Hlavní parametry
Výkon a výbava
91 %
Fotoaparát
65 %
Design a konstrukce
87 %
Honor se snaží navázat na úspěch loňské vlajkové lodě s číslem 8 a představuje jejího nástupce Honor 8 Pro. Nový model telefonu nabídne větší displej, jemnější rozlišení, dvojici fotoaparátů, ale také podporu virtuální reality. Stojí Honor 8 Pro za vaši pozornost?
Velmi povedený design opakuje Honor i u modelu Honor 8 Pro. Přední lesklá strana 8 Pro upoutá vaší pozornost a především v modré barvě to mobilnímu telefonu sluší. Oproti minulé generaci se ale výrazně změnil materiál zadní strany z tvrzeného skla na hliník, který plynule navazuje na sklo obřího 5,7" displeje. Díky tomu se i přes větší rozměry telefon drží velmi dobře a jistě v rukou.
Na zadní straně se vyjímá i snímač otisků prstů, který stejně jako v případě telefonů Huawei funguje velmi jistě a spolehlivě. Na přední straně smarphonu pod displejem by ale byl jistě praktičtější. Snímači také dělají společnost dvě čočky fotoaparátů a přisvětlovací dioda.
Boky telefonu už neskrývají žádné překvapení a vpravo můžete do hybridního slotu vložit dvě Nano SIM nebo jednu SIM kartu a paměťovou kartu. Levá strana je vyhrazena zapínacímu tlačítku, které spolehlivě nahmatáte díky jemnému perforování. Nechybí ani kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, ideálně umístěné nad zapínacím.
Přední stranu s displejem kryje odolné 2,5D sklo Gorilla Glass 3, pod nímž se nachází i praktická notifikační dioda, senzory a čočka fotoaparátu. Spodní strana hostí už pouze USB-C podporující rychlé nabíjení a Honor nezapomněl ani na 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Reproduktor, který zde také nalézá, nedělá telefonu ostudu a podává lehce nadprůměrný výkon.
Zajímavá je horní hrana. Není to ani tak jako sekundárním mikrofonem, jako infraportem pro ovládání ostatní elektroniky v domácnosti. Většina výrbců od něj již upustila, ale Honor ho implementoval a tahle vychytávka rozhodně není na škodu.
Celkově můžeme Honor za zpracování pochválit, což platí i pro ergonomii, která je v poměru k velikosti telefonu skvělá. Mrzí nás pouze absence jakékoli certifikace odolnosti, kterou konkurenti v dané cenové kategorii u smartphonů nezanedbávají.
Přesto, že si vlajkové smartphony Huawei i Honor do dnešní doby vystačily s Full HD rozlišením, situace se mění a u modelu 8 Pro nasadil výrobce Quad HD rozlišení (2 560 × 1 440). Na obřím 5,7" displeji tento krok vítáme, zvláště, když Honor 8 Pro patří mezi telefony podporující virtuální realitu (VR).
Výrobce to dotvrzuje i papírovými brýlemi, které jsou zakomponované do těla balení. K tomu přidává i dvě vkládací skla. Nejedná se sice o pokročilé řešení VR, ale pro představu to stačí bohatě a o zábavu máte postaráno.
Rozlišení a podpora VR ale nejsou jediné výhody zobrazovače. Díky IPS technologii zajišťuje mobilní telefon skvělé pozorovací úhly i podání barev, jejichž tón můžete regulovat dle osvětlení. Modré světlo vám za špatných světelných podmínek nebude ničit oči. Naopak jsme byli zklamaní z maximálního jasu, který je nižší a na přímém slunečním světle budete mít co dělat, abyste rozluštili informace na displeji.
Honory se výkonově vždy podobaly telefonům od Huawei. Ještě aby ne, když se jedná o identickou společnost. Honor 8 Pro představuje tak to nejlepší, co Huawei momentálně nabízí.
Uvnitř tiká osmijádrový tovární procesor Kirin 960 s 6 GB RAM a interní pamětí 64 GB. Pro vaše data zbyde z celkového prostoru asi 51 GB, a kdyby ani tolik nestačilo, pak můžete využít zmiňovaný slot na SDXC karty o kapacitě až 256 GB.
Hardwarová výbava je tedy stejná jako u modelu Huawei P10 Plus a na výsledcích benchmarku AnTuTu je to znát. Telefon zvládl všechny náročné hry, kterým jsme ho během testování podrobili. Navíc díky velmi dobře optimalizovanému prostředí běhá smartphone jako na drátkách.
Nebyl by to Huawei, respektive Honor, aby neosadil také dvojici fotoaparátů zvyšujících hloubku ostrosti, jako je tomu i u modelu P10. V tomto případě se ale o kvalitu snímače nezasloužila Leica, což se na dvojici 12Mpx snímačů mírně projevilo. Fotografie i za velmi dobrých světelných podmínek ztrácejí detaily a negativně hodnotit musíme i následný masivní postprocessing. Naopak chválíme možnost natáčet 4K videa při 30 fps nebo Full HD videa při 60 fps. Líbila se nám i široká nabídka filtrů a dalších možností, včetně režimu PRO, pro nastavení focení.
Za tmy či v šeru pomáhá přisvětlovací dioda, ale bez optické stabilizace budete mít co dělat, aby fotografie nebyly rozmazané. Naopak jsme ocenili věrnost barev a také přední 8Mpx fotoaparát s širokým úhlem záběru a možnostmi nastavit vyhlazení tváře na snímcích.
Velký telefon, velká baterie. Vzhledem k obřímu displeji a velkému rozlišení, potažmo i výkonu, byla nutná opravdu velká kapacita akumulátoru. Výrobce tedy nešetřil a uvnitř smartphonu se nachází 4 000mAh gigant, který bez problému zvládne den v plném provozu s hraním her, surfováním, komunikací přes sociální sítě a hovory. Večer vám ještě asi 10 % kapacity zbyde. Pokud tedy budete telefon více šetřit, dostanete se bez problému na 2 dny používání.
K tomu by vám měly dopomoct i úsporný a ultra úsporný režim, s nimiž i 3denní výdrž není problém. Vzhledem ke kapacitě by následné dobití baterie mělo trvat poměrně dlouho. Ne tak v podání Honoru, který to zvládl za 1 hodinu a 55 minut.
Stejně jako u vlajkové lodě Huawei P10, má i Honor 8 Pro integrovaný nejnovější operační systém Android 7.0, který je podpořen nadstavbou EMUI 5.1. Nadstavba je celkově masivnější, ale rychlosti nijak neubírá, navíc si jí lze přizpůsobit schématy. Velmi si ceníme i absence bloatwaru, naopak důležité aplikace (kalendář, diktafon, kalkulačka apod.) nechybí.
Využít můžete i různá gesta. Například jednoduchým táhnutím prstu po spodních ovládacích tlačítkách lze obrazovku přizpůsobit k ovládání jednou rukou. Zmiňované ovládací prvky lze i přeskupit a celkově také zjednodušit pomocí plovoucího tlačítka, které vás následně bude všude provázet.
Minulá vlajková loď Honoru bojovala svou skvělou cenou v poměru k výkonu. U Honor 8 Pro se cena za smartphone vyšplhala až na necelých 16 tisíc korun, což je například tolik, co momentálně stojí Huawei P10. Honor 8 Pro má ale oficiálně konkurovat Huawei P10 Plus, který se zastavil až na 22 tisících, a z tohoto pohledu je částka 16 tisíc přijatelná.
Za takovou hodnotu dostanete skvělé zpracování, špičkový výkon, velký displej a skvělou výdrž, ale naopak musíte udělat velký ústupek ve fotoaparátu. Pokud tedy nejste nároční fotografové, pak je pro vás Honor 8 Pro skvělou volbou.
Výkon a výbava
91 %
Fotoaparát
65 %
Design a konstrukce
87 %