Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Kolofix

Recenze Canon PowerShot G7 X Mark II

Zobrazit katalog
Recenze Canon PowerShot G7 X Mark II

Písmeno “G”, odznak kvalitních kompaktů

Typová řada “G” fotoaparátů Canon vždy byla synonymem pro kvalitní praktické kompakty, které uspokojí nejednoho uživatele zrcadlovek. V mém okolí vždy bylo několik zkušených fotografů, kteří měli kompakt pro rychlé dokumentování běžných reportážních scén v momentě, kdy na sestavování klasické zrcadlovky s objektivem nebyl čas. Byla totiž schovaná hluboko v útrobách batohu.

Dokonce znám i takové fotografy, kteří nechali svojí klasickou fotografickou výbavu se zrcadlovkou doma a na horskou túru si tradičně brali jen malý kompakt, který velký fotoaparát v mnoha příležitostech nahradil.

Jak šel čas, od roku 2000 s Canon PowerShot G1 jsme se dostali až k fotoaparátu Canon PowerShot G16 v roce 2013. Poté se nám označování nejvyšší řady kompaktů trochu zamotalo, ale písmeno “G” pořád zůstává známkou toho nejlepšího.

U nového kompaktního fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II to není jinak. Pokud si jej koupíte, dostanete rychlý fotoaparát, který snímá do formátu RAW, jenž má díky poměrně velkému senzoru velmi pěknou obrazovou kvalitu.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Katedrála Svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II, , Clona: 3.5, Doba expozice: 1s, ISO: 125, Kompenzace expozice: +3, Blesk: Ne, 6.května 2016 04:54:07, Praha (Česko)

Canon PowerShot G7 X Mark II - menší než jste čekali

Zejména těm, kdo jsou od firmy Canon zvyknutí na tradiční “Géčka”, přijde Canon PowerShot G7X Mark II vyloženě titěrný a lehounký – je totiž menší a lehčí než předchůdci. Není o mnoho větší než ty nejmenší kompakty a můžete jej v pohodě vložit do kapsy aniž byste to příliš vnímali. Fotoaparát váží 319 g a jeho velikost je 105,5 × 60,9 × 42,0 mm.

Co se týče rozložení ovládacích prvků, musel jsem si trochu zvyknout. Například spoušť fotoaparátu bych uvítal blíže pravému okraji, tam kde je otočný volič. A otočný volič přesunout tam, co je nyní spoušť. Je totiž relativně malinká, hůře dosažitelná a ukazováček ji při fotografování trochu “hledá”. Funkčnost otočného voliče je fajn, nemusíte nic hledat v menu a velmi snadno, v rozsahu -3 až +3 EV, provádíte korekce expozice. Bohužel otáčení kolečky není vůbec snadné, pro změnění režimu je nelze pohodlně uchopit, ovládat.

Zadní straně vévodí velký displej fotoaparátu, který je výklopný. Sice trochu zvláštně, pouze jedním směrem, ale při fotografováním jsem zjistil, že mě to nijak nelimituje a že mi to vlastně stačí. Nepotřebujete vysoký stativ, může mít fotoaparát u pasu a nemusíte se k němu nijak sklánět. Nadšení budou uživatelé, kteří podlehli módní vlně selfie fotografií, otáčení displeje je pro “autoportrétování” vyloženě předurčeno.

Na pravé stráně je několik tlačítek, z nichž ta dvě horní jsou volitelná. Můžete jim přiřadit funkci, kterou nejvíce používáte. Jednomu jsem si přiřadil samospoušť pro nehybné fotografování ze stativu a tomu druhému pak nastavení hodnoty ISO. Přišlo mi to mnohem praktičtější.

Menu fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II je velmi přehledné. Obzvláště ti, kdo jsou zvyknutí na zrcadlovky Canon, budou spokojení, nijak výrazně se neliší. Protože se mi pro testovaný fotoaparát nepodařilo dohledat manuál, učil jsem se ovládání při samotném fotografování. Snad jediné, co jsem nenašel, bylo jak nastavit fotoaparát pro manuální zaostření, když je méně světla (tma). Fotoaparát to totiž umožňuje (doplnění, opravdu to tam je, elektronicky na displeji posouváte podle měřidla vzdálenosti rovinu zaostření).

Moc se mi líbilo měnění ohniska prstencem, který je u vysunutého objektivu. Tolik to připomínalo klasický objektiv používaný na zrcadlovkách. Tento prstenec se používá i ve spoustě dalších nastavování, podle toho, co zrovna měníte.

Objektiv má rozsah 24 - 100 mm, což mi připadá jako hodnota ideální pro většinu příležitostí při fotografování. Zatímco rozsah objektivu je poměrně tradiční, jeho světelnost je výjimečná. Může se pyšnit hodnotami f/1,8 – f/2,8, což není obvyklé, kompakty mají světelnost spíše nižší. Velmi kladně hodnotím použitou optickou stabilizaci, kdy lze expoziční časy až čtyřikrát prodloužit, než je běžné při fotografování z ruky. Snímky nebudou rozmazané.

Canon PowerShot G7X Mark II má vestavěný blesk, který snadno vysunete páčkou na levé straně fotoaparátu. Píšu to především proto, že by jej mohl někdo přehlédnout, je na těle kompaktu velmi pěkně zapuštěný.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Petřínská rozhledna
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II, Clona: 10, Doba expozice: 0.8 s, ISO: 125, Kompenzace expozice: -2, Blesk: Ne, 6. května 2016 05:00:04, Praha (Česko)

Citlivá a velmi rychlá spoušť 

Za tu dobu co fotografuji, mi rukami prošlo několik kompaktů Canon. Vždy jsem je pouze krátce vyzkoušel a hned odložil. Důvod byl pouze jeden, ale zásadní. Byly toto fotoaparáty děsně pomalé. Jak s prodlevou spouště po zmáčknutí, tak se skutečností, že neexistovala žádná možnost rychlé sekvence. To už ale neplatí, Canon PowerShot G7X Mark II je vyloženě rychlík. Spoušť exponuje, hned jak se ji dotknete, což je nepříjemné zejména pokud máte nastavené sekvenční snímání. Ani při sebevětším soustředění totiž nedokážete udělat jeden snímek, což není u digitálních zrcadlovek při troše cviku problém.

Canon PowerShot G7X Mark II zvládne v sériovém snímání 8 snímků za vteřinu, čím se z něj stává poměrně výkonný nástroj na dokumentární fotografování. Buffer pobere 30 fotografií ve formátu JPG, nebo 19 RAWů.

Canon PowerShot G7X Mark II umí natáčet Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů při snímkovacích frekvencích 60p, 50p, 30p, 25p a 24p. Formát 4K pro snímání videa není u fotoaparátu zatím podporován. Videa se ukládají do MP4 souborů ve formátu MPEG-4 AVC/H.264 se stereo zvukem, k dispozici je i iFrame záznam.

Sbíráme RAW data a vyrábíme fotografie

Asi největší předností fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II oproti jiným kompaktům z nabídky firmy Canon je to, že umí fotografovat do formátu RAW. Nepochybuji, že to bude asi hlavní důvod proč tento kompakt pořídit.

Výhoda formátu RAWu je zřejmá. Data ukládaná na kartu jsou nekomprimovaná a lze s nimi dále pracovat bez negativního vlivu na kvalitu fotografie. Při snímání do JPG se musíte smířit s tím, co jste vyfotografovali a na úpravy můžete zapomenout. Pokud fotografujete do formátu RAW, je pak zcela na vás jaké výsledné podání bude fotografie mít. Můžete ji třeba citlivě převést do černobílá (viz. v recenzi prezentovaná fotografie Karlova mostu v Praze). Nebo třeba i poměrně výrazně ztmavit světla a prosvětlit stíny, věc u formátu JPG nemyslitelná.

Pro první zkoušení, těm co formát RAW neznají, doporučuji nejprve snímat současně RAW a JPG. Až si zpracování RAW osvojíte, zůstat jen u něj. Ke zpracování se přímo nabízí program dodávaný výrobcem fotoaparátu, Canon Digital Photo Professional, který lze zdarma stáhnou. Pokud by vám program nevyhovoval, poměrně komplexním nástrojem je český program Zoner Photo Studio 18.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Velká strahovská zahrada
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II, Clona: 10, Doba expozice: 1/5 s, ISO: 125, Kompenzace expozice: -3, Blesk: Ne, 6. května 2016 05:06:56, Praha (Česko)

Praha na konci noci

Když jsem dostal kompaktní fotoaparát na testování, hned mě napadlo jej vyzkoušet v nějakých okrajových podmínkám, pro které není určen. Zkusil jsem skoro noční fotografie Prahy. A ono to šlo.

Při fotografování scén konce noci jsem se snažil ostřit manuálně, tak jak jsem zvyklý z klasické zrcadlovky, ale mnohem praktičtější je u kompaktu Canon PowerShot G7X Mark II ostřit v automatickém režimu. Na dotykovém displeji posunete čtvereček, kam se má ostřit a kompakt tam neomylně zaostří. To by nebylo takové překvápko jako to, že to bezchybně funguje, i když je šero bez světla. Dokonce si troufnu tvrdit, že srovnatelně, ne-li lépe, jako běžná zrcadlovka.

Při snímání fotografií před východem slunce jsem používal manuální nastavení expozice, režim „M“, kdy nastavíte clonu a čas. Na displeji se zobrazí výsledná scéna a vy hned vidíte, zda není snímek moc tmavý nebo světlý. Pokud to nesedí, lze prodloužením nebo zkrácením času upravit. Toto je výhodné, pokud snímáte stejnou kompozici v několika různých expozicích pro následné složení obrazu s vyšším dynamickým rozmachem.

Snad jedinou závadou pražských ranních fotografování bylo to, že se displej vypíná pro velmi krátké době nečinnosti. Stačí, když na stativu déle upravujete kompozici, nebo fotoaparát vyrovnáváte podle elektronické vodováhy a displej zhasne. K životu jej musíte probudit namáčknutím spouště. Detail, ale rozčílilo mne to mnohokrát.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Smetanovo nábřeží
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II, Clona: 10, Doba expozice: 4 s, ISO: 125, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 17. května 2016 04:50:57, Praha (Česko)

Vysoká ISO s pohledným šumem

Přestože jsem fotografie Prahy snímal s nejnižšími hodnotami ISO, cvičně jsem si doma zkusil řadu od ISO 125 do ISO 3200. Jen tak, z balkonu.

Fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II dokonale dokládá, jaké udělaly kompakty za poslední roky pokroky. Šum do ISO 400 je velmi podobný tomu na hodnotě ISO 125. Zapomeňte na úplně hladké fotografie, jak znáte z digitálních zrcadlovek. Snímky mají takový vcelku nerušivý rastr, určitě se nedá říci šum. Fotografe v mnohém připomíná naskenovaný film. Vůbec to ale nevadí, fotografie má spoustu detailů a nevypadá tak sterilně, jako v případě, kdyby se procesor fotoaparátu snažil agresivně odšumovat.

Co se týče hodnot ISO 800 až ISO 1600 doporučuji vůbec se nebát je používat. Pokud fotografii zvětšíte na 100 % šum tam pochopitelně je. Vlastně, ani ne tak šum jako takový, ale to, že je fotografie bez detailů. Ale když si uvědomíte, jak malý senzor fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II oproti zrcadlovkám má, výsledek je parádní. Šum u těchto hodnot vám může vadit pouze v případě, že děláte větší tisky než formát A3 nebo děláte často velké výřezy fotografii.

Pokud budete dokumentovat nějakou akci v interiéru se slabým osvětlením, půjdou vysoká ISO dobře použít. Díky tomu, že se vyhnete použití blesku, snadno zachytíte přirozenou atmosféru. Při ISO 1600 - 3200 už se ztrácejí detaily fotografie, ale pokud při vyvolání RAWu snímky účelně přeostříte, bude výsledek koukatelnější.

Rozlišení fotoaparátu je 20.1 Mpx, což mi pro danou třídu fotoaparátu připadá ideální. Jakékoli vyšší rozlišení by ubíralo možnosti používat vyšší ISO při ztížených světelných podmínkách. Bohužel, stále je hodně zákazníků, kteří se při koupi fotoaparátu rozhodují podle jeho rozlišení a nechápou, že je to něco za něco.

Fotografování detailů, rozmazaná pozadí

Fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II je velmi dobře připraven pro fotografování detailů v malé vzdálenosti. Zaostří na objekty, které jsou jen 5 cm před fotoaparátem. Ovšem při použití toho nejširšího ohniska 24 mm. Pokud byste “přizůmovali”, prodloužili ohnisko, minimální zaostřitelná vzdálenost se trochu prodlouží. Fotografování detailů, makra, lze provádět ve všech manuálních režimech, nemusíte pro to hledat nějaký režim speciální.

Výše popsané je u kompaktních fotoaparátů poměrně běžné, ale výsledné podání podobných snímků je výjimečné. Díky poměrně velkému senzoru (úhlopříčka 1", velikosti 13.2 x 8.8mm), lze poměrně pěkně pracovat s hloubkou ostrosti. Zaostříte na blízkých objekt a pozadí je pěkně rozmazané. To díky nízké světelnosti a použitému senzoru. Při troše šikovnosti pak vypadá výsledek jako z digitální zrcadlovky a světelného objektivu.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Karlův most a Staroměstská mostecká věž
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II, Clona: 11, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 125, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 17. května 2016 04:55:26, Praha (Česko)

Wi-Fi, ovládání fotoaparátu a stahování dat

Už běžnou výhodou fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II je Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocí Wi-Fi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie, nebo rovnou zálohovat na cloud službách (internetová úložiště fotografií). Po prvním nastavení je to velmi, rychlé. Fotoaparát má pro rychlý přístup k wi-fi funkcím na pravém okraji samostatné tlačítko.

Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu (případně tabletu) aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi připojit. Fotoaparát můžete plnohodnotně ovládat z telefonu včetně ostření nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do počítače. Rychlé, snadné. Jedinou vadou je jen to, že se mi nepodařilo mít registrovaný zároveň iPhone i iPad, vždy se musí to první nastavení zrušit a pak zase nastavovat druhé. Bylo by vhodnější, kdyby si to pamatovalo zařízení obě.

Přestože v některých specifikacích narazíte na údaj, že Canon PowerShot G7X Mark II disponuje funkcí GPS, není tomu tak. Souřadnice můžete do pořízených snímků zapisovat pouze v případě, že jej máte spárovaný se svým chytrým telefonem. 

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Karlův most
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II, Clona: 11, Doba expozice: 1/6 s, ISO: 125, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 17. května 2016 05:28:55, Praha (Česko)

Limity tu samozřejmě jsou

Sebelepší kompakt samozřejmě zrcadlovku nenahradí, i když svojí univerzálností ji může v lecčem zastínit. Při používání fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II se mi stýskalo po používání polarizačního filtru na odstraňování odlesků vody nebo vegetace. Několikrát jsem si vzpomněl i na silný šedý neutrální filtr pro prodloužení expozičních časů. Kompakt možná má nějaký vestavěný elektronický, ale v útrobách menu se mi jej nepodařilo rychle najít, když jsem jej potřeboval (doplnění - opravdu tam je, s hodnotou -3 EV). Mít fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II nějaké udělátko na přidělání filtru, potěšilo by to.

Někoho může limitovat i poměrně slabá výdrž baterie. Výrobce uvádí, že akumulátor vydrží 240 fotografií, ale moje zkušenost z nijak mrazivých pražských rán byla spíše méně. Pro toho, kdo si vezme fotoaparát na nějakou delší túru v horách, by to třeba mohl být problém. Vzhledem k prioritnímu určení fotoaparátu věc poměrně zásadní.

Musím přiznat, že několikrát jsem během fotografování přistihl při tom, že jsem si říkal “kdyby to mělo full frame senzor, to by byla pohádka”. Ale jsem realista a vím, že do takto kompaktního těla se nedostane ani v budoucnu.

Někdo může namítnout, a často to dělám i já, že podobný fotoaparát nepotřebuje, protože má chytrý telefon, který dělá parádní fotografie. Ano, dělá, ale pouze v běžných podmínkách, jak je méně světla, nebo je potřeba něco manuálně nastavit, telefon nestačí. Nepopiratelnou výhodou kompaktního fotoaparátu je pak možno použít delší ohnisko, přiblížit fotografovanou scénu bez ztráty kvality. To bohužel sebelepší telefon nedokáže.

Canon PowerShot G7X Mark II je velmi univerzálním fotoaparátem pro mnoho příležitostí a neudělá ostudu a ani jako druhý, třetí, fotoaparát tradičního uživatele digitálních zrcadlovek.

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi