje kam má být zaostřeno. Funguje to neomylně. Nikdy jsem na žádném fotoaparátu výklopný displej neměl a jak zjišťuji, o hodně jsem přicházel.

Canon EOS 760D nebo Canon 750D?

Rozhodně ten první! Jeho výhodou oproti podobnému bratříčkovi je komfort ovládaní. Canon EOS 760D je na tom mnohem lépe a stojí zato si ty necelé dvě tisícovky korun připlatit.

Výhodou je multifunkční otočný volič na zadní straně fotoaparátu. Přesně ten, co možná tak dobře znáte z fotoaparátů Canon vyšších řad. U Mrňouse je navíc doplněn o jistou “kloubovost”, aby se jím daly pohodlně vybírat ostřící body. A zase, funguje to výborně. Tady ale musím opět zmínit, že fotograf s velkou tlapou bude při ovládání trochu trpět. Prostoru pro výběry ostřících bodů při fotoaparátu přiloženém k oku tam opravdu moc není, mně to ale šlo. Naštěstí možností k výběru ostřícího bodu je více.

Dalším rozdílem je to, že Canon EOS 760D má oproti Canon EOS 750D stavový displej v horní části fotoaparátu a není omezen pouze zadním displejem. Což je pro fotografa tradičně pracujícího s vyššími řadami fotoaparátu Canon samozřejmě výhoda.

Obraz stejný jako z jiných dražších fotoaparátů.

Bohužel, stále se na mých fotografických kurzech a workshopech setkávám s bludy, kdy si klienti myslí, že “dražší fotoaparát určitě dělá lepší fotografie”. Prodají Canon EOS 70D a koupí Canon EOS 7D Mark II. A hle, ona je ta fotka úplně stejná. A můžeme jít klidně i níže. Ona ta fotografie bude stejná i z levného fotoaparátu Canon EOS 760D za zlomek ceny fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. A to i včetně míry šumu. Tady snad hned raději přiznám, že dražší fotoaparáty jsou dále zejména v systému ostření a pro někoho (jistě ne pro všechny) v komfortu užívání.

Přestože se může drobně lišit rozlišení a třeba i algoritmus zpracovaní obrazu včetně šumu, ve výsledku pochopitelně rozdíl nenajdete. Což potvrdili i v laboratoři.

Jiná kapitola je samozřejmě srovnání s fotoaparáty formátu Full Frame, ty jsou obrazově skokově dále. Hodnotit obraz fotoaparátu se mi tady moc nechce, je to prostě něco jiného. Rozhodně mě to však nijak nelimituje.

Když jsem se pro Mrňouse rozhodoval, říkal jsem si “tak obrazově horší než z mého starého fotoaparátu Canon EOS 20D (8 Mpx), to snad nebude”. Tento fotoaparát mě obrazově zase tolik nelimitoval. Aktuálně archivní fotky jím pořízené (10 let staré!) vkládám do americké fotobanky Shutterstock. Nikomu to tam pochopitelně nevadí.

Rozepisovat se detailněji o obrazu se mi nechce. Myslím, že bych opakoval to, co jsem psal před rokem u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II po testování v Japonsku. Hodnoty do ISO 1600 jsou pro mne v pohodě, dále už mě ten výstup štve. Ono mě dost štve to ISO 1600, ale tam se to pečlivým zpracování při přesném exponování poměrně ukočírovat.

Tzn., když fotografuji v obtížných světelných podmínkách, na obrazovou bídu se zaměřím a snižuji clonová čísla, nebo poměrně výrazně prodloužím čas, fotím tzv. „na hraně“. Výborným řešením jsou pro to objektivy se stabilizací, ty totiž vadu toho, že fotoaparát má moc šumu, poměrně účelně “zahojí”.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D
Canon EOS 760D

Oko přiložené ke klíčové dírce

Pro toho, kdo je navyklý na zrcadlovky z full frame formátem, bude asi dost depresivní hledáček. Na ten mrňavý z APS-C fotoaparátu jsem už zapomněl. Je to peklo. Jako pohled klíčovou dírkou do temné místnosti. Všechno je hůře vidět, obtížně se manuálně ostří, tma.

Ale nezoufejte. Díky výklopnému displeji s dotykovým ovládáním nemusíte hledáček zas tak často používat, spoustu scén vyfotografujete s ostřením (a to i tím automatickým) v režimu Live View. Funguje to dokonale.

Když píšu, co se mi nelíbí, tak ještě jedna vada. Akumulátor fotoaparátu Canon EOS 760D vydrží žalostně málo. Při nepříliš intenzivním fotografování pouze jeden den, a to za předpokladu, že používáte ještě druhý fotoaparát. Pokud bych fotil celý den jen Mrňousem, tak to asi nevydrží. Pokud budete celý den natáčet, tak to nedá ani náhodou. Obzlášť, když bude mrznout.

Pokud si matně vzpomínám na testování fotoaparátu Canon EOS 5D Mark III v zimě u pižmoňů, byla tam možná tato funkce řešena lépe.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Zubr evropský (Bison bonasus)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/40 s, ISO: 3200, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 20. prosince 2015 13:42:39, Brandýs nad Labem (Česko)

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, 19. prosince 2015 10:27:22, zvíře v lidské péči, Vysočina (Česko)

Plnohodnoté ostření akčních scén

Výrobce uvádí, “...systémem AF s 19 body a všestranným ovládáním povznesete své snímky na novou úroveň. Všechny zaostřovací body jsou tzv. křížové, takže na objekty zaostří rychle a přesně. Výsledkem budou vynikající snímky, ať už fotografujete sport, portréty nebo krajinu. Díky technologii automatického zaostřování Hybrid CMOS AF III modelu EOS 760D natočíte působivé filmy Full HD s filmovou hloubkou ostrosti. Využijte plynulé zaostřování a sledování, se kterými budou snímané objekty ostré, zatímco pozadí zůstane krásně rozmazané”

Po prvním fotografování s Canon EOS 760D můžu říci, že bych to nenapsal lépe. Fotoaparát ostří dokonale i ve ztížených podmínkách. Včetně čelně letící sovy s poměrně blízkým pozadím lesa. Problém jsem měl jen, ale ne vždy, s tím úplně dolním a úplně horním ostřícím bodem při fotografování na šířku u statických záběrů. Citlivý je podle specifikace asi stejně, ale už je příliš u kraje, což mu trochu zabraňuje dělat to, co má - přesně ostřit. U tohoto APS-C fotoaparátu jsou totiž body rozprostřené v celé ploše hledáčku, ne nahňácané okolo středu jako u Full Frame fotoaparátů. K ostření bych měl z praxe snad jen jednu výtku. Centrální bod, takový ten obdélníček, je v hledáčku příliš velký, při práci s teleobjektivem a malou clonou je spíše zázrak, že se budete chytat tam, kam potřebujete. Jak chcete mít ostré oko, když ostřící bod pokrývá vzdálenějšímu zvířeti půlku hlavy? Tady jsou dražší fotoaparáty dále, body jsou menší, navíc jdou nastavením dále zmenšit, takže zaostříte i špedlíkovou hlavičku. S Mrňousem ani náhodou.

Ovládání a stahování přes wi-fi

Asi největší předností, kterou Mrňous nabízí, je pohodlí a rychlost, kterou jim dává Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocí Wi-Fi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie, nebo rovnou zálohovat na cloud službách (internetová úložiště). Nechápu, proč je tahle dokonalá funkce pouze u fotoaparátu nižších řad?!

Podobně jako při prvním seznámení s Wi-Fi ve fotoaparátu u Canon EOS 6D jsem se do spárování s mobilním telefonem pustil bez čtení manuálu. Říkal jsem si “zkusím to, třeba to bude opět intuitivní”. Bylo, netrvalo mi to déle než minutu.

Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu (případně tabletu) aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi připojit, pojmenovat zařízení, na telefonu najít Wi-Fi s vaším pojmenováním, připojit se, ověřit číselným heslem a je to. Fotoaparát můžete plnohodnotně ovládat z telefonu (včetně ostření) nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do počítače. Po odpojení a opětovném připojení není už ověřování nutné. Rychlé, snadné.

Jedinou vadou je snad jen to, že se mi nepodařilo mít registrovaný zároveň iPhone i iPad, vždy se musí to první nastavení zrušit a pak zase nastavovat druhé. Bylo by vhodnější, kdyby si to pamatovalo zařízení obě. Možná to nějak jde, ale to bych se asi musel podívat do toho manuálu.

Pár slov ke konci od Ondřeje prosického
Pár postřehů, žádný test, ostatně jako vždy. Jen jsem chtěl motivovat ty, kteří by rádi fotografovali přírodu a pořád mi tvrdí „já na drahý fotoaparát nemám peníze“. Proč kupovat drahý? Odhadem 70 % toho, co při fotografování divokých zvířat vyfotím, bych zvládl s fotoaparátem Canon EOS 760D.

Na Mrňouse si začínám zvykat a jsem nadšený. Neznám v současné nabídce firmy Canon výhodnější nákup, co se týče poměru výkon / cena. Je to podobný “kauf” jako nyní koupit v bazaru Canon EOS 5D Mark II. Užitná hodnota těch fotoaparátů je mnohem vyšší, než za kolik se nabízejí!
Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací