Hlavní parametry
Výkon a výbava
89 %
Fotoaparát
90 %
Design a konstrukce
87 %
Chytré telefony Honor jsou již dlouhou dobu známé dobrým poměrem ceny, výkonu a výbavy. Směle konkurují i dražším modelům jiných značek. Zářným příkladem je loňská hvězda Honor 8 nebo i levný Honor 7 Lite. O něco podobného se dceřiná společnost patřící pod Huawei pokouší i se svým novým zástupcem střední třídy představeným na letošním veletrhu CES, smartphonem Huawei Honor 6X. První letošní telefon této společnosti se snaží zaujmout zejména duálním fotoaparátem, čtečkou otisků prstů, 5,5palcovým Full HD displejem, novým procesorem a kvalitně zpracovaným kovovým tělem. Jak si vedl v naší recenzi? Co se nám na něm líbí a co bychom naopak změnili?
Design Huawei Honor 6X, který můžete mít v šedé, stříbrné nebo zlaté verzi, navazuje na svého předchůdce Honor 5X. Novinka má zaoblenější záda i displej, který dostal tzv. 2,5D zakřivení. Telefon se v ruce dobře drží a objektivně lze říci, že je pohledný. Oproti svému předchůdci ale působí subtilnějším dojmem a při držení v ruce se jeho konstrukce nezdá tak pevná. Pokud však s telefonem nebudete zacházet přehnaně drsně, nemusíte mít o tohoto fešáka obavy.
Tlačítkům na pravé straně Honor 6X nelze nic vytknout, pracují bezchybně. Jdou dobře nahmatat a líbí se nám jejich odezva. Naopak tenké plastové krytky antén nepatrně narušují čistý design zařízení, v této cenové relaci se ale dají odpustit. Na levém boku nechybí hybridní slot. Můžete do něj umístit buď dvě nano SIM karty, nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu. Spodní strana je vyhrazena pro reproduktor umístěný pouze pod jednou ze dvou mřížek. Mezi nimi naleznete konektor micro USB, naopak sluchátkový konektor se zabydlel na horní straně.
Na zadní straně Honor 6X nelze přehlédnout dvojici čoček duálního fotoaparátu a pod nimi čtečku otisků prstů. Čtečka je spolehlivá a nestalo se nám ani jednou, že by zaváhala. Navíc je velmi rychlá a takřka okamžitě po přiložení prstu se telefon odemyká. Potěší integrované funkce, jako stažení roletky nebo pohyb v galerii pohyby do stran.
Čtečka otisků prstů je však na rozdíl od svého bratrance Huawei P10 (recenze Huawei P10) umístěna na zadní straně, tudíž telefon Huawei Honor 6X položený na stole nelze odemknout. Tento fakt je ale poměrně diskutovaný a mnoho čtenářů by nepochybně namítlo, že se naopak jedná o výhodu. Na čtečku umístěnou na zádech telefonu totiž snadno dosáhnete svým ukazováčkem ruky, která smartphone drží.
Duální fotoaparát, vyjma například Samsungu Galaxy S8 / S8+ (recenze Samsungu Galaxy S8), se stává standardem mezi vrcholnými mobilními telefony nejznámějších značek. V této cenové hladině to však rozhodně není pravidlem, a tak je přítomnost dvou čoček na zádech Honor 6X příjemnou zprávou. Jejich rozlišení je 12 a 2 Mpx, přičemž sekundární kamerka obstarává zejména doladění ostrosti, světelnost snímků a další parametry.
Při dostatku světla odvádí fotoaparát skvělou práci a souboj i s dražšími telefony by ustál se ctí. Při snížené světelné úrovni kvalita mírně klesá, nicméně stejným neduhem trpí takřka jakýkoli mobil na trhu, tudíž na tento nedostatek nelze pohlížet jako na nevýhodu oproti konkurenci. Vestavěná aplikace fotoaparátu navíc poskytuje mnoho funkcí včetně manuálního režimu focení nebo natáčení videa. Na své si tak přijdou i uživatelé, kteří si během focení chtějí pohrát například se clonou. Milovníkům selfíček navíc udělá radost přední 8Mpx kamerka, která mimo jiné nabízí možnosti úpravy výsledných snímků.
Slabou stránkou naopak může být natáčení videa pouze ve Full HD a 30 fps a také absence stabilizace videa. Celkem vzato se však fotoaparát více než povedl, a pokud hledáte kvalitní fotomobil ve střední třídě, Honor 6X se nabízí jako velmi dobrá volba.
Základem telefonu Honor 6X je nový osmijádrový Kirin 655, který dodala mateřská společnost Huawei. Nejedná se o žádné ořezávátko a s většinou úkolů si poradí bez zaváhání. Aplikace se spouštějí rychle a problémy mu nedělá ani většina her. Kirin 655 se mírně zadýchává jen u graficky nejpropracovanějších titulů.
Procesoru sekundují pouze 3 GB operační paměti, 4GB verze se na tuzemském trhu bohužel nedočkáme. I přes nižší RAM je však Honor 6X svižný smartphone s plynulým a bezproblémovým chodem, jak jsme u tohoto výrobce již zvyklí.
Interní paměť poskytuje kapacitu 32 GB, rozšířit ji však lze až o dalších 128 GB pomocí microSDHX karty. Konektivita zahrnuje LTE i NFC, bohužel však také microUSB a nikoli USB-C. Symetrický konektor se u vrcholných mobilních telefonů úspěšně zabydluje, ale už bychom jej častěji uvítali i ve střední třídě.
V mobilním telefonu Honor 6X ale není přítomen „nugátový“ Android, nýbrž starší Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou EMUI 4.1. Ačkoli je prostředí pěkné, bez záseků a nepůsobí nijak zastarale, u telefonu, který vstoupil na tuzemský trh v půlce března 2017, bychom čekali novější systém. Na ten si ale uživatelé tohoto telefonu budou muset pár měsíců počkat. Čekání to ale snad nebude dlouhé, objevit by se měl ve druhém čtvrtletí roku 2017.
Výdrž telefonu Honor 6X na baterii nás potěšila. Baterie s kapacitou 3 340mAh udrží telefon v chodu při střídmějším používání i dva dny. Neznamená to sice, že na jedno nabití budete moci 48 hodin v kuse hrát graficky náročné hry nebo sledovat videa na YouTube. Nicméně při střídmějším použití s využitím úsporného režimu se na tuto hodnotu bez problémů dostanete. Intenzivní používání včetně zapnutých dat výdrž samozřejmě zkrátí, ale i tak je výdrž solidní a není nutné nabíjet každý večer, ale až v průběhu dalšího dne.
Mínusem Honor 6X je ale absence podpory rychlého nabíjení. Dnes, kdy již řadu telefonů nabijete z 0 na 50 či 80 % za několik málo desítek minut, je nabíjení do plného stavu za více než dvě hodiny opravdu pomalé.
5,5palcový Full HD IPS displej lze označit za povedený. Kvalit panelu současného premianta Samsungu Galaxy S8 sice Honor 6X nedosahuje, ale věrnost podání barev, pozorovací úhly i rozsah jasu včetně jeho automatické regulace hodnotíme velmi kladně. Za pozornost stojí praktické funkce pro práci s parametry zobrazení, jako je zlepšení čitelnosti na přímém slunci, teplota barev nebo aktivace filtru modrého světla, který by měl ulevit očím. Potěší notifikační dioda nad displejem, ačkoli jí chybí možnosti jejího nastavení.
Displej, který má již aplikovanou fólii, s rámečkem perfektně lícuje. Přechod je zcela plynulý a nezůstala zde žádná mezera. Displej navíc dostal mírně zaoblené hrany, jedná se o tzv. 2,5D zakřivení. Honor 6X nenaskočil na momentální vlnu minimalizace rámečků nad i pod displejem, rovněž ale musíme poznamenat, že v této cenové relaci to ani nelze očekávat. Sice si nevede tak dobře jako již zmíněný Galaxy S8 nebo LG G6, ale není na tom zase tak špatně jako například iPhony, které prostorem kolem displeje „ukázkově“ plýtvají.
Rozlišení displeje Full HD je rovněž dostačující, v této cenové hladině ani nelze čekat více. Nezatěžuje tolik baterii jako rozlišení QHD a pro sledování videa nebo hraní her je zcela dostačující. Připlatit si a poohlédnout se jinde by si měli jen velmi nároční uživatelé a zájemci o virtuální realitu.
Displej telefonu Honor 6X si zaslouží pochvalu, ne tak již zvuk, který rozhodně patří mezi slabší stránky telefonu. Výstup reproduktoru, umístěného pouze pod jednou ze dvou mřížek ve spodní části telefonu, by mohl být kvalitnější a plnější. Zejména při vyšších hlasitostech začíná být zvuk zkreslený a poněkud plechový. Rovněž basy jsou poměrně nevýrazné a utlumené, což poznáte při poslechu hudby i sledování videí.
Huawei Honor 6X není bezchybný, silné stránky ale rozhodně převažují nad těmi slabými. Za přijatelnou cenu kolem 7 tisíc dostanete velice schopný fotoaparát nebo spolehlivou čtečku otisků prstů. Náročnější uživatele, kteří nechtějí utrácet několikanásobně vyšší částky za vybavenější telefony, uspokojí také solidní výkon, povedený displej nebo kovová konstrukce. Huawei Honor 6X je zkrátka přesvědčivý mobilní telefon a svěží vítr ve vysoce konkurenční střední třídě smartphonů s Androidem. V ní rozhodně není snadné se prosadit, Honor 6X ale má připravených několik trumfů, kterými má rozhodně šanci zabodovat u nemálo zákazníků.
Výkon a výbava
89 %
Fotoaparát
90 %
Design a konstrukce
87 %