Fotoaparáty Canon řady xxD mají poměrně bohatou historii a ergonomie těla se od doby toho prvního (Canon EOS D30 z roku 2000) příliš nezměnila. U předchůdce, Canon EOS 70D, přibyl výklopný displej a u Canon EOS 80D je tělo místo hořčíkové slitiny nově z polykarbonátové pryskyřice se skleněnými vlákny. Nijak to pochopitelně nevadí, fotoaparát se díky tomu trošku odlehčil.
Zůstalo i rozmístění ovládacích prvků, jediný rozdíl je patrný na levé straně fotoaparátu, kde jsou tradičně konektory, tam přibyl samostatný konektor na sluchátka.
Sympatický rozdíl se skrývá v hledáčku, který v případě nového fotoaparátu konečně disponuje 100% zobrazením fotografované scény, což u většiny zrcadlovek nebývá pravidlem. Jiná je také matnice, což mimo jiné souvisí s vyšším počtem zaostřovacích bodů.
Canon EOS 80D se díky účelnému pogumování dobře drží, není nutné dokupovat bateriový grip pro lepší úchop. Většinu nastavení lze provést přímo na těle fotoaparátu, což je mnohem praktičtější než neustálé navštěvování menu.
S ovládáním jsem měl při poměrně akčním fotografování dravců a sov pouze dva problémy. Moc mi chyběl kloubový volič pro výběr ostřících bodů, který má fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Jsem na něj zvyklý, funguje dokonale a je v ideální poloze. Vybírání ostřícího bodu se u Canon EOS 80D provádí kloubem uprostřed otočného voliče na zadní straně fotoaparátu. Ne že by to nešlo, ale s okem u hledáčku je to v praxi spíše neproveditelné. Pokud budete fotografovat něco živějšího, zvířata, reportáž, mohlo by to limitovat.
Podobně mám problém s kruhovým voličem na zadní straně fotoaparátu, je malý a ta hrubší část je moc úzká, strašně špatně se s ní manipuluje. Kdyby byla plocha větší, třeba jako u staršího fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II, jistě by to bylo pohotovější.
Spousta činností navyklých z ovládání jiných zrcadlovek Canon se zde provádí poměrně náročně.
Asi už napořád se budeme u této řady fotoaparátů Canon setkávat se slotem na karty typu SD místo CF, které se používaly v minulosti. Nijak to nevadí, karty SD jsou levnější a ty nové i velmi rychlé. Jedinou nevýhodou snad může být, že by mohly být náchylnější k poškození. Ty opravdu rychlé, kvalitní, doporučuji zejména těm, kdo budou tělo používat pro natáčení videa.
Praktický výklopný displej je dotykový, což se hodí opět zejména při natáčení videa, nebo při makrofotografii.
Mám-li vyzvednout nějakou vlastnost, která se mi moc líbila, tak to byl velmi příjemný a tichý zvuk závěrky při exponovaní, tolik kontrastující se šíleně hlučným klapáním zrcátka u dražších zrcadlovek Canon. Firma u zrcadlovky Canon EOS 80D využila nový motorek, který umožňuje výrazně tišší pohyb zrcátka. Plovoucí uchycení a dokonalejší ovládání zrychlení i zpomalení motorku zajišťují plynulý pohyb zrcátka. Vylepšení snižují hluk i vibrace fotoaparátu a díky tomu zvyšují i obrazovou kvalitu výsledných snímků. A to i při sériovém fotografování, Canon EOS 80D stíhá sedm snímků za vteřinu.
Sovice sněžní (Bubo scandiaca)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/4000s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 2. dubna 2015 09:03:30, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Jednoznačným přínosem zrcadlovky Canon EOS 80D je výrazné zlepšení ostření oproti předchůdci. Až tak, že ostří pocitově stejně dobře jako Canon EOS 7D Mark II a v běžných podmínkách i podobně jako Canon EOS 1D X.
Při použití objektivů Canon je každý ze zaostřovacích bodů plně funkční při světelnosti f/5,6 a fotoaparát tak může vždy rychle zaostřit na detail ve vodorovném i svislém směru, všech 49 bodů je křížových. V praxi to vypadá tak, že je jedno, který bod vyberete, objektiv zaostří stejně svižně jakýmkoli krajním bodem jako centrálním. V minulosti, u starších zrcadlovek, byl podobně citlivý pouze bod středový, krajní pouze u velmi světelných objektivů. To se nyní stírá, výborně ostří všechny.
Oproti předchůdci, jímž byl Canon EOS 70D, je i ten centrální bod mnohem citlivější, zaostříte jím poměrně hladce i za šera, což dříve nešlo. Ostření je funkční i při expoziční hodnotě -3V, která odpovídá měsíčnímu svitu.
Pokud jsem na objektiv Canon EF 400mm f/2.8 nasadil pro prodloužení ohniska telekonvertor Canon TC 1.4x III, nepozoroval jsem žádné zpomalení zaostřování, a to ani u krajních bodů. Když jsem ale nasadil Canon TC 2x III, ostření se výrazně zpomalilo a u těch krajních bodů při špatných světelných podmínkách a nekontrastním objektu nedošlo k zaostření vůbec. Jestliže však budete snímat běžnou scénu za venkovního světla, k zaostření dojde. Pokud budete používat objektiv s minimální clonou f/8 (nebo kombinaci objektiv + telekonvertor), bude k dispozici 27 bodů automatického zaostřování (devět z nich je křížových). Součástí ostřícího systému je i jeden mimořádně citlivý středový dvojitý křížový bod.
Pro ostření můžete vybírat ze čtyř možných režimů zónového automatického zaostřování, které jsou vidět v hledáčku. Výběr se provádí pomocí tlačítka umístěného hned vedle spouště. Osobně doporučuji používat výběr jednoho bodu, toho, který pokrývá to, co má být ostré. Popisované jsem praktikoval při snímání statických portrétních fotografií sov. Vybral jsem bod, který pokrýval oko, a zaostřil.
Káně lesní (Buteo buteo)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozice: 1/640s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 2. dubna 2015 10:01:45, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Oproti fotoaparátu Canon EOS 70D se u novinky zvýšilo rozlišení na 24 MPx. Přestože honbu za velkým rozlišením fotoaparátu nevidím obecně moc rád, obzvlášť u těch formátu APS-C, tentokrát se firmě Canon podařilo výstup vcelku ukočírovat. Obvykle totiž platí jednoduchá rovnice: velké rozlišení rovná se hodně šumu na vysoké ISO.
Srdcem digitální zrcadlovky Canon EOS 80D je totiž nejnovější obrazový procesor DIGIC 6 a nový obrazový snímač. Oproti předchozímu modelu Canon EOS 70D sice došlo k navýšení rozlišení o 4 megapixely, ale díky nové technologii konstrukce snímače jsou přesto samotné pixely u novinky větší o 14%!
Výsledek to má jeden. Pocitově se mi zdá, že na vysoké ISO (od hodnoty ISO 800) sice fotoaparát šumí, ale zachovává si poměrně hodně detailů, neztrácí kontrast ani saturaci. Skoro bych řekl, že Canon EOS 80D je obrazově lepší než dražší Canon EOS 7D Mark II, minimálně lze fotografie lépe zpracovávat, při zvyšování kontrastu a citlivém prosvětlování stínů nevyleze v obraze tolik “ošklivostí”.
Při fotografování doporučuji mít v menu fotoaparátu vypnuté “Odšumování při vysokém ISO”. Citlivě odšumit můžete fotografii vždy, ale ostrost vám už nic nevrátí. Pokud vám na počítači šum vadí, je nutné si uvědomit, že si prohlížíte obraz, který v podobném formátu dáte na papír spíše výjimečně.
Krkavec velký (Corvus corax)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozice: 1/250s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 2. dubna 2015 10:37:44, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Jednou z hlavních výhod fotoaparátu Canon EOS 80D jsou schopnosti při natáčení videa. Je k tomu totiž vyloženě předurčen. Automatické ostření u digitálních zrcadlovek se v posledních asi čtyřech letech dotáhlo k dokonalosti a nyní už nemusí limitovat ani laika bez zkušenosti s manuálním ostřením.
Jednoduše volič vedle hledáčku přepnete do polohy odpovídající natáčení (ikonka červené kamerky), ihned se sám rozsvítí displej a tam, kam nasměrujete objektiv, bude hned zaostřeno. Novinkou fotoaparátu Canon EOS 80D oproti jiným zrcadlovkám je to, že rychlost přeostření ve videu si můžete sami nastavit a změnit tím celkové vyznění scény. Tato možnost se dá využít pro momenty, kdy je hlavní objekt příliš v pohybu a mizí z plochy, kde má být zaostřeno. Citlivost přeostření je možné snížit.
Oproti předchůdci můžete ve formátu Full HD nově natáčet videa rychlostí až 60 snímků za sekundu, což je vhodné pro záznam rychlých akčních scén a případně při zpracování videa záznam zpomalit pro poutavé zachycení pohybu. Kameramani mají také k dispozici úplnou kontrolu nad úrovní zvuku, která spolu s využitím vstupů pro sluchátka a mikrofon umožňuje zaznamenávat zvuk v profesionální kvalitě.
Při testování videa u dravců a sov se mi stejně jako jindy osvědčilo manuální nastavení. Přepnete otočný volič režimů na “M”, nastavíte čas 1/50 s (který je kameramany obecně doporučován), clonu zvolíte podle potřeby (osobně preferuji ty nízké pro zvýraznění natáčeného zvířete) a měníte pouze hodnotu ISO, aby byla scéna vhodně exponována (náhled výsledku je vidět na displeji).
Před samotným natáčením doporučuji nenechávat vyvážení bílé na automatice, při změně kompozice by se mohla měnit barevnost výsledného videa.
Orel skalní (Aquila chrysaetos)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 2. dubna 2015 19:00:04, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Stejně jako u většiny nových fotoaparátů můžete v menu fotoaparátu Canon EOS 80D najít funkci HDR. Nastavíte rozsah rozdílu mezi pořízenými snímky (1, 2, 3 EV), zmáčknete spoušť a fotoaparát rychle po sobě vyfotografuje tři snímky, které ihned složí do jednoho. Záleží pak na nastavení, zda uloží všechny nebo jen poslední, složený.
Složená výsledná fotografie má dvě zásadní vady: je uložená ve formátu JPG bez možnosti dalších úprav a tonální podání fotografie mi příliš nesedí. Zpracování se více soustředí na stíny, které jsou prosvětlené až nepřirozeně. Naopak světlá obloha je korigována jen minimálně a zrovna tam by se to hodilo nejvíc. Třeba to však byla náhoda dané situace, chtělo by to více zkoušek.
Nicméně, při problematických světelných podmínkách doporučuji funkci používat. Obzvlášť v případě dokumentačních fotografií, kdy vám postačí jen JPG. Pro vážnější práci, fotografování krajiny před svítáním nebo u fotografií se sluncem v záběru osobně zůstanu u pořizování třech snímků RAW pro pečlivé, co nejpřirozenější podání.
Puštík obecný (Strix aluco)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozice: 1/250s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2, Blesk: Ne, 3. dubna 2015 07:07:47, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Výbornou novinkou nových fotoaparátů je pohodlí a rychlost, kterou jim dává Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocí Wi-Fi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie, nebo rovnou zálohovat na cloud službách (internetová úložiště). Nechápu, proč je tahle dokonalá funkce pouze u fotoaparátů nižších řad a fotoaparáty Canon EOS 5D Mark III a 1DX tímto nedisponují.
Podobně jako při prvním seznámení s Wi-Fi ve fotoaparátu u Canon EOS 6D jsem se do spárování s mobilním telefonem pustil bez čtení manuálu. Říkal jsem si “zkusím to, třeba to bude opět intuitivní”. Bylo, netrvalo mi to déle než minutu. Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu (případně tabletu) aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi připojit, pojmenovat zařízení, na telefonu najít Wi-Fi s vaším pojmenováním, připojit se, ověřit číselným heslem a je to. Fotoaparát můžete plnohodnotně ovládat z telefonu včetně ostření nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do tabletu nebo mobilního telefonu.
Po odpojení a opětovném připojení není už ověřování nutné. Rychlé, snadné. Jedinou vadou je snad jen to, že se mi nepodařilo mít registrovaný zároveň iPhone i iPad, vždy se musí to první nastavení zrušit a pak zase nastavovat druhé. Bylo by vhodnější, kdyby si to pamatovalo zařízení obě.
Výr velký (Bubo bubo)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/400s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -4/3, Blesk: Ne, 3. dubna 2015 07:44:17, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Poměrně dlouhou dobu trvalo, než se digitální zrcadlovky naučili to, co už uměly dlouhé roky i ty nejlevnější kompakty - nastavit automatické snímání fotografií, které se pak uloží do výsledného videa, které zrychleně zobrazí delší časový úsek.
Při použití režimu Timelapse mohou uživatelé zadat počet snímků a časový interval. Na základě těchto informací fotoaparát zobrazí délku klipu a vytvoří film ve Full HD rozlišení. Záznam fotografií v plném rozlišení mohou při použití intervalového časovače uživatelé ovlivnit nastavením doby od jedné sekundy po 99 hodin, 59 minut a 59 sekund, ale i určením počtu fotografií v rozmezí 1 až 99 nebo bez omezení maximální hranice.
Bohužel, přes moji opakovanou snahu se mi nepodařilo toto vyzkoušet. Poměrně snadno lze funkci v menu najít a nastavit, problém však nastává při samotném spuštění. Nic se neděje. Fotoaparát ještě nabídne jakési zkušební video, ale ani to nelze nijak spustit. Nepředpokládám však, že by to byla vada, možná je tam jen nějaká nelogičnost a já to nesprávně pochopil.
Avšak pokud to bude fungovat, jsou možnosti časosběrných filmů v přírodě neomezené. Od ranních svítání s mlhou, pohybující se dramatické oblačnosti, po otvírání květů s jejich natáčením za slunečními paprsky.
Jestřáb lesní (Accipiter gentilis)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozice: 1/100s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -4/3, Blesk: Ne, 3. dubna 2015 09:10:24, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Pokud o koupi Canon EOS 80D uvažujete, měl bych asi zmínit nejbližší alternativy. U přímé konkurence je to trošku levnější Nikon D7200, nebo mnohem dražší, podle specifikací téměř dokonalá novinka Nikon D500. Když už jsem u té varianty “tak si připlatím”, i firma Canon nabízí výkonnější alternativu, je jím fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, který stíhá 10 snímků za vteřinu, má více možností nastavení pro ostření, má sloty na dvě paměťové karty a vestavěnou GPS.
Naopak těm, kteří by rádi ušetřili, doporučím Canon EOS 760D. Osobně ho používám a při většině fotografování mě nijak nelimituje. Nutno přiznat, že jej používám z velké části pouze na video, ale i s Canon 80D to bude u většiny majitelů podobně. Koupí si jej hodně kameramanů, které osloví těch 60 snímků za vteřinu ve Full HD rozlišení.
Sýček obecný (Athene noctua)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/160s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -4/3, Blesk: Ne, 3. dubna 2015 10:03:32, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko