Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Dvouletá záruka pro firmy Pravé ucho_TCL_CZ

Devolo Magic 2 WiFi next zajistí rychlou domácí síť (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Zlobí vás doma připojení k internetu a nevíte, čím to je? Možná máte slabý signál WiFi. Měli jsme možnost otestovat powerline adaptéry ze setu devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit, které mají ambici takovou situaci šikovně vyřešit. Jaké s nimi máme praktické zkušenosti? Jak se zapojují a o kolik zlepší dosah domácí WiFi sítě?

Devolo Magic 2 WiFi next zajistí rychlou domácí síť (RECENZE) – OBSAH

 1. Jak zajistit rychlou a stabilní WiFi?
 2. Představujeme set powerline adaptérů devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit
 3. Zapojení adaptérů devolo a praktické zkušenosti
 4. Testování rychlosti v reálném nasazení
 5. Ovládací software a mobilní aplikace
 6. Cena, shrnutí a naše hodnocení

Jak zajistit rychlou a stabilní WiFi?

Jedním z důsledků pandemie koronaviru je, že dnes obrovské množství lidí pracuje z domova a zároveň probíhá vzdáleně i školní výuka dětí. Kromě počítačů a telefonů k tomu potřebujeme i spolehlivé a bezpečné připojení k internetu v celém domě nebo bytě. Což může být docela problém.

Je docela obvyklé, že zrovna v dětském pokoji není WiFi připojení úplně ideální a načítání potřebných webových stránek trvá neúměrně dlouho. Případně se sekají datově náročné videohovory. Co se s tím dá dělat?

domácí výuka; home office; rychlá WiFi;
Současný režim home office a domácí výuky není ideální pro nikoho, ale bez spolehlivé WiFi bude situace ještě horší.

V první řadě musíte mít kvalitní WiFi router s podporou 5GHz pásma, jehož cena se pohybuje zhruba na úrovni vyšších stokorun. Nicméně šetřit se v této oblasti nevyplácí a doporučujeme podívat se na WiFi routery s cenou 1 500 Kč a výše. Díky tomu získáte kvalitnější zařízení s vyšší přenosovou rychlostí, kterou je navíc schopné dodat současně na více telefonů nebo počítačů.

Druhým klíčovým bodem je co možná nejlepší pokrytí WiFi signálem rovnoměrně v celé domácnosti. A právě tady se ke slovu dostává testovaný set devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit. Jde totiž o dva powerline adaptéry, které ke komunikaci využívají stávající elektrickou síť. Pojďme se na ně podívat pěkně z blízka.

WiFi v pásmu 2,4GHz pro starší zařízení

V posledních letech požadavky na rychlé připojení více zařízení překotně rostly. S tím pochopitelně musel držet krok i rozvoj WiFi standardu. I z toho důvodu se staršími standardy, jako jsou 802.11a, 802.11b a 802.11g, nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující.

Na druhou stranu je jasné, že obratem nevyměníte všechna domácí zařízení využívající starší typ WiFi. Právě proto jsou všechny moderní WiFi routery vybavené nejen 5GHz pásmem, ale zároveň podporují i 2,4GHz frekvence. Nicméně při nákupu nového zařízení již zahrňte rychlou WiFi do funkcí, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2 nebo WPA3.

Výhody domácí WiFi v 5GHz pásmu

5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě překrývají.

i Že nevíte, jaký doma používáte přenosový kanál? Stáhněte si například aplikaci WiFiman, která vám v přehledném rozhraní ukáže současný stav. V ideálním případě se jednotlivé WiFi sítě nepřekrývají a vše funguje, jak má. Pokud tomu tak není, bude nutné se přihlásit do rozhraní WiFi routeru a změnit kanál na některý z nejméně používaných nebo na úplně volný.

Tipy pro okamžité zvýšení rychlosti a stability WiFi sítě

Nabízíme vám první pomoc s pomalou WiFi sítí ještě předtím, než si pořídíte úplně nový router.

 • Umístěte router nejlépe doprostřed bytu.
 • Zároveň nesmí být WiFi router ukrytý někde za ledničkou nebo mikrovlnnou troubou.
 • Zkontrolujte, jaký používáte přenosový kanál, a případně v nastavení routeru vyberte jiný (co nejméně obsazený).
 • Zkuste od WiFi odpojit méně důležitá zařízení.
 • Aktualizujte WiFi router na nejnovější firmware – postup najdete na webu výrobce.
 • Pokud je k dispozici funkce QoS (Quality of Service), nastavte si vyšší prioritu pro nejčastěji používané zařízení.

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. WiFi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

Aktuálně nejrozšířenějším je standard 802.11n – WiFi 4. Může komunikovat v obou pásmech (2,4 i 5 GHz) a díky technologii MU-MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší solidní reálné rychlosti do každé domácnosti. Zde je důležitá právě technologie MU-MIMO, díky které dokáže WiFi router komunikovat vysokou rychlostí s více zařízeními současně.

Pro náročnější domácnosti je však vhodnější standard 802.11ac – WiFi 5. Toto pásmo má k dispozici hned devatenáct kanálů s šířkou 20 MHz, které se navzájem nepřekrývají, což je důležitý fakt. Díky tomu se navzájem neruší s ostatními zařízeními, a může tak nabídnout vysokorychlostní přenosy dat. Pokud si u operátora platíte rychlý internet, ale v domácí WiFi se seká každé video, přechod na WiFi 5 je naprostou nutností.

Pokud však doma máte hráče on-line her, budete donuceni pořídit si router s podporou WiFi 6 (802.11ax). Takový router současně využívá i 2,4GHz pásmo, přičemž si samozřejmě zachovává zpětnou kompatibilitu s 802.11n a 802.11ac. Bonusem nejnovějšího standardu WiFi 6 jsou pochopitelně ohromné přenosové rychlosti i stabilita signálu. Výrobci se také chlubí dokonce až čtyřnásobným zlepšením průměrné propustnosti na každého připojeného uživatele.

Standard Označení Pásmo Max. rychlost Mbit/s
IEEE 802.11a WiFi 1 5 54
IEEE 802.11b WiFi 2 2,4 11
IEEE 802.11g WiFi 3 2,4 54
IEEE 802.11n WiFi 4 2,4 nebo 5 600
IEEE 802.11ac WiFi 5 2,4 nebo 5 1 800
IEEE 802.11ax WiFi 6 2,4 nebo 5 10 500

Představujeme set powerline adaptérů devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit

K testování nám dorazil devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit, který obsahuje dva powerline adaptéry. Konkrétně jde o Magic 2 LAN a Magic 2 WiFi next. Pokud se podíváme na obsah balení, tak k adaptérům dostanete ještě kratší LAN kabel a poměrně podrobný návod k obsluze. Ten je pochopitelně kompletně přeložený do češtiny.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Obsah balení devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit. Kromě dvojice adaptérů se v krabici nachází podrobný návod a ethernetový kabel s délkou 3 metry, který slouží k propojení Magic 2 WiFi next s vaším WiFi routerem.

Základní Magic 2 LAN je vybavený jedním LAN konektorem určeným k propojení s WiFi routerem. Oceňujeme, že jej výrobce vybavil také průchozí elektrickou zásuvkou, která může být použita k napájení dalších zařízení. Tento adaptér tak slouží jako můstek mezi vaší stávající sítí a novou, která bude fungovat po elektrických kabelech.

Druhý adaptér devolo Magic 2 WiFi next je po funkční stránce mnohem zajímavější a právě on vytváří hlavní přidanou hodnotu. Kromě průchozí elektrické zásuvky totiž obsahuje 2× gigabitový konektor, například pro připojení pevně umístěných zařízení, a především zajišťuje šíření WiFi signálu. Pochopitelně je podporovaná i 5GHz přenosová frekvence, díky které nebude docházet ke kolizi s okolními WiFi sítěmi.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Powerline adaptér Magic 2 WiFi next nabízí kromě dvojice gigabitových LAN konektorů také integrované antény pro šíření silného signálu v duálním pásmu.

Adaptér devolo Magic 2 WiFi next taktéž podporuje funkci MIMO, kdy je bezdrátový signál šířen k více zařízením současně a nedochází výpadkům v komunikaci. Náročnější uživatelé také ocení přítomnost tzv. WiFi Mesh, kdy v rámci celé domácnosti vytvoříte jednolitou WiFi síť se stejným názvem a heslem. Jednotlivá zařízení se pak automaticky připojují k takovému vysílači, který má nejsilnější signál. Nastavení WiFi jde tak daleko, že kromě šifrování WPA3 lze aktivovat například i samostatnou WiFi síť pro návštěvy.

Ve výsledku tak Magic 2 WiFi next umístíte do elektrické zásuvky kamkoli po bytě nebo domě a během pár minut už svištíte na rychlé a stabilní WiFi. I v místech, kde dříve byl jen slabý signál.

Zapojení adaptérů devolo a praktické zkušenosti

Pokud by se snad někdo obával, že zapojení adaptérů devolo Magic 2 je úkol hodný IT specialisty, tak ho musíme vyvést z omylu. Adaptéry totiž stačí zastrčit do elektrické zásuvky, počkat dvě až tři minuty a bíle svítící LED na adaptérech vám oznámí, že párování je dokončeno. Vřele doporučujeme oba adaptéry umístit přímo do elektrické zásuvky a pro další zařízení pak využít služeb integrované průchozí zásuvky. Nicméně v praxi máme otestováno, že i po zapojení do prodlužovačky funguje síť velmi dobře.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Příklad správného zapojení libovolných powerline adaptérů pro maximálně stabilní připojení. V nouzi lze adaptér zapojit i do prodlužovačky nebo rozdvojky, ale počítejte s tím, že mohou nastat problémy s rychlostí a stabilitou.

Pokud oba adaptéry nadále svítí bílou LED, můžete přistoupit ke druhému kroku, který spočívá v propojení vašeho stávajícího WiFi routeru s adaptérem devolo Magic 2 LAN. Použijte například dodávaný 3metrový kabel, který najdete v příslušenství. Díky tomu dojde k puštění internetu do nové sítě devolo. A to je ten správný okamžik, kdy můžete přistoupit k nastavení WiFi sítě. Máte hned několik možností.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
I na pokrytí domu vám budou stačit dva adaptéry devolo Magic 2. A v případě nutnosti lze kdykoli jednoduše přidat další.

Tou naprosto nejjednodušší je nastavení pomocí funkce WPS. V ten okamžik dojde v podstatě k naklonování vaší stávající WiFi do adaptéru devolo. Stiskněte tlačítko WiFi na adaptéru devolo Magic 2 WiFi a následně to samé najděte i na vašem WiFi routeru. Zhruba do minuty dojde k automatickému nastavení WiFi sítě. V celém domě tak od toho okamžiku budete mít jednu celistvou bezdrátovou síť se stejnými přihlašovacími údaji. Vaše zařízení se pak budou automaticky připojovat do té sítě, která bude mít v daném prostoru lepší signál.

Samozřejmě však můžete mít na nově vytvořenou WiFi nějaké speciální požadavky a potřebujete si ji nastavit zvlášť. K tomu doporučujeme využít mobilní aplikaci devolo Home Network (její funkce více popisujeme dále v textu), která vám automaticky najde devolo adaptéry, a můžete si nastavit WiFi síť ručně.

Testování rychlosti v reálném nasazení

Nejprve musíme upozornit, že přenosové rychlosti sady devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit se budou poměrně výrazně lišit. Vždy totiž závisí na stavu konkrétní elektroinstalace. Pokud tedy máte to štěstí, že bydlíte v domě nebo bytě, který má stáří řekněme do 10 let, užijete si klidně rychlostí zhruba na úrovni 50 % gigabitové LAN, což je při kopírování nějakých 40 až 50 MB/s. Snadno tedy přenesete i poměrně velké soubory například směrem k NAS serveru. Tady musíme výrobce pochválit, že specifikaci svých zařízení nemaluje na růžovo a dokáže daných rychlostí v ideálních podmínkách dosáhnout.

Náš reálný test probíhal v panelovém domě, v bytě o velikosti 80 metrů čtverečních. Půdorys bytu je ve tvaru do písmene L a WiFi router se nachází v místnosti nejblíže vchodu na vrcholu písmene L. Je tak skutečností, že na opačném konci bytu je WiFi signál z routeru Synology MR2200ac velmi slabý a reálně nepoužitelný. Druhou důležitou poznámkou je fakt, že část bytu je po kompletní rekonstrukci s novými rozvody.

Pokud jsme pro adaptéry devolo použili zásuvky s novými rozvody, bez problémů jsme dosáhli prakticky maximálních přenosových rychlostí na úrovni internetové přípojky 100 Mb/s pro download i 100 Mb/s pro upload. Ať už s připojením přes WiFi, nebo pomocí ethernetového kabelu. Občas sice rychlost mírně zakolísala, ale celkový náročný provoz byl zcela bezproblémový.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Z našeho domácího internetu o moc vyšší rychlost nedostaneme.

Dále jsme si pro devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit nachystali týdenní výzvu v podobě zapojení do starší elektrické zásuvky. Do stejné zásuvky pak byla zapojená herní konzole Xbox One a 55" chytrá televize od Samsungu se 4K rozlišením. Na televizi už od časného rána probíhala v důsledku karantény konzumace YouTube, Netflixu, ale i obávané aplikace v podobě O2 TV. K tomu samozřejmě nějaký ten mobil nebo tablet na WiFi. A jaký byl výsledek?

Rychlost internetové konektivity klesla sice zhruba na půlku a dlouhodobě se pohybovala kolem 50 až 60 Mb/s, ale i to zcela stačilo pro poměrně náročný provoz. Nicméně narazili jsme (zhruba 4× za týden) na nenadálý výpadek komunikace mezi devolo adaptéry, což symbolizovala červená LED. Problém se většinou po několika minutách sám od sebe opravil. Pokud nám docházela trpělivost, stačilo jeden z devolo adaptérů na chvilku vytáhnout ze zásuvky a bylo vyřešeno.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Maximální dosažená rychlost v prostoru obývacího pokoje. V pohodě dostačuje i pro sledování streamovaných 4K filmů.

Také jsme vyzkoušeli adaptér devolo Magic 2 WiFi umístit do nejvzdálenější elektrické zásuvky (na starém vedení). Opakovaně jsme naměřili zajímavé hodnoty – odezva už je citelně vyšší, ale rychlost internetu směrem k zařízení dosahuje opakovaně na plných 100 Mb/s, hodnota pro upload však citelně poklesla na nějakých maximálně 15 Mb/s. Přesto jde o rychlosti, které na používání internetu v pohodě stačí. Jistě bychom však zrovna z této lokality nechtěli synchronizovat několik GB souborů například s NAS serverem.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Opakované měření rychlosti internetu v nejvzdálenější zásuvce ukázalo na fakt, že rychlost odesílání dat poklesla na zhruba desetinovou hodnotu. Při standardním používání však z uživatelského hlediska fungovalo spojení velmi slušně.

Ovládací software a mobilní aplikace

I když jsme si ukázali, že pro správné fungování adaptérů devolo Magic 2 reálně nic nepotřebujete, výrobce nabízí ke stažení aplikaci devolo Cockpit (k dispozici i pro macOS a Linux).

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Základní okno aplikace devolo Cockpit. Kliknutím na adaptéry lze provést základní volby nebo se přepnout do jejich webové administrace. Tlačítkem Add adapter jednoduchým způsobem přidáte další zařízení devolo Magic 2.

Jde v zásadě o přehledný ovládací panel, kde vidíte aktivní devolo adaptéry ve vaší síti. Můžete si je pojmenovat, přidat nějaký další, změnit heslo pro šifrování komunikace a případně rychle prokliknout do webového prohlížeče, ve kterém se vám zobrazí detailní nastavení jednotlivých adaptérů.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Webová administrace je přehledná a obsahuje několik důležitých voleb. V případě větších sítí oceníte možnost Config Sync, kdy se například změna vysílacího pásma automaticky propíše i na další zařízení.

To je co do nastavení parametrů mnohem důležitější. Například v případě adaptéru Magic 2 WiFi next lze měnit nastavení vysílané WiFi sítě, časově regulovat přístup vybraných zařízení, aktivovat jednoduchou rodičovskou kontrolu. Kvitujeme možnost uložení konfigurace nebo provedení aktualizace firmwaru. V našem případě byla nainstalovaná poslední dostupná verze 5.5.0 z 23. září 2020, takže jsme nemohli vyzkoušet průběh instalace. Jde však o typicky jednoduchou záležitost, kdy je po krátké instalaci a restartu vše OK.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
V rámci nastavení WiFi kvitujeme přítomnost nejnovějšího šifrovacího standardu WPA3.

Poslední variantou, a přiznejme si, že asi i tou nejlepší, je mobilní aplikace devolo Home Network (dostupná pro Android a iOS). Jejím prostřednictvím získáte přístup ke všem funkcím softwaru Cockpit i webové administrace současně. Kdykoli tak můžete zkontrolovat stav sítě a případně něco přenastavit. Lehce zamrzí, že není možné detailně rozkliknout, které zařízení je aktuálně připojeno do bezdrátové sítě šířené adaptérem devolo Magic 2 WiFi. Je vidět jen číslo bez bližších detailů.

devolo; powerline; recenze; stabilní wifi;
Rozhraní mobilní aplikace devolo Home Network.

Cena, shrnutí a naše hodnocení

Musíme uznat, že nás testování powerline setu devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit vyloženě bavilo. Po krátkém prvotním nastavení je možné zařízení Magic 2 WiFi různě přemísťovat po domácnosti a hledat ideální pozici tak, aby byla WiFi silná v každém koutě. Například v létě můžete adaptér přesunout blízko venkovní pergoly a užívat si WiFi klidně i z bazénu.

Pokud doposud nemáte žádné zkušenosti se sítí přes elektrické kabely, nemusíte se toho vůbec bát. Dle našich zkušeností je však mimořádně důležité pořídit kvalitní adaptéry, protože od zařízení s podezřele nízkou cenou můžete čekat provozní problémy, ať už při samotném zprovoznění, nebo při následném používání. Zejména pokud nebydlíte v novostavbě. I proto je nutné přijmout vyšší cenu setu devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit, který se v únoru 2021 dá pořídit za 6 690 Kč.

devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit

devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit

Powerline adaptér

K hlavním výhodám powerline adaptérů devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit patří zejména jednoduchá instalace a vysoké přenosové rychlosti. Díky tomu vám jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší problémy se slabou WiFi v některých částech vašeho bytu nebo domu.

Klady

 • Jednoduché a rychlé zprovoznění
 • Celkově vysoké přenosové rychlosti, které stačí i pro celou domácnost v případě práce z domova a vzdálené školní výuky
 • Snadné rozšíření systému o další adaptéry
 • Bezpracné pokrytí stabilní WiFi sítí i v případě velkých bytů nebo domů
 • Nemusíte nikde nic vrtat nebo tahat kabeláž
 • Průchozí elektrické zásuvky
 • Přehledná mobilní aplikace
 • Rozsáhlý český návod

Zápory

 • Rychlost sítě závisí na kvalitě elektrického vedení v bytě nebo domě
 • Kolísání rychlosti v případě starší nemovitosti
 • Adaptéry jsou ve skutečnosti poměrně velké
 • Vyšší cena
i Mohlo by vás zajímat

Set devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit je takový Mercedes mezi powerline adaptéry. Nabízí totiž vysoké rychlosti, spolehlivé rozšíření WiFi sítě i mimořádně jednoduchou instalaci. S čistým svědomím vám můžeme nákup vřele doporučit.

3,5
Devolo Magic 2 WiFi next Starter Kit
Powerline přenosová rychlost 2400 Mb/s, rychlost WiFi 867 Mb/s, 2 × GLAN, dosah 500 m, světelné kontrolky, průchozí zásuvka, 2 ks v balení
4 769,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: V700g17
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací